Arytmia uwarunkowana genetycznie - niechciany spadek po przodkach
Zaburzenia rytmu serca na tle genetycznym mogą dawać niejednoznaczne, a czasem mylące objawy. O tym, jak ważny w przypadku arytmii dziedzicznych są: rzetelny wywiad lekarski, możliwość kompleksowej opieki nad pacjentem i właściwe algorytmy postępowania, mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej. więcej »
Serce kocha sport!
Czy istnieje aktywność fizyczna dobra dla każdego, dlaczego „pakowanie” na siłowni jest nieodpowiednie dla serca, kiedy pulsometr może… skłamać i czy pacjent z rozrusznikiem powinien bać się sportu – odpowiada dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
W Polsce potrzebne jest powołanie Zespołu ds. Przeciwdziałania Sepsie
Sepsa od wielu lat stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. W maju 2017 r. WHO umieściło walkę z sepsą na szczycie listy globalnych priorytetów, a organ wykonawczy (WHO) - Światowe Zgromadzenie Zdrowia przyjęło rezolucję na temat sepsy. Obliguje ona państwa członkowskie do wprowadzenia metod zapobiegania, rozpoznawania i leczenia sepsy do własnych systemów opieki zdrowotnej. Zgodnie z wytycznymi rezolucji należy... więcej »
Czy raka można leczyć bez chemii?
Chemioterapia to podstawa leczenia nowotworów. Tak było do tej pory. Badania pokazują, że w hematoonkologii leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej może być wolne od chemii, a dodatkowo ograniczone w czasie. Czy możemy mówić o przełomie? Zapytaliśmy o to prof. dr hab. med. Krzysztofa Jamroziaka z Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. więcej »
Czy zawód pielęgniarki jest bezpieczny?
12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Data została ustanowiona na cześć urodzin prekursorki współczesnego pielęgniarstwa i założycielki pierwszej szkoły dla pielęgniarek - Florence Nightingale. Ostanie dwa lata pandemii pokazały jak ważną grupą zawodową są pielęgniarki. Opiekują się chorymi, wspierają podczas choroby i dbają o zdrowie pacjentów. Ten niezwykły i wymagający zawód wiąże się także z ryzykiem. O tym jak wygląda zawód pielęgniarki i jakie niesie zagrożenia w wywiadzie opowiada Anna Szczypta - Krajowa Konsultant w dziedzinie Pielęgniarstwa epidemiologicznego i członkini Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. więcej »
Jak skutecznie zapobiegać progresji w stwardnieniu rozsianym?
Stwardnienie rozsiane jest chorobą aktywną, która postępuje, nawet przy braku widocznych objawów czy rzutów. Dlatego u pacjentów, u których przewidujemy niekorzystny przebieg choroby, powinniśmy jak najszybciej włączyć wysokoefektywne leczenie – mówi prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Medycznego w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. więcej »
5 pytań do kardiologa o migotanie przedsionków
Podstępna arytmia – tak kardiolodzy określają migotanie przedsionków. Na zaburzenie rytmu serca, które może spowodować niedokrwienny udar mózgu, cierpi nawet jedna piąta Polaków po 75. roku życia. Wielu pacjentów nie wie o swojej chorobie. Wtedy arytmia jest jeszcze bardziej niebezpieczna – przestrzega Adam Gorlo, kardiolog z Poradni Cardiovita w Suwałkach. więcej »
Płyn Lugola – nieuzasadnione przyjęcie może grozić arytmią i udarem mózgu!
W związku z licznymi doniesieniami medialnymi o masowo wykupywanym z aptek w całej Polsce płynie Lugola Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przestrzega: nieuzasadnione i niekontrolowane przyjęcie preparatu „na wszelki wypadek” może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Oprócz licznych zaburzeń metabolicznych pacjentom grożą migotanie przedsionków i udar niedokrwienny mózgu... więcej »
SUV: Precyzyjna diagnoza oparta na obliczeniach
Farmaceutyk znakowany cząstkami antymaterii lub emiterami promieniowania gamma podaje się pacjentowi, aby ocenić funkcjonowanie tkanek jego organizmu. Uzyskany podczas badania obraz można oceniać wizualnie i jakościowo, ale także za pomocą precyzyjnych obliczeń. Jakie zastosowanie w medycynie nuklearnej ma znany z fizyki wskaźnik SUV - Standard Uptake Valuei jak pomaga skuteczniej badać oraz leczyć chorych... więcej »
Warto działać dla pacjentów z SMA
Osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni są aktywne społecznie i niezwykle inteligentne. W większości kończą studia – wiele trudnych kierunków, a potem kończą jeszcze studia podyplomowe, robią doktoraty. Osiągają spore sukcesy nie tylko na polu edukacyjnym i zawodowym – niektórzy biorą udział w różnych wyprawach, zdobywają góry, skaczą ze spadochronem. I to dla nich warto się starać – zapewnia Katarzyna Kozłowska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych, mama 26-letniej Weroniki z SMA typu 3. więcej »
Nie tylko koronawirus. Dla wcześniaków wciąż groźny jest wirus RS.
Koronawirus i infekcja określana jako COVID-19, rozprzestrzenia się gwałtownie na wielu kontynentach, dotykając coraz więcej osób. Nie omija też człowieka w bardzo wczesnym okresie jego życia. Odnotowuje się bowiem zakażenia SARS-CoV-2 u kobiet w okresie ciąży, które mogą mieć wpływ na zdrowie nowonarodzonego dziecka. Nie należy jednak zapominać, że inne wirusy (grypa, wirus RS) wciąż jeszcze występują w środowisku i są zagrożeniem szczególnie dla najmniejszych dzieci. Czy koronawirus przenosi się od matki na dziecko? Czy koronawirus przenosi się w mleku matki? Jak neonatolodzy radzą sobie w tym trudnym okresie? Jak dbać o odporność wcześniaków? Zapytaliśmy o to prof. dr hab. n. med. Ryszarda Lauterbacha, prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. więcej »
Psychoterapia pomaga w walce z nowotworem
Diagnoza – nowotwór, to dla wielu osób szok i pytanie „dlaczego to spotyka właśnie mnie?” O roli psychoterapii w procesie zdrowienia, o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami, oraz o tym, jak choroba może zmienić nasze życie na lepsze, choć wydaje się to absurdalne, rozmawiamy z Moniką Popowicz, Prezesem Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei”. więcej »
Kiedy zgłosić się do kardiologa?
Które objawy powinny skłonić do wizyty u kardiologa? Nie tylko te, które automatycznie łączymy z sercem, jak ból w klatce piersiowej. Warto zwrócić uwagę także na duszność, spadek tolerancji wysiłku, omdlenia, zasłabnięcia, kołatania serca,a także na obrzęki nóg. O tym, jak przygotować się do wizyty u specjalisty, mówi dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Prof. Jarosław Kaźmierczak: Mamy skuteczne narzędzia, by leczyć choroby społeczne
Nawet 75-78 tysięcy nowych przypadków zawałów serca stwierdza się w Polsce każdego roku. Na niewydolność serca cierpi łącznie około 1,2-1,3 miliona Polaków. Schorzenia sercowo naczyniowe jeszcze przed erą COVID-19 były określane mianem epidemii. Na szczepionkę na koronawirusa wciąż jeszcze czekamy, ale w przypadku schorzeń sercowo-naczyniowych już dziś dysponujemy skutecznymi narzędziami do walki – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. więcej »
Elektroterapia skuteczna i bez powikłań? Ważne: lekarz, pacjent, sprzęt
Procedury elektroterapii kardiologicznej są skuteczne i poprawiają jakość życia pacjentów. Powikłania są bardzo rzadkie, ale i tak niewielką ich liczbę można dodatkowo ograniczyć. O tym, co zrobić, by terapia arytmii za pomocą implantowanych układów była skuteczniejsza i bardziej bezpieczna mówi dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »