PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Prof. Tomasz Drewa: w raku prostaty potrzeba większej dostępności profilaktyki, diagnostyki i terapii

Oceniając stan opieki w raku prostaty w Polsce w styczniu 2024 roku należy przyznać, że w ostatnich miesiącach i latach w tej dziedzinie medycyny zdarzyło się wiele dobrego. Skriningowy program pilotażowy, refundacja nowych procedur i terapii to bez wątpienia ważne kroki milowe na drodze do udoskonalenia opieki nad pacjentami z najczęściej występującym wśród mężczyzn nowotworem. Nie można jednak spoczywać na laurach: konieczne są zakrojone na szeroką skalę działania świadomościowe, dostęp do specjalisty urologa bez skierowania a także zwiększanie zakresu refundacji procedur diagnostycznych i terapeutycznych. Obecnie wiele form diagnostyki i terapii jest dostępnych, w ograniczonym zakresie. To sprawia, że nie zawsze mogą być zastosowane we wszystkich przypadkach, gdzie miałoby to uzasadnienie kliniczne - mówi prof. Tomasz Drewa, kierownik Katedry Urologii i Andrologii Szpitala Klinicznego nr 1 imienia Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, należącego do Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. więcej »

Medycyna nuklearna – trendy i prognozy

Teranostyka, diagnostyka izotopowa dla celów immunoterapii, zastosowanie emiterów promieniowania alfa w terapii, precyzyjna diagnostyka chorób zwyrodnieniowych mózgu, dynamiczne badania PET i sztuczna inteligencja w obrazowaniu to główne trendy rozwoju medycyny nuklearnej. Odpowiadają one na aktualne wyzwania w obszarze zdrowia publicznego i są wyrazem postępu medycyny spersonalizowanej – uważa prof. Rafał Czepczyński z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. więcej »

Prof. Małgorzata Lelonek: Jesteśmy w stanie modyfikować przebieg niewydolności serca

Zadając sobie pytanie, kim jest typowy pacjent kardiologiczny, trzeba przyznać: to pacjent starszy, z wielochorobowością. W ostatnich miesiącach można dodać także: to pacjent w znacznie cięższym niż kiedyś stanie i ze schorzeniami znacznie trudniejszymi w terapii. Tym samym, to chory wymagający skutecznych narzędzi telemedycznych i farmakologicznych – uważa prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca elekt Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Członkini Rady Merytorycznej kampanii „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”. więcej »

Prof. Jolanta Kunikowska: W onkologii nie ma czasu do stracenia, it’stime to act!

22 maja 2021 roku odbyła się polska inauguracja międzynarodowej inicjatywy pn. „Time To Act. Nie pozwólmy, by Covid-19 zatrzymał walkę z rakiem”. Celem kampanii organizowanej pod patronatem European Cancer Organization jest zwrócenie uwagi na pogarszające się przez pandemię COVID-19 sytuację i rokowania chorych onkologicznie. O aktualnych wyzwaniach w obszarze onkologii mówi dr hab. n. med. Jolanta Kunikowska, prof. WUM, prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. więcej »

Prof. Tomasz Hryniewiecki: standardy w kardiologii poprawią jakość opieki nad pacjentami

Wytyczne w kardiologii zmieniają się w ostatnim czasie tak dynamicznie, że jeszcze nie zdążymy powszechnie zapoznać lekarzy z aktualnymi zaleceniami, a już pojawiają się ich aktualizacje. Z tego, między innymi, wynikają problemy ze skuteczną implementacją wytycznych w ramach codziennej praktyki klinicznej. Odpowiedzią na te wyzwania mają być standardy postępowania w kardiologii... więcej »

Badania kontrolne w chorobie nowotworowej

Osoby, które zmagały się z choroba nowotworową chcą zrobić wszystko, aby zapobiec nawrotowi, albo przynajmniej wykryć go jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Są różne możliwości diagnostyczne – badania lekarskie, badania obrazowe, oznaczanie poziomu markerów nowotworowych. Są również testy sprawdzające predyspozycje genetyczne zapadalności na nowotwory u osób, które jeszcze nie zachorowały. Kiedy je wykonywać? Co zrobić z wiedzą, która nam dostarczą? więcej »

Prof. Przemysław Leszek: Niewydolność serca leczmy uważniej

Terapia niewydolności serca będzie tym skuteczniejsza, im lepsze będą warunki kompleksowej opieki nad pacjentami i komunikacja na linii kardiolog-pacjent-lekarz rodzinny. Nowoczesne terapie pomogą, o ile będą szeroko dostępne i stosowane możliwie najszerzej wśród pacjentów – mówi prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii, Przewodniczący Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego... więcej »

Umiar i różnorodność, czyli co jeść, a czego unikać podczas leczenia onkologicznego

Kwestia właściwego odżywiania powinna być ważna dla wszystkich – zdrowych i chorych. Jednak w przypadku choroby onkologicznej, zagadnienie to staje się szczególnie istotne. Teoretycznie o żywieniu wiemy dużo, ale kiedy zaistnieje konieczność zastosowania tej wiedzy w praktyce pojawia się mnóstwo znaków zapytania... więcej »

Działania niepożądane w terapii onkologicznej

Nudności i wymioty, wypadanie włosów, zapalenia śluzówek, infekcje skórne to tylko niektóre z najczęściej występujących skutków ubocznych chemioterapii. Każdy pacjent poddawany terapii onkologicznej musi liczyć się z tym, że jej specyfiką jest duże ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Jednak działania te są niejako wpisane w koszty tego leczenia. O skutki działań niepożądanych oraz o sposoby ich minimalizowania zapytaliśmy dr n.med. Jarosława Woronia z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Słownik medyczny angielsko-polski polsko-angielski

Słownik medyczny to publikacja powstała z myślą o odbiorcach pragnących zgłębić angielską terminologię medyczną, a zwłaszcza lekarzach, pielęgniarkach i innych pracownikach służby zdrowia. Będzie doskonałą pomocą dla tłumaczy, studentów kierunków medycznych... więcej »

Anatomia miłości - nowe spojrzenie. Co nowego znajdziecie w tym wydaniu?

31 stycznia ukaże się Anatomia miłości – nowe spojrzenie Helen Fisher. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się ponad dwadzieścia lat temu i szybko stało się nie tylko bestsellerem, ale i klasyczną książką dotyczącą seksualności człowieka. Doktor Fisher dalej jednak prowadziła swoje badania nad pożądaniem, miłością, przywiązaniem i zdradą, a ich owocem jest ta całkowicie nowa książka. więcej »

Nowa autorska książka mistrza wywierania wpływu

Robert Cialdini, niekwestionowany autorytet w zakresie wywierania wpływu, w swojej najnowszej książce przekonuje, że liczy się nie tylko, CO i JAK komunikujemy, lecz także KIEDY to robimy. Skupia się na sztuce preswazji, czyli procesie pozyskiwania uwagi i pozytywnego nastawienia odbiorców do przekazu, zanim jeszcze się z tym przekazem zetkną... więcej »

Najlepiej sprzedająca się książka do psychologii w Stanach Zjednoczonych

Ciccarelli i White, znakomici dydaktycy i profesorowie psychologii, napisali najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny podręcznik wprowadzający do tej dyscypliny na świecie! To od paru lat najpopularniejszy podręcznik psychologii w Stanach Zjednoczonych. więcej »

Nowe wydanie najlepiej sprzedającego się podręcznika biologii na świecie

Druga polska edycja fenomenalnego podręcznika biologii opracowanego przez zespół słynnych biologów amerykańskich. Perfekcyjna kompozycja materiału, mnóstwo doskonałych ilustracji, rzetelne opracowanie i przystępny język, to niezaprzeczalne atuty tej niezwykłej książki. To wydanie - zmienione, unowocześnione i znacznie poszerzone - zawiera najnowsze odkrycia i wyniki badań... więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Fotorelacja z imprezy rekreacyjno-edukacyjnej "ONKOBIEG 2014"

Pierwsza niedziela września była dniem siódmej edycji ONKOBIEGU. Celem tego charytatywnego przedsięwzięcia było zademonstrowanie solidarności z pacjentami zmagającymi się z chorobą nowotworową. Inicjatorem oraz głównym pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA. więcej »

Centralne obchody Światowego Dnia Serca w Sopocie

W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Serca PTK zorganizowało w ostatnią niedzielę, 25 września, w Sopocie. Z bezpłatnych badań, konsultacji medycznych i dietetycznych, porad lekarzy kardiologów oraz atrakcji na scenie skorzystało łącznie ponad 12 tysięcy osób. Nieco fotografii... więcej »

II Charytatywne Spotkanie Skitourowe na fotografii

9 marca 2011 roku z parkingu u wylotu Doliny Chochołowskiej (Siwo Polana) w kierunku Schroniska Górskiego PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II wyruszyła grupa ponad sześćdziesięciu osób, które przybyły na II Charytatywne Spotkanie Skitourowe. Spotkanie zorganizowała Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka z Krakowa oraz partnerzy i sponsorzy... więcej »

II Ogólnopolskie Seminarium Naukowe

18 kwietnia 2007 roku w Instytucie Psychologii UKW w Bydgoszczy odbyło się II Ogólnopolskie Seminarium Naukowe "Media - Komunikacja: Zdrowie i Psychologia - szanse i zagrożenia". Poniżej nieco fotografii z tego spotkania. więcej »

Życie dłuższe i lepsze, bo w domu

Kiedy osoba starsza zaczyna wymagać fachowej opieki, rodzina staje przed trudnym dylematem: wybrać dla seniora dom opieki czy zapewnić mu wsparcie w warunkach domowych? Eksperci zastrzegają: na to trudne pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ale, o ile to tylko możliwe, warto rozważyć opiekę w warunkach domowych. Jej zalety są nie do przecenienia – zarówno dla seniorów, jak i dla ich bliskich. więcej »

Mobilne gadżety dla seniora? Warto, ale…

Zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Co warto wiedzieć przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski? W ramach kampanii edukacyjnej „Zrozumieć starość” radzi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej. więcej »

Z okazji Dnia Babci i Dziadka zachęcamy do sprawdzenia stanu zdrowia Najbliższych

Najbliższych Babcie i Dziadkowie to osoby, które ze względu na wiek, stanowią grupę osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wiele chorób - nie tylko covid-19, ale również na nowotwory krwi. Objawy chłoniaka, przeziębienia i covid-19 są do siebie bardzo podobne... więcej »

Jesteś opiekunem medycznym? Sprawdź jak rozszerzyć swoje kwalifikacje, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy!

Opiekun medyczny to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów, a zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie tylko rosło. Powód jest prosty – społeczeństwo w Polsce, ale również w całej Europie, starzeje się i coraz więcej seniorów będzie potrzebowało profesjonalnej pomocy na jesień życia. Nie oznacza to jednak, że opiekun medyczny nie powinien się rozwijać. Wręcz przeciwnie – im bardziej rozszerzy swoje kwalifikacje, tym bardziej konkurencyjny będzie na rynku pracy. Jak może rozszerzyć swoje kwalifikacje opiekun medyczny? Oto kilka możliwych dróg. więcej »

Co można zrobić w okresie między podejrzeniem choroby nowotworowej a rozpoczęciem leczenia onkologicznego? Holistyczne podejście do Pacjenta onkologicznego i Jego Rodziny.

Doświadczyłem choroby nowotworowej mojej Żony. I właśnie tym doświadczeniem choroby nowotworowej u najbliższej osoby chciałbym się z Państwem podzielić. Z wykształcenia jestem lekarzem, na co dzień zajmuję się zarządzaniem w ochronie zdrowia. Dzięki tym doświadczeniom uruchomiliśmy Poradnię Onkologiczną w Poradni Praxis w Poznaniu. Staramy się, by właśnie tu Pacjenci i ich Najbliżsi znaleźli kompletną i kompleksową pomoc w oparciu o holistyczny model leczenia chorych onkologicznie oraz mogli korzystać z metod, które mają naukowo udowodnioną skuteczność... więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Kobieta w ciąży, a witaminy. Co radzą eksperci?

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety, pełnym radości, oczekiwań oraz troskliwej opieki nad własnym zdrowiem i rozwijającego się dziecka. Jednym z kluczowych aspektów dbałości o dobre samopoczucie przyszłych mam jest właściwe dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Wśród nich odgrywają niezwykle istotną rolę witaminy – związki odgrywające kluczową rolę w procesach metabolicznych. Jakie są zalecenia ekspertów dotyczące suplementacji witaminowej dla kobiet w ciąży? Podpowiadamy. więcej »

Suplementacja przed ciążą. Jakie witaminy brać, planując ciążę?

Suplementacja w trakcie planowania ciąży i w pierwszych miesiącach po zajściu w ciążę jest niezwykle ważna dla zdrowia matki i dziecka. Dowiedz się, jakie są najnowsze wytyczne ekspertów w tym temacie. więcej »

Po raku piersi jest normalne życie

Wcześnie wykryty rak piersi daje szanse na całkowite wyleczenie i możliwość normalnego życia po zakończeniu terapii. Potwierdzają to kobiety, które 3 lata temu wzięły udział w kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”. Po 3 latach zapytaliśmy je o ich życie i plany na przyszłość. Zgodnie powiedziały, że po raku można normalnie żyć. więcej »

Silne wzdęcia przy owulacji – wpływ hormonów

Odczuwasz silne wzdęcia przy owulacji? Wpływ na Twój organizm i samopoczucie w tym czasie mają hormony kobiece (głównie progesteron), które mogą wywoływać właśnie takie objawy1. Dlaczego owulacja powoduje silne wzdęcia i gazy? Jak sobie radzić z tego typu dolegliwościami i co pomoże na wzdęty brzuch? Odpowiadamy! więcej »

Poduszki Bichata dlaczego warto je usunąć?

Okrągła buzia jest dosyć kłopotliwa dla kobiet, które starają się wyglądać szczupło i atrakcyjnie. Istnieje kilka zabiegów, które pomogą wymodelować odpowiednio naszą twarz, do takich zabiegów zaliczana jest chociażby wolumetria. Jednak w ostatnim czasie popularny stał się zabieg usunięcia poduszek Bichata, który pomaga nadać twarzy smuklejszy wygląd. Na czym polega taki zabieg? więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Wózek toaletowo-prysznicowy dla osoby niepełnosprawnej

Codzienna higiena to jedna z najtrudniejszych kwestii w życiu osób z niepełnosprawnością ruchową. Istnieją jednak rozwiązania, które w znaczny sposób podnoszą komfort wykonywania toaletowych czynności. Jednym z nich jest wózek toaletowo-prysznicowy. więcej »

Pacjent z rakiem prostaty to najczęściej pacjent z wielochorobowością

Znacząca część pacjentów z rozpoznanym rakiem gruczołu krokowego choruje na trzy i więcej choroby współistniejące związane z układem sercowo-naczyniowym. Ponadto w tej grupie chorych nierzadkie są także choroby zwyrodnieniowe stawów i reumatyczne, cukrzyca, POChP, choroby zapalne jelit i niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Leczenie pacjentów o tak złożonym profilu klinicznym powinno być więc maksymalnie spersonalizowane, to znaczy uwzględniać indywidualną sytuację chorego – zwraca uwagę lek. med. Karolina Kruk, onkolog kliniczny z Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego Ludwika Rydygiera w Krakowie więcej »

Jak wspierać alkoholika podczas terapii?

Tylko niewiele osób uzależnionych od alkoholu potrafi samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Zdecydowana większość potrzebuje pomocy ze strony psychoterapeutów i osób z najbliższego otoczenia. Pokonanie alkoholizmu jest bardzo trudne, wymaga czasu i odpowiedniego postępowania. więcej »

Testosteron i jego wpływ na zaburzenia erekcji

Testosteron to męski hormon płciowy, który w mniejszej ilości występuje również w kobiecym organizmie. Zapewnia rozwój męskich cech - owłosienia, odpowiada za wielkość jąder, męskie brzmienie głosu czy ogólny poziom sprawności seksualnej. Zaburzenia poziomu testosteronu we krwi mogą niekorzystnie wpływać na erekcję, prowadząc do zaburzeń w osiąganiu oraz utrzymaniu wzwodu. Zbyt niski lub za wysoki poziom hormonu nie zawsze daje widoczne objawy. więcej »

Neurologiczne przyczyny impotencji

Zaburzenia erekcji to brak zdolności do osiągania albo utrzymywania wzwodów penisa, uniemożliwiający odbywanie w pełni satysfakcjonujących stosunków płciowych. Schorzenia w układzie nerwowym to nierzadko przyczyna seksualnych zaburzeń. Zaburzenia erekcji o podłożu neurogennym mają pochodzenie rdzeniowe (uszkodzenie w obrębie rdzenia kręgowego) i mózgowe. W schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, może dochodzić do wielu typów seksualnych zaburzeń, w tym także do zaburzeń erekcji. więcej »

10 męskich pytań o prostatę

Czy problemy z prostatą to dla mężczyzn krępujący temat? Zdaniem pacjentów z rakiem gruczołu krokowego tylko wtedy, kiedy samemu się go za taki uzna. Fundacja OnkoCafe w ramach nowej odsłony kampanii ProstaTa Historia przygotowała cykl wywiadów, w którym 10 pacjentów opowiedziało psychologowi na 10 intymnych pytań. Mężczyźni mówią, jak choroba nowotworowa wpłynęła na jakość ich życia i relacje z bliskimi... więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Mamo, podaj dalej... i pomóż ukraińskiej mamie wejść w temat szczepień ochronnych dzieci

Dla każdej z mam najważniejsze jest dobro jej dziecka. Zapytana, co jest priorytetem, zawsze na pierwszym miejscu postawi zdrowie. Poszukuje informacji, które pozwolą jej poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć z szerszej perspektywy na czyhające niebezpieczeństwa. Takie informacje warto przekazać także ukraińskim mamom, które mogą czuć się zagubione w obcym kraju. Czasami krótka, niezobowiązująca rozmowa na neutralnym gruncie polskiej mamy z ukraińską, może pomóc jej w uzyskaniu informacji jak zadbać o zdrowie dziecka i zachęcić do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku. więcej »

Grypa atakuje dzieci. Jak zabezpieczyć najmłodszych?

Od początku września w Polsce odnotowano ponad milion zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego ponad 50 proc. wśród dzieci do 14. roku życia. Oddziały pediatryczne stają się przepełnione, a szczyty zachorowań są jeszcze przed nami. Wobec tego eksperci apelują o szczepienie dzieci przeciw grypie. więcej »

Najczęstsze objawy ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest złożonym zaburzeniem, które może wpływać na zdolność do funkcjonowania w wielu aspektach życia. Chociaż ADHD może powodować wyzwania w życiu codziennym, objawy u dzieci i dorosłych są różne i czasami trudne do rozpoznania. więcej »

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim roczniakiem?

Roczne dziecko jest bardzo ciekawe świata. Raczkuje, zaczyna stawiać pierwsze kroki. To trudny moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób powinni zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy. więcej »

Problem nie tylko dorosłych, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kurzajkach u dzieci

Kurzajki, zwane również brodawkami, to narośla na skórze, które powstają w wyniku infekcji wirusem HPV. Szacunkowo podaje się, że zakażone może być nawet 10% populacji. Nie u wszystkich nosicieli pojawią się jednak kurzajki. Co wiemy na temat tych brodawek u dzieci, jak je leczyć i jak zapobiegać zakażeniu? Sprawdzamy. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Cuda alternatywnej medycyny

Będąc latem w Kraju, słyszałem autentyczną ponoć anegdotę o moskiewskim specjaliście uzdrawiającym hurtowo alkoholików i palaczy nikotyny w wynajmowanym na tę okazję warszawskim teatrze Buffo. Usadza się tam delikwentów rzędami odpowiednio do przypadłości, a doktor ze sceny załatwia resztę... więcej »

Złota rybka

Ostatnio szczęście nie dopisywało mi tak dotkliwie, że postanowiłem wreszcie stan ów zmienić. Formę przedsięwzięcia jaką obrałem, można bez wątpienia uznać za dość radykalną, jednak trudno byłoby odmówić jej skuteczności. Istnieje wręcz wiele przykładów świadczących o słuszności przekonania, że likwidacja problemów przy zastosowaniu tej właśnie metody jest prosta i zdecydowanie efektywna. więcej »

W czym moge pomóc?

Idąc za przykładem bogatszych, a mimo to lubianych sąsiadów, postanowiliśmy z żoną rozszerzyć horyzont widzialnego świata, jaki umożliwia telewizja satelitarna, i zafundować sobie prezent w postaci dekodera Polsatu. Za 500 złotych 22 polskie kanały! Trzeba tylko dopuścić się oszustwa i wynająć urządzenie na kogoś mieszkającego w kraju. Do udziału w przestępstwie namówiliśmy szwagra. więcej »

Zdrowie w Nałęczowie

Zbliżają się święta, choinka, a pod nią prezenty. Niech moim dla Państwa stanie się poniższy felieton. Być może uda się komuś uwzględnić zawarte w nim sugestie i zafunduje sobie świąteczny upominek. Wierzcie mi: warto. Cóż bowiem cenniejszego mamy od zdrowia? Czym wobec niego waśnie, spory, polityczne rozbieżności? Życząc Wesołych Świąt, zdrowia życzę Państwu przede wszystkim. więcej »

Gen T/4M pośrednim sygnalizatorem talentu

Jak podaje styczniowy numer (01/632/2003) najważniejszego w tej dziedzinie wiedzy miesięcznika Dermatologist, naukowcy z uniwersytetu w Nebraska, USA, współpracujący nad zkończonym w roku 2000 projektem stworzenia genetycznej mapy człowieka identyfikującej i lokalizującej wszystkie 60-80 tys. genów zawartych w ludzkim organizmie, natrafili na dziwną i niewyjaśnioną funkcję kumultatywnego genu określonego jako T/4M będącego częścią haploidalnego zespołu chromosomów jądra komórkowego. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Sposoby na śnieżnobiały uśmiech: jak chronić zęby przed utratą białego koloru?

Marzysz o bielszym uśmiechu? Jest wiele czynności, narzędzi i dobrych nawyków, które pozwolą Ci wybielić zęby, a także pomogą w trzymaniu efektów tego wybielania na długo. Od codziennego używania sonicznej szczoteczki do zębów po picie napojów przez rurkę. Sprawdź nasze sposoby na zachowanie bielszego uśmiechu. więcej »

Przeziębienie i osłabienie organizmu – jak wspierać organizm podczas zimy?

Okres zimowy to czas, w którym przeziębienie łapie nas częściej. Regularnie wzmacniając układ odpornościowy, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko infekcji. Jak to zrobić? więcej »

Jak dobrać fotel zabiegowy do gabinetu - na co warto zwrócić uwagę?

Funkcjonalne, solidne i praktyczne wyposażenie jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania każdej placówki medycznej. Dobór poszczególnego umeblowania jest niezwykle ważny, ponieważ jest to zarówno inwestycja na lata, jak i zapewnienie optymalnych warunków do diagnozowania i leczenia pacjentów. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest... więcej »

Stan zapalny kolana jak radzić sobie z bólem?

Staw kolanowy jest narażony na przeciążenia i urazy. Dotyczą one nie tylko sportowców. Ból w kolanie może zostać wywołany nawet codziennymi aktywnościami. Jedną z jego przyczyn może być także zapalenie. Powoduje ono nie tylko dolegliwości bólowe, ale także ograniczenie ruchomości i obrzęk. Zobacz, jakich objawów zapalenia nie można lekceważyć i jak wygląda leczenie. więcej »

Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

W ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość na temat zdrowia psychicznego, a coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest szukanie profesjonalnej pomocy. Wizyta u psychoterapeuty jest kluczowym krokiem na tej drodze do dobrego samopoczucia psychicznego. Jak odbywa się taka wizyta? Wyjaśniamy! więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Zbiórka na leczenie Pana Damiana

W obliczu pandemii koronawirusa, pracownicy Pekao Leasing zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Spółka zwielokrotniła uzbieraną kwotę, by zakupić przyłbice ochronne dla seniorów oraz wesprzeć Pana Damiana, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu. Ty też możesz pomóc... więcej »

5-letni Alex ma tylko 2 miesiące na znalezienie zgodnego Dawcy szpiku!

Alex ma dopiero 5 lat, a już rozpoczął walkę, by móc co roku cieszyć się kolejnymi świeczkami na urodzinowym torcie. Chłopiec cierpi na leukodystrofię metachromatyczną – to bardzo rzadka choroba genetyczna, na którą do tej pory nie wynaleziono lekarstwa. Duże nadzieje pokłada się jednak w transplantacji szpiku – Alex do takiej właśnie metody leczenia został zakwalifikowany. Czasu jednak jest bardzo mało. Już za 2 miesiące choroba może poczynić nieodwracalne zmiany w organizmie chłopca. Dlatego nie czekaj! Zarejestruj się jako Dawca szpiku i daj szansę Alexowi na zatrzymanie choroby! więcej »

PILNE! 2-miesięczna Marysia szuka Dawcy szpiku!

- Marysia urodziła się poprzez cesarskie cięcie. Leżąc jeszcze na stole operacyjnym, usłyszałam zaniepokojone głosy lekarzy. W 3. godzinie życia naszej córeczki poinformowano mnie i mojego męża o podejrzeniu białaczki. Marysię trzeba było przewieźć na patologię. Pozwolono nam ją ucałować. Zapytano, jak damy jej na imię i uprzedzono, że możemy jej już więcej nie zobaczyć… To były jedne z najgorszych chwil w naszym życiu. W jednym momencie legły w gruzach nasze marzenia o wyczekanej córeczce - w sposób niezmiernie poruszający mówią rodzice Marysi, Karolina i Bartek. Szansą na życie dla Marysi jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego Dawcy. Pomóżmy go znaleźć! więcej »

Pan Zdzisław walczy z rakiem. Pomóżmy mu!

Zdzisław Sołczykiewicz z Kóz obok Bielska od kilku lat zmaga się z nowotworem złośliwym – czerniakiem skóry powieki dolnej prawego oka. Aby przeżyć musi poddać się leczeniu nowoczesną immunoterapią – ipilimumabem. Pan Zdzisław na leczenie musi zebrać 77 560 złotych, dlatego wspólnie z Fundacją „Gwiazda Nadziei” prosi o pomoc i wsparcie finansowe. więcej »

Wystawa zdjęć z wyprawy Magdy Pierzyny do Afryki od czwartku na lotnisku w Pyrzowicach

Od czwartku, 20 grudnia br., w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice można oglądać niezwykłą wystawę 32 fotografii dokumentujących wyprawę Magdy Pierzyny i Tomka Michniewicza do Afryki. Podopieczna Fundacji ISKIERKA, która w wyniku nowotworu straciła nogę, testowała w Zimbabwe nową protezę, a każdy jej krok rejestrowały obiektywy aparatów fotograficznych. Wystawa będzie prezentowana do końca stycznia 2013 roku. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Jaka zmywarka marki Beko - TOP 3 polecane modeli

Szukasz zmywarki sprawdzonego producenta? Poznaj propozycje marki Beko! To entuzjastycznie oceniane urządzenia, chwalone za doskonały stosunek jakości do ceny. Zależy ci, by sprzęt był trwały, a przy tym - w rozsądnym budżecie? Zobacz najlepsze opcje! więcej »

Jak zrobić pizzę w domu? 4 najważniejsze zasady

Pizza to danie, które w każdej pizzerii jest trochę inne, ale są ogólne reguły jej przygotowywania, do, których stosują się wszyscy pizzaiolo. Jeżeli chcesz sam zrobić wyśmienitą pizzę zastosuj się do poniższych zasad. więcej »

Kichaj na przeziębienie! Te produkty musisz mieć zimą w kuchni!

W powietrzu czuć już zimową aurę, właśnie dlatego już teraz warto zadbać o swoją odporność, by skutecznie stawić czoło sezonowi grypowemu. Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, podpowie, jak nie dać się przeziębieniu, stosując produkty łatwo dostępne w kuchni. więcej »

Czego nie wiesz o owocach?

Według Światowej Organizacji zdrowia, każdy z nas powinien zjadać dziennie minimum 400 gramów owoców i warzyw. To 400 gramów warto podzielić na 5 porcji, więc porcje minimalne są naprawdę niewielkie. Tymczasem Polacy wciąż jedzą ich zbyt mało, bo 110 kg rocznie. Średnia europejska to 250 kg owoców i warzyw na mieszkańca, chociaż i tę średnią zawyżają Grecy, którzy jedzą rocznie nawet 400 kg owoców i warzyw! Tymczasem owoce są nie tylko smaczne, uniwersalne, zdrowe, ale także ich cechy… potrafią zaskoczyć. więcej »

Soki – z kartonu czy świeże?

Soki czy to owocowe, czy też warzywne lubi każdy z nas. Najczęściej wybieramy gotowe produkty: soki w kartonikach lub butelkach. Dlaczego? Bo tak jest prościej, szybciej i - teoretycznie - taniej. Nie zwracamy jednak uwagi na fakt, że soki te nie są w stanie dostarczyć nam tylu wartości odżywczych i cennych składników, co naturalny, świeżo wyciśnięty sok. To także kwestia wysokiej zawartości substancji konserwujących bądź barwników, a do tego też i cukru. Teoretycznie wydaje nam się, że kupujemy coś zdrowego... więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Paradokumenty w odcinkach

Fenomen seriali od lat spędza sen z oczu filmoznawcom. Wielu z nich uważa, że to raczej zadanie dla socjologa, niż dla badacza filmów, ponieważ seriale, w porównaniu z filmami kinowymi, w przeważającej większości są o wiele gorzej zrealizowane, charakteryzują się mniej staranną reżyserią, aktorstwem czy oprawą muzyczną. A jednak popularność niektórych z nich na głowę bije wszelkie kinowe blockbustery... więcej »

Kraków. Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku

Zbigniew Kazimierz Witek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz prof. Aleksander B. Skotnicki, pomysłodawca wystawy i autor katalogu, zapraszają serdecznie na wystawę "Artur Szyk. Dziedzictwo polsko-żydowskiego artysty I-szej połowy XX wieku". Wernisaż odbędzie się 8 marca 2012 r. Wystawa obejmuje przede wszystkim iluminowany przez artystę "Statut Kaliski" Bolesława Pobożnego z XIII wieku, "Hagadę Lwowską", serię "Polsko-Amerykańskiego Braterstwa" oraz karykatury antynazistowskie z czasów II wojny światowej. więcej »

8 marca. Wernisaż Magdaleny Nałęcz w Pałacu Sztuki w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Magdalena Nałęcz. MALARSTWO". Wernisaż odbędzie się 8 marca (czwartek) o godz. 17.45. Miejsce: Kraków, Dolny Pałac Sztuki. Godziny otwarcia: pon-pt.: 8.15 – 18.00, sob-nd.: 10.00 – 18.00. Wystawa czynna jest od 28 lutego 2012 r. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe