PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Nowa metoda diagnozowania przerzutów nowotworowych

Tylko 15% pacjentek chorujących na raka ma zajęte węzły chłonne. Do tej pory, ze względu na brak dokładniejszej diagnostyki, węzły chłonne usuwano profilaktycznie wszystkim chorym, nawet jeśli nie były one zajęte przez komórki nowotworowe... więcej »

Kiedy diagnoza wymaga czasu - monitorowanie EKG w złożonych przypadkach arytmii

Dlaczego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki, jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca i co nowego w polskich badaniach klinicznych – mówi dr hab. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Czego uczy łuszczyca?

Łuszczyca to ciężka, ogólnoustrojowa choroba przewlekła, na którą cierpi 2-3% populacji. Wciąż mówi się o niej za mało, przez co w społeczeństwie utwierdzają się krzywdzące dla chorych stereotypy, np. że łuszczycą można się zarazić. Wobec tego chorzy niemalże na każdym kroku doświadczają odrzucenia. O tym, jak wygląda niełatwe życie z chorobą, która nie pozwala o sobie zapomnieć, ale też o tym, czego uczy i co współczesna medycyna ma chorym do zaoferowania opowiada Łukasz Matusik, który od ponad 13 lat choruje na łuszczycę. więcej »

MedicusPerfectus – czyli lekarz doskonały. Ten tytuł należy do prof. Eugeniusza Murawskiego

Profesor Eugeniusz Murawski (l. 91) co tydzień jeździ samochodem do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie operuje małych pacjentów na oddziale chirurgii dziecięcej. Prowadzi weekendowe zajęcia dla ratowników w Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Jest autorem nowatorskiej, cenionej na całym świecie, metody operacji rozszczepów wargi i podniebienia, pasjonatem medycyny, lekarzem z powołania... więcej »

Prawdy i mity o diecie i suplementach w leczeniu onkologicznym

Osoby zmagające się z chorobą nowotworową, a także ich bliscy, starają się zrobić wszystko, aby jak najszybciej ją pokonać i zapomnieć. Zdarza się, że słuchają wtedy różnych rad i stosują różne, nie zawsze sprawdzone i skuteczne metody. Jedną z nich jest dieta. Wiele się mówi o tym, co powinna jeść osoba chora, a czego nie, które produkty żywnościowe „zwalczają” raka, które suplementy powinno się przyjmować. Tylko, które z tych zaleceń są prawdziwe, a które wyssane z palca? więcej »

Blizny i rany po operacjach ginekologicznych – jak o nie dbać?

Interwencja chirurgiczna jest często niezbędna w przypadku nowotworów ginekologicznych. Rany po tego typu operacjach, z uwagi na ich położenie, wymagają szczególnej higieny. Od tego jak będziemy o nie dbać zależy, jak szybko się zagoją i czy wystąpią powikłania. Zapytaliśmy Katarzynę Trzpiel, Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego o to, jak dbać o rany po operacjach narządów rodnych, jak długo się goją i czy można ten proces przyspieszyć. więcej »

Wędzidełko podjęzykowe w kręgu zainteresowań specjalisty laryngologa i logopedy

Skrócone wędzidełko podjęzykowe: jak rozpoznać, jakie niesie konsekwencje, jak pomóc dziecku - rozmowa z drem n med. Michałem Michalikiem, specjalistą otolaryngologiem, chirurgiem głowy i szyi. Wędzidełko podjęzykowe najprościej mówiąc to miękki twór włóknisty, cienka błonka, która łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej.. więcej »

Okiem eksperta: szczepienia przeciw pneumokokom

Od trzech lat Małopolska realizuje Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce, którego autorem i koordynatorem jest dr n. med. Hanna Czajka. Realizacja programu, jak również sam temat szczepień przeciwko pneumokokom oraz zagrożeń, jakie niosą za sobą choroby pneumokokowe rodzi wiele pytań, zwłaszcza wśród rodziców i opiekunów. By rozwiać krążące wokół tego tematu mity i wątpliwości dr n. med. Hanna Czajka odpowiedziała na najczęściej zadawane przez nich pytania. więcej »

Choroba afektywna dwubiegunowa. Raz radosny, raz smutny...

Jest to schorzenie, które dotyka około 3 proc. populacji ogólnej, czyli co trzydziestą osobę. Co ciekawe, chorują na nią równie często kobiety, jak i mężczyźni. Najogólniej objawia się zupełnie przeciwstawnymi stanami: manii, czyli podwyższonego, radosnego, czy też gniewnego nastroju, i depresji – smutku, przygnębienia, często zobojętnienia. W historii swojego życia pacjenci zwykle mają więcej epizodów depresyjnych niż maniakalnych... więcej »

Patomorfolog jak wyrocznia

Leczenie chorób nowotworowych jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej spersonalizowane. Często zależy od typu i podtypu nowotworu oraz od występowania receptorów, antygenów i mutacji w komórkach nowotworowych, tak jest m.in. w przypadku raka płuca. Aby je ocenić niezbędne są badania, które wykonuje patomorfolog. O tym, na czym polega praca patomorfologa, jak wpływa ona na decyzje terapeutyczne i dlaczego jego wprawne oko jest kluczowe w tych badaniach rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Moniką Prochorec-Sobieszek, Kierownikiem Zakładu Patologii i Diagnostyki Laboratoryjnej w Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie. więcej »

Endometrioza

Bolesne miesiączki i obfite krwawienia menstruacyjne mogą świadczyć o różnych schorzeniach dróg rodnych, a jednym z nich może być endometrioza. Co to za choroba? Jakie są jej objawy? Jakie mogą być jej konsekwencje? więcej »

Grypa groźniejsza niż ebola?

Wirus eboli wzbudza wielkie emocje. Do tego stopnia, że zapominamy o zagrożeniach, jakie nas realnie dotyczą. Jednym z nich jest grypa, która bez wystarczającej profilaktyki może szybko się rozprzestrzenić. Szacuje się, że w ciągu kilku miesięcy epidemia grypy mogłaby obejść cały świat, ponieważ bardzo łatwo się nią zarazić. więcej »

Płuca jak nienadmuchany balon

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na zwężeniu dróg oddechowych. Osoby chorujące na POChP często lekceważą objawy towarzyszące chorobie, takie jak zadyszka, czy lekki ucisk w klatce piersiowej podczas wysiłku fizycznego, myląc ją z gorszą kondycją. Aż 75% chorych nie jest świadomych, że cierpi na... więcej »

Wspieraj mimo wszystko... Rozmowa z Prof. Krystyną de Walden–Gałuszko

Kiedy dowiadujemy się, że bliska nam osoba zachorowała na nowotwór, uginają się pod nami nogi. Chce nam się wyć z bólu i cierpienia, a musimy grać silnych, wspierających. Jak być blisko przy ukochanej chorej osobie? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Jak ją wspierać, a nie irytować? A co jeśli nie znajdujemy w sobie takiej siły fizycznej i psychicznej, żeby dawać wsparcie, bo czujemy, że sami rozpadamy się na kawałki? więcej »

Nowe sposoby obrazowania

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI, ang. magnetic resonance imaging) nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi, co wykorzystywane jest do badania mózgu, mięśni i serca. Obrazowanie metodą MRI wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego ciała. Co obrazuje rezonans magnetyczny? W jakich kierunkach rozwija się cała diagnostyka obrazowa? Rozmowa z mgr inż. Ryszardem Kowskim, przewodniczącym Komisji ds. Inżynierii Klinicznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe