Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…
Strona główna » Poczekalnia » Senior » Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…

Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…

POCZEKALNIA. Senior

Marta Sułkowska

zdrowemiasto.pl | dodane 10-06-2021

Dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej
 
Zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Co warto wiedzieć przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski? W ramach kampanii edukacyjnej „Zrozumieć starość” radzi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Na pomoc zdrowiu

Oparte na rozwiązaniach telemedycznych innowacyjne gadżety wspierające zdrowy styl życia w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Inteligentne zegarki i opaski połączone ze smartfonami monitorują parametry takie jak: rytm serca, ciśnienie tętnicze krwi, saturację krwi, a nawet długość i jakość snu. Aplikacje mobilne liczą liczbę przebytych kroków, przypominają o treningu i piciu wody, pomagają monitorować liczbę spożytych kalorii. Czy rozwiązania, z których chętnie korzystają młodzi, są dobre także dla seniorów? – Mówiąc najogólniej: tak, ale warto wybierać je mądrze. Mądrze to znaczy tak, żeby zamiast korzyści nie przysporzyły osobom starszym niepotrzebnych powodów do niepokoju – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Oddziału Klinicznego Kardiologii Katedry Kardiologii,Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ważne certyfikaty

Rosnąca popularność inteligentnych zegarków i opasek spowodowała, że na rynku dostępnych jest dziś wiele rozmaitych urządzeń z różnymi funkcjami i w różnych przedziałach cenowych. Które gadżety będą odpowiednie dla seniora? Po pierwsze: koniecznie certyfikowane.– Zegarki i opaski, tak zwane urządzenia do noszenia (z ang. wearables), mogą być bardzo wartościowe, jeśli chodzi o wsparcie diagnostyki i opieki nad seniorami. Przykładowo, niektóre urządzenia mobilne mają możliwość rejestracji rytmu serca (aplikacja EKG), a to znacznie zwiększa szansę na wczesną diagnostykę migotania przedsionków - arytmii typowej dla wieku podeszłego, na którą cierpi nawet jedna piąta osób po 75-tym roku życia. Migotanie przedsionków może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu i niepełnosprawności a nawet do śmierci, zatem wczesna diagnostyka i możliwość włączenia odpowiedniego leczenia na czas jest bardzo ważna w prewencji tego rodzaju zdarzeń. Aby jednak pomiary były prawidłowe, urządzenie mobilne powinno posiadać stosowane atesty i certyfikaty i mieć status wyrobu medycznego.Pomiary dokonane przez niesprawdzone urządzenie, bez atestów, mogą nie być miarodajne i między innymi fałszować wyniki. To zaś oznacza, że istnieje możliwość, iż urządzenie albo przeoczy arytmię, albo będzie niepotrzebnie niepokoić pacjenta. Tak czy inaczej, nie spełni swojej funkcji – wyjaśnia dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Technologie przyjazne seniorom

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając mobilne urządzenia dla seniorów? Na ich przyjazność użytkownikowi, radzi dr Ewa Jędrzejczyk-Patej. Drobna czcionka w aplikacji, zbyt małe przyciski na obudowie zegarka czy maleńki wyświetlacz na opasce mogą być przyczyną stresu. Paradoksalnie seniorzy, którzy chcieliby skorzystać z mobilnych rozwiązań, mogą się poczuć zagubieni zbyt wieloma możliwościami i trudnościami w obsłudze gadżetów.

Z myślą o osobach starszych stworzono specjalne wersje różnych mobilnych urządzeń. Takie modele mają nieco inne funkcje niż te przeznaczone dla młodzieży i młodych dorosłych, są także nieco inaczej zaprojektowane.

– Oprócz standardowych funkcji wykonania i odbierania połączeń telefonicznych urządzenia mobilne dla seniorów mogą pomóc zmierzyć temperaturę ciała,puls, rytm serca, ciśnienie tętnicze, saturację krwi czy też długość i jakość snu. Parametry zapisują się w historii urządzenia, są więc bardzo pomocne przy cyklicznych kontrolach u lekarza prowadzącego. Nowoczesne urządzenia przypomną seniorom także o wzięciu leków i pomogą w razie niebezpieczeństwa. Niektóre modele mają możliwość lokalizacji GPS urządzenia i wbudowane przyciski szybkiego wezwania pomocy. Specjalne czujniki mogą zaalarmować opiekuna seniora, kiedy urządzenie podopiecznego przez zbyt długi czas nie wykryje ruchu. To bardzo pomocne funkcje, ale warto szczegółowo omówić i przećwiczyć je z seniorem – uważa dr Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Specjaliści podkreślają, że każde rozwiązanie telemedyczne będzie bardziej przyjazne seniorom wtedy, kiedy zostanie im szczegółowo objaśnione. Wtedy ewentualne opory przed korzystaniem z technologii mobilnych staną się dużo mniejsze, a „gadżety” mają szansę dobrze wspomagać osoby starsze w codziennym dbaniu o zdrowie oraz ich opiekunów w opiece nad mniej sprawnym czy niesamodzielnym seniorem.

Marta Sułkowska, 10-06-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe