Najnowsze osiągnięcia biometrii na konferencji IMM
Strona główna » Informator » Kraj » Najnowsze osiągnięcia biometrii na konferencji IMM…

Najnowsze osiągnięcia biometrii na konferencji IMM

INFORMATOR. Kraj

Waldemar Pławski

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 26-11-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Usprawnianie systemów automatycznego rozpoznawania mówcy, wyznaczania cech antropometrycznych twarzy, metod lokalizacji tęczówki, poprawy jakości obrazów, porównywania odcisków palców na karcie elektronicznej - to tylko niektóre z tematów konferencji poświęconej nowym osiągnięciom biometrii, która odbędzie się 1 grudnia w Warszawie.

Dziewiąte z kolei doroczne spotkanie, nad którym patronat objął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, odbędzie się w gmachu Ministerstwa Gospodarki w Warszawie, a jej głównym organizatorem jest Instytut Maszyn Matematycznych.

Jak zapowiada Beata Czuma z IMM, która jest koordynatorem konferencji, podczas spotkania będzie można wysłuchać referatów naukowców oraz poznać przykłady praktycznych rozwiązań stosowanych w Polsce. Mówić o tym będą młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Szczecińskiej, Łódzkiej, Śląskiej, AGH, uniwersytetów (UAM, Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), specjaliści z NASK i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

"Spodziewamy się ok. 100 uczestników - przedstawicieli administracji państwowej, banków, przedsiębiorców" - dodaje Czuma.

Znaczenie biometrii rośnie, bo rosną niebezpieczeństwa, zwłaszcza w sektorze bankowym czy lotniczym - dodaje Marek Hołyński, dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych i prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

"Dotychczasowe metody uwierzytelniania osób zawodzą, bo na przykład kartę dostępową, czy dowód osobisty można podrobić. Stąd też poszukiwania nowych sposobów rozpoznawania, opartych na unikalnych, bo potwierdzających autentyczność danej osoby cechach biometrycznych, takich jak odcisk palca, układ żył dłoni, wygląd tęczówki oka. Wśród nowych cech biometrycznych, które zyskują coraz większą popularność, jest np. rozpoznawanie charakterystycznego ruchu człowieka. Taką cechę zaczyna się wykorzystywać w czasie imprez masowych, np. meczów, co pozwala wyławiać z tłumu osoby, które mogą stanowić zagrożenie" - zauważa Hołyński.

Jak mówi, biometria ma swoje zastosowanie na lotniskach, w bankach, w dowodach osobistych czy paszportach. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane również w Polsce, gdzie przygotowywany jest projekt nowych elektronicznych dowodów osobistych.

Dyrektor IMM podkreśla, że w Instytucie od wielu lat trwają prace nad rozwiązaniami biometrycznymi, a od roku działa Laboratorium Biometrii i Podpisu Elektronicznego. Tu właśnie powstał terminal IMMPVein, wykorzystujący innowacyjną technologię biometryczną rozpoznawania układu żył dłoni. Uwierzytelnia on osobę przez porównanie zapisanego w pamięci wzorca układu żył z odczytanymi danymi biometrycznymi. Terminal IMMPVein ma zastosowanie w systemach kontroli dostępu, systemach rejestracji czasu pracy i wielu innych dziedzinach.

Waldemar Pławski, 26-11-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe