Skróty w medycynie – co warto o nich wiedzieć
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Skróty w medycynie - co warto o nich wiedzieć

Skróty w medycynie - co warto o nich wiedzieć

POCZEKALNIA. Szpety

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 22-04-2021


 
Zrozumienie oznaczeń w języku angielskim, a tym bardziej płynne posługiwanie się nimi, wymaga umiejętności rozszyfrowania pewnych skrótów, które bardzo często pojawiają się w dokumentacji medycznej. Przyjrzyjmy się więc bliżej powszechnie znanym skrótom oraz oznaczeniom w ratownictwie medycznym oraz medycynie.

W jakim celu wykorzystuje się skróty i oznaczenia medyczne?

Zapisanie wyniku wykonanego badania lekarskiego, jeśli jest to badanie przedmiotowe albo badanie dodatkowe czy też zanotowanie poczynionych obserwacji lekarskich często wiąże się z koniecznością przygotowania rozbudowanej dokumentacji. Ma to swoje logiczne uzasadnienie, ponieważ im więcej informacji zostanie zapisanych, tym większa korzyść, kiedy sięgniemy później po nie w celu analizy. Z ekonomicznego punktu widzenia jednak zapisanie większej liczby informacji wiąże się z tym, że trzeba także poświęcić znacznie więcej czasu.

I właśnie dlatego tak przydatne są skróty medyczne. Pozwalają one szybciej notować wszystkie potrzebne informacje i jednocześnie zmniejszyć obszerność zapisów. Skróty są wykorzystywane w Polsce, choć wciąż wydaje się, że jednak zbyt rzadko. Niektóre z nich są dość znane, przykładowo RR, czyli ciśnienie tętnicze krwi czy b/z – bez zmian. Wiele skrótów, które są używane w naszym kraju, wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znacznie częściej są one umieszczane w dokumentacji medycznej. Jednak, żeby mieć korzyść z używania skrótów i posługiwać się nimi sprawnie, najpierw trzeba je dobrze poznać. Jak rozumieć pojęcie skrót i czym różni się on od skrótowca? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na poniższej grafice.

2_skrotymedyczneiakronim.jpg

Skróty w medycynie – najważniejsza jest czytelność

Patrząc na zagadnienie skrótów w medycynie z perspektywy pacjenta, najważniejsza jest czytelność. Prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi zakłada, że będzie ona w możliwie największym stopniu czytelna, jej celem będzie dokumentowanie stanu pacjenta oraz całego procesu leczenia. W obecnych, cyfrowych warunkach jest to szczególnie ważne i musi dotyczyć nie tylko pisma odręcznego, gdyż większość dokumentacji jest prowadzona online. Kryterium czytelności będzie dotyczyło raczej tego, by każdy: lekarz, pacjent czy sędzia był w stanie dobrze zrozumieć, co oznaczają skróty, zwłaszcza skróty medyczne po angielsku. Innymi słowy, wnioski z badań i leczenia muszą być definiowane tak, aby każdy, kto po nie sięgnie, był w stanie zrozumieć to, co zostało zapisane w dokumentacji medycznej.

Skróty używane w medycynie i ratownictwie

W polskim systemie ratownictwa skróty oraz skrótowce (tzw. akronimy) nie są wykorzystywane tak powszechnie jak w Stanach czy Wielkiej Brytanii. Są jednak używane przez wielu lekarzy. Powszechnie znane skróty to chociażby „ABCDE”, „SAMPLE” czy „BP”. W praktyce akronimów i skrótów, z którymi można się spotkać, m.in. kartach wypisowych ze szpitala jest bardzo wiele. Poniższa grafika prezentuje znane cyfrowe skróty używane w medycynie.

3_skrotymedyczneiakronim.jpg

Tłumaczenie skrótów medycznych z języków obcych

O tym, jak trudne bywa czasem rozszyfrowanie skrótów w medycynie, niech świadczy fakt, że tłumaczenie ich z języka obcego nastręcza wielu trudności tłumaczom. Znajomość dziedziny jest równie ważna co znajomość języka fachowego. Teksty medyczne są pisane bowiem w specyficzny sposób, nie zawsze poprawnie pod względem składni. Co gorsza, niektóre angielskie skróty medyczne mogą mieć kilka znaczeń. Trzeba więc dużego wyczucia językowego, by dobrze wczytać się w kontekst, i w pełni zrozumieć co naprawdę znaczy dany skrót.

Popularny serwis do odszyfrowywania skrótów

Jednym z polecanych, użytecznych narzędzi do objaśniania skrótów używanych w medycynie albo akronimów jest serwis AcronymFinder: https://www.acronymfinder.com/. Zawiera ona prawie 600 000 skrótów oraz skrótowców. Aby sprawdzić słownictwo medyczne, warto skorzystać z zakładki: „Science & Medicine”. Dzięki temu można zawęzić obszar poszukiwań do skrótów związanych wyłącznie z nauką oraz medycyną. Autorzy mogą także zgłaszać własne sugestie dotyczące różnych haseł, które powinny się znaleźć w bazie danych. Nie sposób wymienić wszystkich skrótów medycznych, ponieważ jest ich niezwykle dużo. Poniżej prezentujemy wybrane, przykładowe.

4_skrotymedyczneiakronim.jpg

Długą listę skrótów można przejrzeć na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C3%B3towce_i_skr%C3%B3ty_u%C5%BCywane_w_medycynie

Zrozumieć skróty i skrótowce

Powstawanie nowych, nieznanych dotąd określeń chorób, nazw badań i różnych technik diagnostycznych sprawiło, że powstało dużo specjalistycznej nomenklatury. Warto starać się na bieżąco śledzić informacje na ten temat. Korzystanie ze skrótów w medycynie z pewnością ułatwi prowadzenie i tak bardzo już rozbudowanej dokumentacji, jednocześnie ich znajomość usprawni komunikację w środowisku lekarskim.

W pracy lekarza liczą się zarówno kompetencje, jak i profesjonalny wygląd. Jeśli szukasz wygodnej odzieży do pracy, to przejrzyj nasze propozycje.

5_skrotymedyczneiakronim.jpg

Fartuszek medyczny wiązany Emma granatowy

Bluza medyczna damska Sunrise Uniforms Kangaroo

Bluza medyczna damska Sunrise Uniforms fit (elastic) czarna

W.Press, 22-04-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe