PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Czy ryby to jedyne źródło kwasów omega 3?

Kwasy omega 3 to tzw. niezbędne kwasy tłuszczowe, które powinny być dostarczone wraz z dietą. Najważniejsze kwasy tłuszczowe omega 3 to kwas DHA, czyli dokozaheksaenowy oraz EPA, czyli eikozapentaenowy; mniejsze znaczenie dla naszego organizmu ma kwas ALA. Kwasy EPA i DHA dostarczane są w produktach odzwierzęcych, zaś ALA występuje w produktach roślinnych. W tradycyjnej diecie dostarczamy zbyt mało kwasów omega 3... więcej »

Skąd właściwie biorą się alergie?

Alergia, inaczej mówiąc uczulenie to nic innego, jak efekt nadwrażliwości organizmu. Generalnie mamy do czynienia z rodzinnym charakterem występowania alergii, w związku z powyższym trzeba liczyć się z tym, że predyspozycje do ich zaistnienia czy też rozwijania się w organizmie u kolejnych pokoleń mogą, choć nie zawsze muszą, zostać przekazane w spadku genetycznym. W bardzo wielu przypadkach alergia jest wynikiem powstania mechanizmu, który nazywamy atopią. Wówczas organizm produkuje znacznie więcej immunoglobiny IgE, która odgrywa niezwykle istotną rolę w uczuleniowych procesach. więcej »

Cholesterol dobry i zły

Współczesne badania naukowe wykazały, że sama zawartość cholesterolu w żywności nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Problemy wynikają z rodzaju spożywanego tłuszczu, ilości przyswajanych kalorii oraz trybu życia. więcej »

Krótkowzroczność - jakie soczewki kontaktowe do tej wady wzroku?

Krótkowzroczność to jedna z częściej diagnozowanych wad wzroku. Nazywana inaczej bliskowzrocznością lub miopią. Cierpiące na nią osoby widzą wyraźnie przedmioty, które znajdują się w niewielkiej odległości od nich, za to mają problem z tymi, które są w oddali - nie widać wyraźnych konturów. więcej »

Diety wysoko i niskobiałkowa - dla kogo są przeznaczone i na co zwracać przy nich uwagę?

Ilość diet i porad dietetycznych, które można znaleźć w Internecie, książkach czy poradnikach przyprawia o zawrót głowy. Większość z nich ma na celu obniżenie wagi, ale są wśród nich takie, które należy stosować w przypadku niektórych chorób, czy innych dolegliwości zdrowotnych. Wśród najpopularniejszych są diety wysokobiałkowa i niskobiałkowa. Czy obie są dietami odchudzającymi, jakie produkty można spożywać podczas każdej z tych diet? Przeczytaj, zanim skorzystasz z porady dietetyka! więcej »

Co jeść przy zatruciu pokarmowym i jak je leczyć? Poznaj sprawdzone domowe sposoby!

O zatrucie pokarmowe nietrudno – zwłaszcza wiosną i latem, kiedy to zadowoleni z wysokich temperatur ochoczo zajadamy lody bądź wylegujemy się na plaży, sięgając po źle zabezpieczoną przed temperaturą żywność. Biegunka, nudności, wymioty – to najczęstsze z objawów. Jak sobie z nimi poradzić? więcej »

Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny, objawy i sposoby walki z chorobą

Zapalenie ucha zewnętrznego to bardzo nieprzyjemna przypadłość, objawiająca się silnym bólem ucha, gorączką oraz uczuciem rozpierania w uchu. Może też dojść do tego, że przewód słuchowy stanie się niedrożny i nabrzmiały. W artykule odpowiedź na pytanie: co należy do przyczyn tej choroby? Wyliczone zostaną także sposoby leczenia zapalenia ucha zewnętrznego. więcej »

3 porady, jak radzić sobie z alergią na kurz

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące ciepłe miesiące mogą być trudne dla osób uczulonych na trawy i inne rośliny, ponieważ sezon pylenia jest w pełni. Są jednak również alergeny, które sprawiają problem przez cały rok, a kurz i roztocza to najpopularniejsze z nich. Jak radzić sobie z alergią, gdy wokół czyha na nas tyle niebezpieczeństw? więcej »

Aspartam - czy jest szkodliwy?

Od kilku lat trwa spór, którego głównym bohaterem jest aspartam. Czy jest szkodliwy dla zdrowia? Czy może być przyczyną nowotworów? A jeśli nie… to skąd wzięły się takie głosy? więcej »

5 powodów dla których warto zamienić biały fartuch na nowoczesną odzież medyczną

Szpitalne korytarze, przychodnie, kliniki… nie kojarzymy ich dobrze, przede wszystkim dlatego, że najczęściej pojawiamy się tam z problemami zdrowotnymi. A przecież nikt nie lubi chorować. Z czym jeszcze kojarzy nam się hospitalizacja czy wizyta w gabinecie specjalisty? Zapewne wiele osób odpowie bez wahania, że z białym fartuchem lekarskim. więcej »

Zakupy w aptece internetowej – dla kogo?

W dobie powszechnego dostępu do internetu apteki online stanowią coraz większą konkurencję dla tradycyjnych punktów stacjonarnych. Dlaczego coraz chętniej kupujemy leki w sieci? Kto najczęściej korzysta z internetowej platformy sprzedaży? Sprawdzamy! więcej »

Gdy dopada nas infekcja - domowe sposoby na przeziębienie

Wiosna to tradycyjnie czas infekcji i przeziębień. Dokuczliwe katar i kaszel utrudniają nam życie i nie pozwalają w pełni cieszyć się pierwszymi ciepłymi dniami w roku. Jak domowymi sposobami radzić sobie z przeziębieniem? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? więcej »

Kamica nerkowa. Jak się objawia i jak ją skutecznie leczyć?

W większości przypadków kamienie nerkowe dają się skutecznie leczyć środkami przeciwbólowymi oraz dużą ilością płynów. Możemy też im zapobiegać stosując zbilansowaną dietę i wykluczając produkty, które szczególnie nam szkodzą. Jak objawia się kamica nerkowa i jakie są sposoby jej leczenia? więcej »

Aparaty ortodontyczne – rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu

Tylko nieliczne osoby mają naturalnie proste, równe i białe zęby. W niektórych przypadkach wada zgryzu dodaje uroku lub przynosi szczęście – jak mówią posiadacze diastemy. Często jednak wizualnie krzywe zęby oznaczają upośledzenie zgryzu i wymagają leczenia ortodontycznego po to, by uniknąć poważnych konsekwencji w przyszłości. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i czego można się spodziewać po konkretnym modelu? więcej »

Lek czy suplement diety? Jak wybrać najlepszy preparat magnezowy?

Zazwyczaj wchodzisz do apteki i co widzisz? Szpalery półek od lewej do prawej uginające się pod ciężarem produktów leczniczych. Wśród nich jest też sporo preparatów z magnezem. Jak więc wybrać ten najlepszy i jak odróżnić lek od suplementu diety? więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe