Wszawica? Nie panikuj! Przeczytaj artykuł
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Wszawica? Nie panikuj! Przeczytaj artykuł

Wszawica? Nie panikuj! Przeczytaj artykuł

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 06-05-2025

Zdjęcie ilustracyjne
 
Zdaniem naukowców towarzyszy nam od samych początków ludzkości. Wszawica to powszechnie występująca choroba pasożytnicza, którą niesłusznie kojarzymy z brakiem higieny. Zachorować może każdy, a największą grupę ryzyka tworzą dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola i pierwszych klas szkoły podstawowej. Powód? Wszawica bardzo łatwo przenosi się w dużych skupiskach ludzkich, zarówno przez bezpośredni kontakt, jak i za pośrednictwem wspólnie używanych przedmiotów. Wszawicy absolutnie nie trzeba się bać – jest łatwa w leczeniu, a co najważniejsze, można jej skutecznie zapobiegać. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Co musisz wiedzieć o wszawicy?


Wszawica to choroba pasożytnicza wywołana przez wesz ludzką – najczęściej przez jej podgatunek, czyli wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wesz to niewielki owad bytujący na owłosionej skórze głowy, żywiący się krwią człowieka. Żyje około 40 dni, co wystarczy, aby samica złożyła nawet 330 jaj (czyli gnid), prowadząc do tzw. infestacji, czyli zasiedlenia skóry i włosów przez pasożyty.

Samica mocno przytwierdza gnidy do podstawy włosa za pomocą lepkiej substancji, nazywanej potocznie cementem. To dlatego nie da się zdmuchnąć czy strzepać jaj pasożyta, które wymagają wyszczotkowania.

Ze względu na szybki cykl rozrodczy, wszy momentalnie zasiedlają głowę nosiciela, a następnie przenoszą się na nowych żywicieli.

Jak dochodzi do zarażenia wszawicą?


Najczęściej poprzez bezpośredni kontakt głowa do głowy. Wszy mogą jednak przenosić się między żywicielami także za pośrednictwem przedmiotów osobistych, takich jak grzebienie, szczotki do włosów, czapki, opaski, gumki do włosów, słuchawki, kaski, pościel, ręczniki czy zabawki.

Jak wspomnieliśmy, najbardziej narażone są dzieci, co wynika z tego, że najmłodsi często utrzymują bliski kontakt fizyczny z rówieśnikami, przytulają się, kulają po podłodze, a także pożyczają sobie rzeczy osobiste, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia wszawicą.

Warto podkreślić, że wszawicą mogą zarazić się także dorośli – nie tylko od swoich dzieci, ale też np. w przymierzalni w sklepie czy w środkach komunikacji publicznej. Choroby nie przenoszą natomiast zwierzęta domowe.

wszawica690.jpg

Objawy wszawicy – na to warto zwrócić uwagę


Najbardziej charakterystyczny objaw wszawicy, czyli intensywny świąd skóry głowy, nie pojawia się od razu po zarażeniu – czasami dopiero po 7-10 dniach. Ważne jest zatem, aby rodzice mający informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy w środowisku dziecka, przeprowadzali codzienne przeglądy głowy pociechy w poszukiwaniu zarówno dorosłych owadów, jak i gnid (to perłowe kuleczki nieco podobne do łupieżu). Warto pomóc sobie białą chusteczką, na którą mogą opadać wszy i gnidy podczas przeczesywania włosów.

Inne objawy wszawicy to m.in.:
  • Niepokój i rozdrażnienie dziecka;
  • Zaczerwienienia i zmiany skórne za uszami i na karku;
  • Chroniczne niewyspanie pociechy (wybudzającej się w nocy z powodu świądu).

Jak leczyć wszawicę?


Leczenie wszawicy nie stanowi dziś większego problemu. Przede wszystkim należy sięgnąć po odpowiedni preparat, który można kupić w każdej dobrej aptece czy w Internecie. Wybierz produkt działający od razu, niewymagający powtórnej aplikacji i niezawierający środków owadobójczych (tym samym bezpieczny dla dziecka). Obecnie dużą popularnością cieszą się preparaty działające kontaktowo, które fizycznie blokują układ oddechowy wszy.

Po aplikacji środka wystarczy już tylko wyczesać martwe wszy i gnidy. Ważne jest przy tym to, że leczeniem wszawicy należy objąć wszystkich domowników, u których stwierdzono obecność wszy.

Po zakończeniu leczenia obowiązkowo należy przeprowadzić wielkie sprzątanie mieszkania czy domu, z odkurzaniem i myciem podłóg, praniem pościeli, ręczników i ubrań, zdezynfekowaniem powierzchni (np. tapicerowanych mebli) oraz wyparzeniem lub wymrożeniem przedmiotów osobistych dziecka, jak szczotki czy grzebienie.

Ważne!


Rodzice powinni zachować się odpowiedzialnie i poinformować placówkę, do której uczęszcza dziecko, o stwierdzeniu wszawicy. Dzięki temu dyrekcja w pełni anonimowo ostrzeżenie innych rodziców przed ryzykiem choroby.

Jak zapobiegać wszawicy?


Profilaktyka to klucz do ochrony przed ponownym zarażeniem. Przekaż dziecku podstawowe zalecenia higieniczne (nie powinno pożyczać osobistych przedmiotów innym dzieciom), dbaj również, aby codziennie wychodziło z domu w krótkiej fryzurze.

Regularnie kontroluj głowę dziecka, zwłaszcza po otrzymaniu informacji o stwierdzeniu przypadku wszawicy w środowisku pociechy, po powrocie z wycieczki, kolonii, obozu, urodzinek w sali zabaw etc.

Ponadto, stosuj specjalny preparat, który wystarczy codziennie aplikować na włosy dziecka, aby zapewnić mu skuteczną ochronę przed pasożytami. Wybierz środek o przyjemnym zapachu, nietłuszczący włosów, którego działanie utrzymuje się aż do umycia głowy.

Więcej porad dotyczących diagnozowania, leczenia i zapobiegania wszawicy, znajdziesz na stronie internetowej https://nitolic.pl/wszawica/.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Producent/Podmiot prowadzący reklamę ICB Pharma Sp. J.

W.Press, 06-05-2025, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Przekaż