PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Mamo, podaj dalej... i pomóż ukraińskiej mamie wejść w temat szczepień ochronnych dzieci

Dla każdej z mam najważniejsze jest dobro jej dziecka. Zapytana, co jest priorytetem, zawsze na pierwszym miejscu postawi zdrowie. Poszukuje informacji, które pozwolą jej poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć z szerszej perspektywy na czyhające niebezpieczeństwa. Takie informacje warto przekazać także ukraińskim mamom, które mogą czuć się zagubione w obcym kraju. Czasami krótka, niezobowiązująca rozmowa na neutralnym gruncie polskiej mamy z ukraińską, może pomóc jej w uzyskaniu informacji jak zadbać o zdrowie dziecka i zachęcić do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku. więcej »

Grypa atakuje dzieci. Jak zabezpieczyć najmłodszych?

Od początku września w Polsce odnotowano ponad milion zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego ponad 50 proc. wśród dzieci do 14. roku życia. Oddziały pediatryczne stają się przepełnione, a szczyty zachorowań są jeszcze przed nami. Wobec tego eksperci apelują o szczepienie dzieci przeciw grypie. więcej »

Najczęstsze objawy ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest złożonym zaburzeniem, które może wpływać na zdolność do funkcjonowania w wielu aspektach życia. Chociaż ADHD może powodować wyzwania w życiu codziennym, objawy u dzieci i dorosłych są różne i czasami trudne do rozpoznania. więcej »

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim roczniakiem?

Roczne dziecko jest bardzo ciekawe świata. Raczkuje, zaczyna stawiać pierwsze kroki. To trudny moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób powinni zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy. więcej »

Problem nie tylko dorosłych, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kurzajkach u dzieci

Kurzajki, zwane również brodawkami, to narośla na skórze, które powstają w wyniku infekcji wirusem HPV. Szacunkowo podaje się, że zakażone może być nawet 10% populacji. Nie u wszystkich nosicieli pojawią się jednak kurzajki. Co wiemy na temat tych brodawek u dzieci, jak je leczyć i jak zapobiegać zakażeniu? Sprawdzamy. więcej »

Szczepionki przeciwko grypie dostępne w aptekach i refundowane dla dzieci

Sezon jesienno-zimowy w pełni. Nie zapominajmy, że nie tylko COVID-19, ale także grypa ciągle stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - szczególnie narażone są osoby z grup podwyższonego ryzyka, a wśród nich dzieci. Według meldunków NIZP-PZH, od początku września na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 840 tys. osób. Szczepionki przeciwko grypie dostępne w aptekach są refundowane dla dzieci od ukończenia 6. miesiąca do ukończenia 18. roku życia... więcej »

Dylematy młodej mamy, czyli co warto wiedzieć o karmieniu noworodka piersią

Karmienie piersią to sztuka, której uczy się zarówno mama jak i dziecko. Kiedy maluszek pojawia się na świecie to czasem okazuje się, że przystawianie go do piersi nie zawsze idzie tak łatwo. Taka sytuacja nie powinna jednak zrażać młodej mamy. Po pierwsze, trzeba dać sobie i maluszkowi czas... więcej »

Dobra mama - dobry tata. Jak ważna jest rola rodzicielska?

Rola rodzicielska jest niezmiernie ważna w naszym życiu. Od tego w jaki sposób rodzice rozumieją swoją rolę wobec dziecka wiele zależy. Czy warunki jakie im stworzą będą służyły prawidłowemu rozwojowi czy też negatywnie wpłyną na kształtowanie się osobowości młodego człowieka. Jaka jest rola mamy i taty w wychowaniu maluszka opowiada Katarzyna Janik, położna... więcej »

Jaka dieta przy owsicy? – podstawowe informacje

Dieta przy owsicy powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. W przypadku tej choroby polecane są m.in. kiszona kapusta, ogórki kiszone, kwaśne mleko, jogurty naturalne czy nawet maślanka. Warto również spożywać soki z kiszonych ogórków oraz kiszonej kapusty. Dostarczają one organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, ułatwiają wypróżnianie, a dodatkowo pobudzają układ trawienny. Zatem, jaką dietę stosować przy owsicy? Przedstawiamy podstawowe informacje. więcej »

Wpływ hałasu na rozwój dziecka - jak chronić słuch noworodka?

Zapewnienie bezpiecznych i optymalnych warunków do rozwoju dziecka to obowiązek każdego rodzica. Jednym z najważniejszych aspektów, o jakie trzeba zadbać, jest słuch. W tym artykule dowiesz się, jak stymulować rozwój i chronić narząd słuchu już od pierwszych dni życia noworodka. więcej »

Coraz więcej uzależnień w czasach COVID-19

Nowa sytuacja w jakiej znaleźli się ludzie wzmaga stany lękowe, przyczynia się do depresji i uzależnień. Dlaczego w pandemii Polacy więcej piją i rośnie sprzedaż antydepresantów? A na jakie uzależnienia są narażone dzieci? Psycholog i psychoterapeuta Maja Trzęsowska opowiada z jakimi problemami spotyka się na co dzień w swojej pracy podczas pandemii. więcej »

Karmienie piersią w ciąży

Kobiety karmiły piersią od zarania dziejów. Kiedyś nie było mleka modyfikowanego, a kobiety zachodziły w kolejne ciąże jednocześnie karmiąc piersią. I nie było w tym nic dziwnego. Obecnie w okresie ciąży wprowadza się wiele ograniczeń związanych z karmieniem piersią, część z nich to zalecenia z grupy na tzw. „wszelki wypadek”. Warto jednak wiedzieć, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że karmienie piersią w ciąży jest zagrożeniem dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka. więcej »

Pielęgnacja niemowląt w czasie wakacji

Jest lipiec, czas wakacji i czas wyjazdów. Mimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, jaka obecnie panuje w Polsce i na całym świecie, na pewno większość z nas planuje urlopy. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii w planowaniu takiego wyjazdu z maluszkiem. W głowach świeżo upieczonych mam często pojawia się wiele wątpliwości, dotyczących postępowania z maleństwem... więcej »

W maseczce i bez - czy Twoje dziecko oddycha prawidłowo?

Obowiązek używania maseczek w związku z epidemią COVID-19, również przez dzieci powyżej lat 4, sprawił, że wielu rodziców zastanawia się, jak powinna wyglądać odpowiednia maseczka, jak ją zakładać, jak dziecko powinno w niej oddychać i jak je przekonać, by chciało ją nosić? Wyjaśnień udziela lek. med. Elżbieta Dudzińska z przychodni dla dzieci i dorosłych Strefa Pacjenta, lekarz medycyny integralnej i jedna z niewielu w Polsce specjalistek zajmująca się zaburzeniami wzorca oddychania i terapiami oddechowymi. więcej »

Żółtaczka u noworodków, przypadłość nie tylko wcześniaków

Żółtaczka noworodkowa jest jednym z możliwych do wystąpienia tak zwanych stanów przejściowych. Zwykle jest ona fizjologiczna i może wystąpić zarówno u noworodków z ciąż donoszonych, jak też i u wcześniaków. Zazwyczaj ujawnia się po około 24 godzinach od porodu. U wcześniaków poziom bilirubiny – barwnika żółciowego powstającego na skutek rozpadu hemoglobiny – waha się między 12mg/dl do 15mg/dl u wcześniaków. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe