Kraków. Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku
Strona główna » Poczekalnia » Kultura » Kraków. Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego…

Kraków. Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku

POCZEKALNIA. Kultura

PPK

zdrowemiasto.pl | dodane 06-03-2012

Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku
 
Zbigniew Kazimierz Witek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz prof. Aleksander B. Skotnicki, pomysłodawca wystawy i autor katalogu, zapraszają serdecznie na wystawę "Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku". Wernisaż odbędzie się 8 marca 2012 r. (czwartek) o godz. 17.15. Miejsce: Kraków, Dolny Pałac Sztuki. Godziny otwarcia: pon-pt.: 8.15 – 18.00, sob-nd.: 10.00 – 18.00.  Wystawa czynna będzie od 8 marca br.

WSTĘP WOLNY dla członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i ich rodzin, Sybiraków, żołnierzy września 1939 roku, żołnierzy Armii Krajowej i akcji „Burza”, żołnierzy Powstania Warszawskiego’44,  osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami, dla seniorów z wnukami, studentów: ASP, historii sztuki UJ, PWST w Krakowie, Wydziału Sztuki UP, WSF-P „Ignatianum”, WSH w Krakowie, Historii Sztuki PAT w Krakowie, uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, zorganizowanych grup uczniów ze Szkół Małopolski na karty wolnego wstępu, zastępów harcerzy oraz repatriantów.

szatanski_korowod.jpg

artur_szyk.jpgArtur Szyk
Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku


Wystawa obejmuje przede wszystkim iluminowany przez artystę "Statut Kaliski" Bolesława Pobożnego z XIII wieku, "Hagadę Lwowską", serię "Polsko-Amerykańskiego Braterstwa" oraz karykatury antynazistowskie z czasów II wojny światowej.

Historia „Statutu Kaliskiego” księcia Bolesława Pobożnego z roku 1264 i jego iluminacji przez Artura Szyka w latach 20-tych XX wieku.

Twórczość Artura Szyka jest ewenementem w dziejach współczesnego malarstwa miniaturowego. Bogata, nacechowana jego talentem i osobowością twórczość imponuje zarówno bogactwem ilościowym, jak też rozległą i różnorodną tematyka.

Tworzył z pasją i benedyktyńską cierpliwością całe cykle poświęcone ważnym wydarzeniom historycznym i postaciom zapisanym w dziejach ludzkości. W latach 1926-1928 powstaje najważniejsze dzieło Artura Szyka, uznanego już w świecie mistrza miniatury – sławny cykl „Statut Kaliski”.

Nadany Żydom w 1264 roku przez zasiadającego na tronie wielkopolskim Bolesława Pobożnego (1221-1273) gwarantował ludności żydowskiej wolność wyznawania religii mojżeszowej, organizowania wspólnot religijnych zgodnie z wymogami judaizmu, pełną swobodę gospodarczą oraz bezpieczeństwo zarówno mienia jak i życia.

Historyczne znaczenie „Statutu Kaliskiego” podkreśla fakt, że Kazimierz Wielki (1310-1370), w rok po objęciu rządów w 1334 roku potwierdził, a nawet częściowo rozwinął nadany Żydom przywilej Bolesława Pobożnego. Inni monarchowie, m.in. Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Zygmunt August, Stefan Batory i inni królowie elekcyjni – nie tylko utrzymali ten przywilej z pewnymi modyfikacjami, ale także poszerzali prawa i przywileje Żydów, przyczyniając się tym samym do uregulowania współżycia Żydów z Polakami.

palacsztuki.jpg
Foto: Jan Zych
111 LAT PAŁACU SZTUKI
1901-2012


Pałac Sztuki
Towarzystwo Przyjaciół
Sztuk Pięknych w Krakowie
rok założenia 1854
pl. Szczepański 4, 31-011 Kraków
tel./ fax 12 422 66 16
mbl. 501 451 252

www.palac-sztuki.krakow.pl

Autor nie ograniczył tego cyklu tylko do epoki powstania „Statutu”. Ukazuje on tu wkład Żydów do rozwoju gospodarki i kultury Polski, do walk narodowowyzwoleńczych sięgając czasów współczesnych. „Statut Kaliski” Artura Szyka wystawiony był w 1931 roku m.in. w Londynie, Genewie, Paryżu, w Nowym Jorku oraz w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie, stając się prawdziwą sensacją artystyczną. Na wystawie w Londynie wystawę otworzył przywódca syjonistyczny Nachum Sokołow oraz ówczesny ambasador Polski w Paryżu, Alfred Chłapowski, który nabył jeden z pierwszych egzemplarzy „Statutu” i uroczyście wręczył go Sokołowowi jako dar dla Żydów w Palestynie. Pokazanie „Statutu” w Warszawie w Muzeum Narodowym w kwietniu
1929 roku było wielkim triumfem artysty – obecny był cały świat dyplomatyczny stolicy. Dzieło, poza wystawą, zostało pokazane na
Zamku Warszawskim prezydentowi Ignacemu Mościckiemu i w Belwederze marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

W latach 1932-1933 zorganizowano pod wysokim patronatem ministra spraw zagranicznych hr. Augusta Zalewskiego – objazdowa
wystawę dzieł Artura Szyka łącznie ze „Statutem Kaliskim” w 14 miastach Polski, w tym w Krakowie.

Tak wiec, po 80 latach, Pałac Sztuki w Krakowie ponownie gości twórczość tego polskiego patrioty – żydowskiego współobywatela
– który pokazuje Polskę jako kraj gościnny i tolerancyjny na miarę współczesnej, pokojowej, wielokulturowej Europy.

Aleksander B. Skotnicki, Stradomskie Centrum Dialogu w Krakowie

PPK, 06-03-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe