PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Psychiczne, fizyczne oraz intymne aspekty procesu akceptacji stomii. Rozmowa z Biancą Kotoro, psychoonkologiem, psychologiem społecznym, psychoseksuologiem

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Najczęściej jest konsekwencją występowania nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Stwierdziwszy nieprawidłową pracę narządu chirurg wycina chory fragment, tworząc nową drogę wypróżniania, znajdującą się na ścianie brzucha. Od tej chwili chory wypróżnia oraz wydala gazy przez tak wyłonioną stomię. więcej »

Jak przetrwać lato?

Słońce mocno grzeje, lekki wiaterek delikatnie nas ochładza. Czego chcieć więcej? Jednak nie wszystkie możemy się cieszyć latem tak, jak byśmy tego chciały. Osoby cierpiące na choroby nowotworowe powinny szczególnie uważać właśnie o tej porze roku. Zapytaliśmy Barbarę Jobdę – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych o to, czy kobiety w trakcie leczenia i bezpośrednio po nim powinny szczególnie uważać na słońce, jakie aktywności fizyczne są wskazane latem, a także jak się przygotować do podróży. więcej »

Pacjent nie wie, bo nie chce wiedzieć

Oczywiście, jestem za tym, by zlikwidować pozaapteczną sprzedaż leków, ale nie wiem, czy jest to dziś realne. Przecież – w ramach protestu – nie pojadę na stację benzynową i nie powiem, że od dziś nie kupuję u nich paliwa, bo oni źle przechowują leki i nic na ich temat nie wiedzą – rozmowa z Katarzyną Pękalą z apteki Galenica w Poniatowej. więcej »

Płodność po chorobie nowotworowej - czy można ją zachować?

Coraz częściej na choroby nowotworowe zapadają młodzi ludzie w wieku rozrodczym. Leczenie onkologiczne – chemio i radioterapia źle wpływa na płodność i komórki rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy to oznacza, że nowotwór to przegrane marzenie o posiadaniu własnego dziecka? Zapytaliśmy dr n. med. Sławomira Sobkiewicza, ginekologa-położnika, specjalistę w dziedzinie niepłodności o to, czy osoby leczące się onkologicznie mają szanse na swoje genetyczne potomstwo i jakie są rozwiązania pozwalające zachować płodność. więcej »

Wizyta u lekarza, czyli o prawach pacjenta

Diagnoza – rak, często jest szokiem dla pacjentów. Aby oswoić się z chorobą, powinniśmy szukać wiedzy na jej temat we wszystkich dostępnych źródłach i dzielić się nią z lekarzem. Szczególnie w przypadku nowotworów narządów rodnych, pacjentki potrzebują informacji, nie tylko od lekarza prowadzącego, ale również od innych specjalistów. O tym, jakie są prawa pacjenta i jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza, rozmawiamy z dr. Januszem Mederem, Prezesem Polskiej Unii Onkologii. więcej »

Psychoterapia - samemu czy z bliskimi?

Choroba nowotworowa to moment, kiedy wsparcie rodziny i przyjaciół jest potrzebne, jak w żadnej innej chwili. Jest to ważne nie tylko dla osoby chorej. Często bliscy także potrzebują pomocy i podpowiedzi, jak pomagać. Dobrym rozwiązaniem jest wspólna psychoterapia. Dlaczego to takie istotne i co daje szczera rozmowa zapytaliśmy Monikę Popowicz... więcej »

Zimbardo: nowa terapia skuteczna w walce ze stresem pourazowym

Dawniej zespół stresu pourazowego wiązano głównie z wojną. Tam żołnierze doświadczają okropnych zdarzeń - są to morderstwa, śmierć, gwałty. Czasem żołnierze je widzą, a czasem - przyczyniają się do nich. Stąd depresja, poczucie winy. Dopiero po kilku miesiącach od powrotu do domu wspomnienia zaczynają wychodzić na powierzchnię. Przeszłość powraca do teraźniejszości. Osoby te nie mogą nie myśleć o tych okropnych rzeczach. Aby sobie z tym radzić, mogą uciekać się do narkotyków czy alkoholu... więcej »

Co Twoje dziecko wie o seksie?

Odpowiedzialne życie seksualne to rozważne traktowanie własnej sfery seksualnej i świadome podejmowanie decyzji opartej na rzetelnej edukacji seksualnej. O znaczeniu edukacji seksualnej, która powinna być rozpoczynana już w domu rodzinnym, w oparciu o porozumienie i dialog, uwzględniający zarówno perspektywę rodziców, jak i ich dzieci, Paulina Młynarska i Alicja Nauman w rozmowach z ekspertami: Aleksandrą Jodko-Modlińską - psychologiem, prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą - seksuologiem oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim - ginekologiem-położnikiem. więcej »

Przeszczep macicy – w przyszłości szansa na spełnienie marzenia o dziecku?

Chęć posiadania własnego dziecka, to dla wielu kobiet najważniejsza kwestia w życiu. Nie wszystkie mogą zostać matkami. Dla kobiet, które urodziły się bez macicy, bądź straciły ją w wyniku choroby nowotworowej być może szansą będzie przeszczep macicy. O badania nad przeszczepem macicy i o to, czy w przyszłości może to być sposób na spełnienie marzenia o dziecku zapytaliśmy prof. dr hab. med. Mariusza Bidzińskiego, Kierownika Działu Klinicznego Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. więcej »

Pacjent w systemie ochrony zdrowia

Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z tego, co może zagwarantować im płatnik, a o co muszą zadbać sami, na co uzbierać, do czego dołożyć. Ale to państwo powinno stworzyć pacjentom możliwość skorzystania ze skuteczniejszych, ale i bardziej kosztownych terapii, nawet jeśli nie będzie ich w pełni finansować. Zapytaliśmy doktora Janusza Medera, Prezesa Polskiej Unii Onkologii, jak każdy pacjent może odnaleźć się w systemie ochrony zdrowia. więcej »

Ginekologia onkologiczna – przyszłość onkologii narządów rodnych kobiecych

O sukcesie w onkologii można mówić wtedy, gdy lekarz spotyka swoją pacjentkę 10, 15 lat po leczeniu pierwotnym. Aby jak najlepiej leczyć kobiety z nowotworami narządów płciowych wyodrębniono niedawno nowo specjalizację – ginekologię onkologiczną. Na pytania, dlaczego niektóre nowotwory powinny być leczone przez ginekologa-onkologa i jakie metody można wykorzystać, aby odnieść sukces, odpowiada prof. dr hab. med. Jerzy Stelmachów, Krajowy Konsultant w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej. więcej »

Krew pępowinowa

Czym jest krew pępowinowa? Dlaczego nazywa się ją bezcennym darem? Czy warto ją pobrać? To tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie przyszli rodzice przed decyzją o zbankowaniu krwi pępowinowej. By pomóc im podjąć ją świadomie, dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) odpowiada na najczęstsze pytania, z jakimi zgłaszają się do niego rodzice spodziewający się dziecka. więcej »

Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii (HIPEC) – nowa nadzieja dla chorych na raka jajnika

Rak jajnika to jeden z tych nowotworów, który przez długi czas nie daje o sobie znać. Często jest wykrywany w bardzo zaawansowanym stadium. Jakie są wtedy możliwości jego leczenia? O nową metodę leczenia zaawansowanego raka jajnika – chemioterapię w hipertermii, zapytaliśmy prof. dr hab. med. Beatę Śpiewankiewicz, Kierownika Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Warszawie. więcej »

O profilaktyce i standardach leczenia hemofilii w Polsce

W Polsce rozpoczęto planowe działania zmierzające do poprawy leczenia chorych na hemofilię już w 2005 roku, kiedy powstał Narodowy Program Leczenia Hemofilii, stworzony przez lekarzy specjalistów we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Kontynuację tego programu, przewidzianą na kolejnych 6 lat rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Położono w nim nacisk na dostępność koncentratów czynników krzepnięcia. W obecnie obowiązującym programie, po raz pierwszy pojawiły się zagadnienia związane z profilaktyką, która obecnie jest dostępna tylko dla dzieci do 18 r. życia. więcej »

Przychodzi pacjent do lekarza... Rozmowa z Dr. Januszem Mederem, prezesem Polskiej Unii Onkologii

Każdy z nas podczas wizyty u lekarza chciałby być indywidualnie traktowany. Lekarz powinien zwracać uwagę na potrzeby poszczególnych pacjentów. Jednak ze względu na procedury biurokratyczne, niejednokrotnie lekarze nie poświęcają nam tyle czasu, ile byśmy chcieli. Szczególnie w przypadku nowotworów narządów rodnych, pacjentki potrzebują wsparcia, nie tylko od bliskich, ale również od lekarza. Jak powinna wyglądać relacja lekarz - pacjent? więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe