„Teranostyka, holistyczna medycyna precyzyjna, doskonale służy pacjentom”
Stan medycyny nuklearnej jest jednym ze wskaźników rozwoju medycyny jako takiej. W Polsce mamy możliwości diagnozować i leczyć chorych zgodnie z ideą teranostyki, opartej na bezpieczeństwie, skuteczności, precyzji i zindywidualizowanym podejściu do pacjenta. W niektórych dziedzinach filozofia ta jest z sukcesem stosowana już dziś, w innych pacjenci czekają na zmiany przepisów lub wyniki zaawansowanych badań klinicznych. To przede wszystkim chorzy na raka prostaty, pacjentki z rakiem piersi, pacjenci ze szpiczakiem – wskazuje prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej. więcej »
Kadry, finanse, procesy, czyli priorytety w zarządzaniu ośrodkiem klinicznym
Jak diagnozować i leczyć efektywnie w realiach ograniczeń finansowych i kadrowych w ochronie zdrowia? Na pytania o wyzwania i trendy w zarządzaniu ośrodkiem klinicznym odpowiada prof. Paweł Ptaszyński, Dyrektor ds. Medyczno-Organizacyjnych Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi. więcej »
Limity na procedury medycyny nuklearnej nie mają uzasadnienia merytorycznego
Dzięki medycynie nuklearnej możemy diagnozować wcześniej i leczyć skuteczniej, a w wielu przypadkach unikać niepotrzebnych lub nieskutecznych postępowań terapeutycznych. To poprawa rokowania, oszczędność czasu i środków. Warunek? Zniesienie limitów na wykonywanie procedur radioizotopowych... więcej »
Prof. J. Kochman: obrazowanie wewnątrznaczyniowe ma istotny wpływ na skuteczność przezskórnej rewaskularyzacji
W wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2024 roku podkreślono korzyści płynące z obrazowania wewnątrznaczyniowego jako metody pozwalającej na uzyskanie optymalnego efektu leczenia. Szczególnie u pacjentów, u których wykonywane są tak zwane kompleksowe zabiegi angioplastyki. Metoda ta jest w Polsce dostępna i podlega refundacji, jednakże jej rutynowe wykorzystanie pozostaje w wielu ośrodkach na zdecydowanie zbyt niskim poziomie... więcej »
Wskazania do badań PET/CT wymagają pilnej aktualizacji
W sytuacjach klinicznych dotyczących zastosowania procedury PET/CT nieprzewidzianych w aktualnie obowiązującym, a pochodzącym sprzed 14(!) lat, zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjent staje obecnie przed dramatycznym wyborem: musi zapłacić za badanie kilka-kilkanaście tysięcy złotych z własnej kieszeni albo zrezygnować z potrzebnej diagnostyki. W Polsce przepisy dotyczące zastosowania procedur PET/CT nie odzwierciedlają obecnie aktualnej wiedzy medycznej... więcej »
Urządzenia do elektroterapii serca – to warto wiedzieć
Jakie są rodzaje urządzeń do elektroterapii serca, jak działają te układy i czy ich pracę można monitorować a także jak przygotować się do zabiegu wszczepienia, wyjaśnia dr n. med. Lidia Chmielewska-Michalak z Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. więcej »
Bezpieczny dostęp naczyniowy – czas na poszerzanie kompetencji personelu pielęgniarskiego!
O znaczeniu stosowanie portu naczyniowego, czyli długoterminowego dostępu do żyły centralnej oraz o korzyściach dla pacjenta z tego wynikających, mówi mgr Artur Szymczak z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego. więcej »
Ablacja, czyli zabiegowe leczenie arytmii – to warto wiedzieć
Kiedy w terapii zaburzeń rytmu serca (arytmii) stosuje się leczenie zabiegowe, od czego zależy wybór konkretnej metody terapii, jak przygotować się do zabiegu i przedłużyć efekt zastosowanego leczenia, wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Wojdyła-Hordyńska z Oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. więcej »
Zaburzenia rytmu serca – to warto wiedzieć o diagnostyce i terapii
Czy każda arytmia wymaga leczenia? Jeśli terapia jest konieczna, co przesądza o wyborze konkretnej metody? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z I Oddziału Klinicznego Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. więcej »
Dziedziczna amyloidozatranstyretynowa – jedna z chorób ultra rzadkich
Luty obchodzony jest jako miesiąc świadomości chorób rzadkich. Obecnie poznanych i opisanych jest około 10 tys. takich chorób, a jedną z nich jest dziedziczna amyloidoza transtyretynowa. O tym, czym jest ta choroba, jak się objawia, jak się ją diagnozuje i leczy, mówi dr n. med. Marta Lipowska z Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich Nerwowo-Mięśniowych Europejskiej Sieci Referencyjnej ERN EURO NMD. więcej »
Startuje część kliniczna europejskiego projektu przeciwdziałania otępieniu. Lubelska grupa naukowa opracowała autorski protokół badania
Zespół polskich naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie bierze udział w międzynarodowym, innowacyjnym projekcie COMFORTAGE, którego celem jest wypracowanie modelu opieki zdrowotnej nad osobami z zaburzeniami otępiennymi oraz zagrożonymi otępieniem. więcej »
Zatrzymać tsunami chorób neurologicznych, utrzymać postęp w dostępie do leczenia
Choroby mózgu dotykają coraz więcej osób – aż 1/3 Polaków choruje lub zachoruje na którąś z nich w ciągu swojego życia. To najwyższy czas, aby uznać zdrowie mózgu za priorytet w polityce zdrowotnej państwa – zadbać o edukację, profilaktykę, poprawę dostępu pacjentów do diagnostyki i terapii. Do tego niezbędne jest uznanie neurologii za dziedzinę strategiczną, wejście w życie retaryfikacji procedur neurologicznych, reforma programów lekowych i wprowadzenie sieci neurologicznych ośrodków referencyjnych. Tymczasem... więcej »
Dla neurologa choroby rzadkie to codzienność
Do neurologicznych chorób rzadkich zalicza się m.in. miastenię, NMOSD, rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofię mięśniową Duchenne'a, zespół Dravet, chorobę Huntingtona czy autoimmunologiczne zapalenia mózgu. O wyzwaniach związanych z diagnozowaniem i leczeniem chorób rzadkich mówi prof. dr hab. m. med. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która na początku grudnia objęła funkcję przewodniczącej Rady ds. Chorób Rzadkich. więcej »
Arytmia uwarunkowana genetycznie może dawać niespecyficzne objawy
Zaburzenia rytmu serca na tle genetycznym mogą dawać niejednoznaczne, a czasem mylące objawy. O tym, jak ważny w przypadku arytmii dziedzicznych są: rzetelny wywiad lekarski, możliwość kompleksowej opieki nad pacjentem i właściwe algorytmy postępowania, mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej. więcej »
Ablacja zaburzeń rytmu serca u dzieci – o tym warto wiedzieć
Kiedy arytmie występujące u dzieci leczy się za pomocą ablacji, na czym polega ten zabieg i jaka jest jego skuteczność, wyjaśniają dr hab. n. med. Piotr Lodziński z I Katedry oraz Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr hab. n. med. Radosław Pietrzak z Pracowni Elektrofizjologii i Ablacji Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »