Afryka w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice
Strona główna » Poczekalnia » Ogłoszenia » Wystawa zdjęć z wyprawy Magdy Pierzyny do Afryki o…

Wystawa zdjęć z wyprawy Magdy Pierzyny do Afryki od czwartku na lotnisku w Pyrzowicach

POCZEKALNIA. Ogłoszenia

Katarzyna Armatys-Wisniewska

zdrowemiasto.pl | dodane 21-12-2012

Fot. Joanna Nowicka
 
Od czwartku, 20 grudnia br., w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice można oglądać niezwykłą wystawę 32 fotografii dokumentujących wyprawę Magdy Pierzyny i Tomka Michniewicza do Afryki. Podopieczna Fundacji ISKIERKA, która w wyniku nowotworu straciła nogę, testowała w Zimbabwe nową protezę, a każdy jej krok rejestrowały obiektywy aparatów fotograficznych. Wystawa będzie prezentowana do końca stycznia 2013 roku.

Podróż niepełnosprawnej Magdy Pierzyny oraz podróżnika i dziennikarza Tomka Michniewicza odbyła się w listopadzie br. w ramach zainicjowanego przez Fundację ISKIERKA projektu „Kierunek: szczęście”. Galerię fotografii autorstwa Joanny Nowickiej i Tomka Michniewicza przedstawiających zmagania Magdy w gęstym afrykańskim buszu zaprezentowano po raz pierwszy podczas koncertu Fundacji w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie wyemitowany został także film z wyprawy.

Podróż do Afryki, tropienie nosorożców, karmienie słoni, nocne patrole i wspinaczka na skały nie byłyby możliwe, gdyby nie nowoczesna proteza, którą wykonała dla Magdy firma V!GO-Ortho Polska. Wyprawa jest dowodem na to, że zapewnienie niepełnosprawnym dostępu do protez umożliwia im normalne funkcjonowanie, nie wyklucza ze społeczeństwa i pomaga wrócić do pełnej aktywności.

Połowa wyprawy to była dla mnie walka z protezą i próba przełamania barier. Była to walka z własnymi ograniczeniami i lękiem przed tym, co może się wydarzyć. Jednak postęp jest ogromny. Żadna rehabilitacja nie sprawiłaby, że byłabym w stanie poczuć się pewnie w protezie w ciągu 3 dni. Tam nie miałam wyboru. Kilku- lub kilkunastogodzinne przeprawy przez busz, gdzie trawy sięgały powyżej kolan, sprawiały, że każdy ruch powodował ból. Potem jednak było już tylko lepiej. Miałam okazję sprawdzić protezę w naprawdę ekstremalnych warunkach. W efekcie wszystko to, co się wydarzyło spowodowało, że zaufałam tej protezie. Poczułam, że jestem bezpieczna – mówi Magda Pierzyna, podopieczna Fundacji ISKIERKA.

Magda_3.jpg
Fot. Joanna Nowicka

Wystawa zdjęć, którą mogą podziwiać podróżni w hali odlotów Terminala B w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice, potrwa do końca stycznia. Następnie zostanie zaprezentowana w Warszawie oraz w innych polskich miastach.

Prezentując fotografie na lotnisku w Pyrzowicach, chcemy zwrócić uwagę jak najszerszej liczbie osób na poważny problem społeczny związany z dostępnością niepełnosprawnych do zaopatrzenia medycznego, w tym protez oraz niewystarczającego wsparcia ze strony systemu opieki zdrowotnej. Akcja „Kierunek: szczęście”, w której wzięła udział Magda, to jednak nie tylko wyprawa widoczna za zdjęciach. To przede wszystkim żmudna walka o protezę, a tym samym lepszą jakość życia – mówi Jolanta Czernicka–Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.

Kampania „Kierunek: szczęście” zrodziła się z trudności, które przed niepełnosprawnymi stawia polski system opieki zdrowotnej. W 2005 roku bohaterka projektu, Magda Pierzyna w wyniku guza złośliwego kości, przebyła operację amputacji nogi. Po wielu trudnościach zgłosiła się do wspierającej dzieci z chorobą nowotworową Fundacji ISKIERKA z prośbą o pomoc. Dzięki staraniom Fundacji w 2012 roku wykonanie dla Magdy najnowocześniejszej protezy z elektronicznie sterowanym kolanem RHEO zadeklarowała firma V!GO-Ortho Polska. Po intensywnej rehabilitacji Magda mogła wyruszyć z podróżnikiem Tomkiem Michniewiczem w podróż do Afryki.

W ramach projektu „Kierunek: szczęście” Fundacja ISKIERKA zbiera także podpisy pod wnioskiem o zmianę Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 roku: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9081

Magda_1.jpg
Fot. Joanna Nowicka

Akcję wspierają również Szymon Majewski, Krzysztof Wielicki, Martyna Wojciechowska i Maja Włoszczowska.

Katarzyna Armatys-Wisniewska, 21-12-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Fundacja ISKIERKA, jako Organizacja Pożytku Publicznego (KRS: 0000248546) od 2006 roku zajmuje się tworzeniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Działa z pasją, profesjonalnie i niekonwencjonalnie. Pomaga „oswoić” chorobę oraz pokazuje jak niemożliwe staje się możliwym.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe