PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Jak rozmowa z dzieckiem może uratować komuś życie?

Zjawisko hejtu generuje problemy psychiczne, depresję, niską samoocenę, a w najgorszych przypadkach doprowadza do odebrania sobie życia. Dzieci i młodzież mają przed sobą całe życie. Uczone empatii od najmłodszych lat mogą je przeżyć ze swoimi rówieśnikami beztrosko. Grażyna Manista-Zielińska, psychiatra dziecięcy i geriatryczny opowiada jak zapobiegać hejtowi oraz rozmawiać z dzieckiem, aby takie sytuacje nie miały miejsca... więcej »

Wzrastająca liczba kontuzji u dzieci i młodzieży – jak zapobiegać urazom?

Na przestrzeni lat zauważalny jest wzrost liczby kontuzji wśród dzieci i młodzieży, zarówno podczas zajęć sportowych, jak i w codziennych aktywnościach. Te obserwacje niepokoją lekarzy, rodziców oraz nauczycieli. Z czego wynika ta rosnąca liczba urazów? Jakie są główne przyczyny kontuzji wśród młodych ludzi i co możemy zrobić, aby im zapobiec? więcej »

Rodzice małych atopików czekają na dostęp do skutecznej terapii

Płacz nie do opanowania, drapanie się bez końca i w dzień i w nocy – dla rodziców najmłodszych dzieci z umiarkowaną i ciężką postacią atopowego zapalenia skóry to, niestety, codzienność. Patrząc na cierpienie własnego dziecka odczuwają przede wszystkim bezsilność i przyznają, że to okropne uczucie. Atopowi rodzice mają głęboką nadzieję, że już niedługo ich dzieci będą mieć dostęp do najnowszych terapii biologicznych, które sprawdzają się już u starszych dzieci i u dorosłych... więcej »

Opieka wytchnieniowa - to specjaliści są jej sercem

Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą codziennie mierzyć się z wyzwaniami, których wielu z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić. Opieka nad przewlekle bądź nieuleczalnie chorymi dziećmi jest bowiem zajęciem, które wykonuje się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Właśnie dlatego tak istotne jest wspieranie rodziców, aby mieli oni szansę na zadbanie, dla odmiany, o samych siebie. Taką możliwość dają im specjaliści zaangażowani w opiekę wytchnieniową. Więcej o ich roli opowie dr Michał Błoch, pediatra i dyrektor medyczny Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. więcej »

Mamo, podaj dalej... i pomóż ukraińskiej mamie wejść w temat szczepień ochronnych dzieci

Dla każdej z mam najważniejsze jest dobro jej dziecka. Zapytana, co jest priorytetem, zawsze na pierwszym miejscu postawi zdrowie. Poszukuje informacji, które pozwolą jej poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć z szerszej perspektywy na czyhające niebezpieczeństwa. Takie informacje warto przekazać także ukraińskim mamom, które mogą czuć się zagubione w obcym kraju. Czasami krótka, niezobowiązująca rozmowa na neutralnym gruncie polskiej mamy z ukraińską, może pomóc jej w uzyskaniu informacji jak zadbać o zdrowie dziecka i zachęcić do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku. więcej »

Grypa atakuje dzieci. Jak zabezpieczyć najmłodszych?

Od początku września w Polsce odnotowano ponad milion zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego ponad 50 proc. wśród dzieci do 14. roku życia. Oddziały pediatryczne stają się przepełnione, a szczyty zachorowań są jeszcze przed nami. Wobec tego eksperci apelują o szczepienie dzieci przeciw grypie. więcej »

Najczęstsze objawy ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest złożonym zaburzeniem, które może wpływać na zdolność do funkcjonowania w wielu aspektach życia. Chociaż ADHD może powodować wyzwania w życiu codziennym, objawy u dzieci i dorosłych są różne i czasami trudne do rozpoznania. więcej »

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim roczniakiem?

Roczne dziecko jest bardzo ciekawe świata. Raczkuje, zaczyna stawiać pierwsze kroki. To trudny moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób powinni zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy. więcej »

Problem nie tylko dorosłych, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kurzajkach u dzieci

Kurzajki, zwane również brodawkami, to narośla na skórze, które powstają w wyniku infekcji wirusem HPV. Szacunkowo podaje się, że zakażone może być nawet 10% populacji. Nie u wszystkich nosicieli pojawią się jednak kurzajki. Co wiemy na temat tych brodawek u dzieci, jak je leczyć i jak zapobiegać zakażeniu? Sprawdzamy. więcej »

Szczepionki przeciwko grypie dostępne w aptekach i refundowane dla dzieci

Sezon jesienno-zimowy w pełni. Nie zapominajmy, że nie tylko COVID-19, ale także grypa ciągle stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - szczególnie narażone są osoby z grup podwyższonego ryzyka, a wśród nich dzieci. Według meldunków NIZP-PZH, od początku września na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 840 tys. osób. Szczepionki przeciwko grypie dostępne w aptekach są refundowane dla dzieci od ukończenia 6. miesiąca do ukończenia 18. roku życia... więcej »

Dylematy młodej mamy, czyli co warto wiedzieć o karmieniu noworodka piersią

Karmienie piersią to sztuka, której uczy się zarówno mama jak i dziecko. Kiedy maluszek pojawia się na świecie to czasem okazuje się, że przystawianie go do piersi nie zawsze idzie tak łatwo. Taka sytuacja nie powinna jednak zrażać młodej mamy. Po pierwsze, trzeba dać sobie i maluszkowi czas... więcej »

Dobra mama - dobry tata. Jak ważna jest rola rodzicielska?

Rola rodzicielska jest niezmiernie ważna w naszym życiu. Od tego w jaki sposób rodzice rozumieją swoją rolę wobec dziecka wiele zależy. Czy warunki jakie im stworzą będą służyły prawidłowemu rozwojowi czy też negatywnie wpłyną na kształtowanie się osobowości młodego człowieka. Jaka jest rola mamy i taty w wychowaniu maluszka opowiada Katarzyna Janik, położna... więcej »

Jaka dieta przy owsicy? – podstawowe informacje

Dieta przy owsicy powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. W przypadku tej choroby polecane są m.in. kiszona kapusta, ogórki kiszone, kwaśne mleko, jogurty naturalne czy nawet maślanka. Warto również spożywać soki z kiszonych ogórków oraz kiszonej kapusty. Dostarczają one organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, ułatwiają wypróżnianie, a dodatkowo pobudzają układ trawienny. Zatem, jaką dietę stosować przy owsicy? Przedstawiamy podstawowe informacje. więcej »

Wpływ hałasu na rozwój dziecka - jak chronić słuch noworodka?

Zapewnienie bezpiecznych i optymalnych warunków do rozwoju dziecka to obowiązek każdego rodzica. Jednym z najważniejszych aspektów, o jakie trzeba zadbać, jest słuch. W tym artykule dowiesz się, jak stymulować rozwój i chronić narząd słuchu już od pierwszych dni życia noworodka. więcej »

Coraz więcej uzależnień w czasach COVID-19

Nowa sytuacja w jakiej znaleźli się ludzie wzmaga stany lękowe, przyczynia się do depresji i uzależnień. Dlaczego w pandemii Polacy więcej piją i rośnie sprzedaż antydepresantów? A na jakie uzależnienia są narażone dzieci? Psycholog i psychoterapeuta Maja Trzęsowska opowiada z jakimi problemami spotyka się na co dzień w swojej pracy podczas pandemii. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe