Problem nie tylko dorosłych, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kurzajkach u dzieci
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Problem nie tylko dorosłych, czyli wszystko, co tr…

Problem nie tylko dorosłych, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kurzajkach u dzieci

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 30-11-2021


 
Kurzajki, zwane również brodawkami, to narośla na skórze, które powstają w wyniku infekcji wirusem HPV. Szacunkowo podaje się, że zakażone może być nawet 10% populacji. Nie u wszystkich nosicieli pojawią się jednak kurzajki. Co wiemy na temat tych brodawek u dzieci, jak je leczyć i jak zapobiegać zakażeniu? Sprawdzamy.

Wirus HPV – winny!


Wirus brodawczaka ludzkiego HPV występuje w kilkudziesięciu wariantach. Niektóre przenoszą się przez kontakt uszkodzonego naskórka ze skażoną powierzchnią, inne – drogą płciową. Do tych drugich zaliczamy między innymi onkogenne wirusy HPV wywołujące raka szyjki macicy u kobiet. Na szczęście coraz powszechniejszy program szczepień skutecznie zmniejsza liczbę zachorowań na całym świecie.

Wywołującymi brodawki wirusami są te przenoszone przez skórę. Do zakażenia dochodzi najczęściej w miejscach użyteczności publicznej, w których spotyka się wiele osób. Są to baseny, szatnie, sauny, siłownie. Wirusem bardzo łatwo jest się zarazić. Wystarczy niewielkie nawet uszkodzenie naskórka, lekko obniżona odporność i, oczywiście, skażona powierzchnia. Dotykając klamki, ręcznika czy nosząc czyjeś buty, możemy zafundować sobie pojawienie się brodawek na skórze.

adobestock_22461124.jpg

Kurzajki u dzieci


Z tego też powodu na zakażenie szczególnie narażone są dzieci. Zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny wciąż u nich szwankuje. Maluchy za nic mają sobie noszenie obuwia na basenie czy skrupulatne mycie rąk po kontakcie z klamką w szatni czy w sklepie. A to prosta droga do rozwinięcia się problemu. Do tego organizm małego człowieka nie jest jeszcze tak odporny jak u dorosłego. Układ immunologiczny rozwija się i kształtuje do 12 roku życia. Wcześniej organizm jest więc bardziej narażony na ataki wirusów i bakterii. Zakażeniu sprzyja też źle skomponowany jadłospis, stres, przemęczenie, ogólne osłabienie.

Jak rozpoznać kurzajkę?


Kurzajki u dzieci pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach – bywa, że są mylone z odciskami. Żeby rozpoznać problem, trzeba się mu jednak dokładniej przyjrzeć. Brodawka jest dość charakterystyczna. To niewielka, kilkunastomilimetrowa narośl o „kalafiorowatym” kształcie i fakturze. Jest szorstka, szara, beżowa, brązowa lub brunatna.

Warto pamiętać, że wirus HPV łatwo się przenosi, dlatego jeśli nasze dziecko zmaga się z problemem kurzajki, zadbajmy szczególnie o higienę.

Leczenie kurzajek u dzieci


Leczenie kurzajek u dzieci jest stosunkowo proste. Wystarczy kupić w aptece specjalny preparat do domowej krioterapii. Wymrozi on kurzajkę aż do korzenia, dzięki czemu uda nam się szybko pozbyć niechcianego towarzysza. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do lekarza. Specjalista zbada zmianę i znajdzie odpowiednią metodę leczenia.

űródła:

W.Press, 30-11-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe