Zrosty po operacjach ginekologicznych – bardzo ważny problem intymny
Atrakcyjność, kobiecość i życie seksualne to jedne z ważniejszych elementów życia każdej kobiety. Choroba nowotworowa i operacje, szczególnie narządów rodnych i piersi, sprawiają, że kobiety czują się mniej kobiece, mniej atrakcyjne i tracą zainteresowanie swoim życiem intymnym. Kontaktom seksualnym nie sprzyjają również skutki uboczne operacji ginekologicznych, jakimi są zrosty w obrębie narządu rodnego. więcej »
HIV a ciąża
Dlaczego w ciąży powinno się zrobić badanie w kierunku nosicielstwa wirusa HIV? Czy kobieta zakażona wirusem HIV może urodzić zdrowe dziecko? Jak prowadzona jest wtedy ciąża? Rozmowa z ginekologiem-położnikiem dr. n. med. Grzegorzem Południewskim. więcej »
Łuszczyca - choroba na całe życie
Łuszczyca to nieuleczalna choroba, która pozostaje z chorym do końca życia. Przez zmiany skórne pacjenci często są stygmatyzowani i wykluczani z życia społecznego. Na szczęście, dzięki postępowi medycyny chorzy z łuszczycą mogą żyć i funkcjonować normalnie. O tym, jaki postęp dokonał się w leczeniu tej i innych chorób dermatologicznych, na jakie leczenie czekają chorzy i jak wygląda dostęp do nowoczesnego leczenia dla polskich pacjentów mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. więcej »
Innowacje zmieniają życie pacjentów i pracę lekarzy
Odkrycia w hematologii dotyczą trzech obszarów, które są ze sobą ściśle powiązane. Pierwszy z nich to lepsze zrozumienie mechanizmów i przyczyn powstawania chorób. Drugim jest postęp diagnostyki. A trzecim jest oczywiście postęp w leczeniu. Same innowacje trzeba podzielić na takie, które poprawiają terapie obecnie dostępne i takie, które eliminują z praktyki klinicznej poprzednie technologie... więcej »
Elektrofizjolog - specjalista od impulsów serca
Kim jest elektrofizjolog, jak wygląda ta ścieżka kariery w medycynie, ilu jest w Polsce specjalistów elektrofizjologów – opowiadają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: dr hab. med. Maciej Sterliński prof. nadzw. Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz dr Paweł Moskal z I. Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. więcej »
Przytarczyce – szansa na przełom w diagnostyce „podstępnych” gruczołów
Gruczoły, których człowiek może mieć cztery, ale równie dobrze… więcej, w badaniach obrazowych bywają zaskakująco podobne do… węzłów chłonnych i guzków tarczycy. Ocena, która z kilku przytarczyc jest odpowiedzialna za nadmierną produkcję parathormonu do tej pory była często możliwa tylko podczas operacji. Co nowego w diagnostyce przytarczyc, gruczołów sprytnie skrywających swą naturę przed pacjentami i lekarzami... więcej »
Po zawale serca trzeba nauczyć się żyć na nowo
Najnowsze badania pokazują, że w Polsce dochodzi do 90 tys. zawałów serca rocznie. Zdecydowana większość zawałów dotyczy mężczyzn. Obserwuje się jednak wzrost ich występowania wśród młodych kobiet, które obecnie stanowią ok. 20% pacjentów z zawałem przed 55 r.ż. O tym, jak zawał serca zmienia życie i jak nowoczesne leki mogą poprawić funkcjonowanie pacjentów kardiologicznych mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „EcoSerce”, która sama mierzy się z konsekwencjami zawału serca. więcej »
Rak sromu – czy tylko problem kobiet starszych?
Należy do nowotworów rzadkich, pewnie dlatego nieczęsto o nim słychać. Występuje u kobiet po 65. roku życia, ale niekiedy wykrywany jest też u osób młodszych. O przyczyny raka sromu, niepokojące objawy oraz możliwości terapeutyczne zapytaliśmy prof. dr hab. med. Mariusza Bidzińskiego, Kierownika Działu Klinicznego Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. więcej »
Leczenie nowotworów otrzewnej
O chirurgii cytoredukcyjnej oraz o dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii w leczeniu nowotworów otrzewnej z prof. Arkadiuszem Jeziorskim, Kierownikiem II Oddziału Chirurgii Onkologicznej - Kliniki Chirurgii Onkologicznej UM w Łodzi, Konsultantem Krajowym w dziedzinie chirurgii onkologicznej rozmawia Piotr Sobczak. więcej »
W XXI wieku obserwujemy epidemię alergii i astmy
Rośnie liczba osób z alergią i astmą – katar, kaszel i problemy z oddychaniem, to tylko niektóre objawy, z którymi muszą się mierzyć chorzy. Zaburzają normalne funkcjonowanie i stanowią rosnące wyzwanie dla lekarzy. Na szczęście, dzięki rozwojowi medycyny, mogą oni oferować coraz nowsze leki, dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta. Rozmowa z drem n. med. Piotrem Dąbrowieckim. więcej »
Rosnący problem chorób neurologicznych
Niemal w każdym obszarze neurologii obserwujemy widoczny postęp medycyny. Jednak nadal wielu chorych i lekarzy czeka na nowe terapie, które ułatwią pacjentom życie z chorobą. O tym, dlaczego choroby neurologiczne stają się coraz większym wyzwaniem, w jakich obszarach neurologii dokonał się w ostatnich latach postęp i na co czekają pacjenci, opowiada prof. Jarosław Sławek, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. więcej »
Zaawansowany rak piersi – bardzo szczególny rak
O zaawansowanym raku piersi, o potrzebie zmian w systemie opieki nad pacjentkami z zaawansowanym rakiem piersi, o roli osób bliskich w procesie prowadzenia chorej z zaawansowanym rakiem piersi - rozmowa z dr n. med. Agnieszką Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie. więcej »
Nowa metoda diagnozowania przerzutów nowotworowych
Tylko 15% pacjentek chorujących na raka ma zajęte węzły chłonne. Do tej pory, ze względu na brak dokładniejszej diagnostyki, węzły chłonne usuwano profilaktycznie wszystkim chorym, nawet jeśli nie były one zajęte przez komórki nowotworowe... więcej »
Kiedy diagnoza wymaga czasu - monitorowanie EKG w złożonych przypadkach arytmii
Dlaczego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki, jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca i co nowego w polskich badaniach klinicznych – mówi dr hab. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Czego uczy łuszczyca?
Łuszczyca to ciężka, ogólnoustrojowa choroba przewlekła, na którą cierpi 2-3% populacji. Wciąż mówi się o niej za mało, przez co w społeczeństwie utwierdzają się krzywdzące dla chorych stereotypy, np. że łuszczycą można się zarazić. Wobec tego chorzy niemalże na każdym kroku doświadczają odrzucenia. O tym, jak wygląda niełatwe życie z chorobą, która nie pozwala o sobie zapomnieć, ale też o tym, czego uczy i co współczesna medycyna ma chorym do zaoferowania opowiada Łukasz Matusik, który od ponad 13 lat choruje na łuszczycę. więcej »