Centralne obchody Światowego Dnia Serca w Sopocie na fotografii
Strona główna » Poczekalnia » Foto » Centralne obchody Światowego Dnia Serca w Sopocie

Centralne obchody Światowego Dnia Serca w Sopocie

POCZEKALNIA. Fotorelacje

Karolina Sieniawska, Martyna Lewicka

zdrowemiasto.pl | dodane 28-09-2011

Światowy Dzień Serca PTK
 
W najbliższy czwartek 29 września 2011 z inicjatywy World Heart Federation na całym świecie obchodzić będziemy Dzień Serca. Hasłem tegorocznych, jedenastych na świecie obchodów jest: „One World, One Home, One Heart” – „Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce”. Przy tej okazji, od ośmiu lat, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, zachęca do działań profilaktycznych.  W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Serca PTK zorganizowało w ostatnią niedzielę 25 września w Sopocie. Z bezpłatnych badań, konsultacji medycznych i dietetycznych,  porad lekarzy kardiologów oraz atrakcji na scenie skorzystało łącznie ponad 12 tysięcy osób.

Przy pięknej słonecznej pogodzie liczne grono osób, którym bliskie są sprawy zdrowia, a przede wszystkim serca mogły dowiedzieć najważniejszych informacji na temat zapobiegania chorobom układu krążenia, zdrowej diecie, aktywności fizycznej. Prawie 5 tysięcy osób skorzystało z bezpłatnego  pomiaru ciśnienia. Niektóre osoby po wstępnym badaniu ogólnym kierowane były na EKG i echo serca. Ponad 500 zbadało poziom cholesterolu. U ok. 30%  lekarze stwierdzili zbyt wysoki poziom złego cholesterolu i kierowali takie osoby na dodatkowe konsultacje m.in. z dietetykami. Wiele z osób badających ciśnienie i poziom cholesterolu robiło to po raz pierwszy w życiu. Część z osób została skierowana na badania szczegółowe, jedną osobę przewieziono do szpitala z bardzo wysokim ciśnieniem. Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi w ramach swojej kampanii społecznej  "Krewniacy" prowadziła podczas wydarzenia zbiórkę krwi. Udało się pozyskać 15 litrów krwi.

 DZIEN_SERCA_074x.jpg DZIEN_SERCA_096x.jpg
 DZIEN_SERCA_227x.jpg DZIEN_SERCA_159x.jpg
 DZIEN_SERCA_224x.jpg DZIEN_SERCA_170x.jpg
 DZIEN_SERCA_104x.jpg DZIEN_SERCA_142x.jpg
 DZIEN_SERCA_194x.jpg DZIEN_SERCA_398x.jpg
 DZIEN_SERCA_056x.jpg DZIEN_SERCA_125x.jpg
 DZIEN_SERCA_296x.jpg DZIEN_SERCA_208x.jpg

Do promocji profilaktyki chorób serca i układu krążenia, jak co roku przyłączyli się artyści, sportowcy i dziennikarze. Do aktywności fizycznej namawiali ze sceny m.in. Mariola Bojarska-Ferenc, Sylwia Gruchała, Iwona Guzowska, Dariusz Michalczewski i  Marcin Łopucki. Zobaczyć można było pokazy tańca w wykonaniu Roberta Kochanka i Izabeli Janachowskiej oraz uzdolnionych młodych tancerzy z Polskiej Fabryki Tańca Dance Vision TV Gdańsk. Katarzyna Skrzynecka, Olga Bończyk, Dorota Gardias, Joanna Kurowska i Bartek Jędrzejak brali udział w licznych rozmowach na temat zdrowia, zachęcali do regularnych badań, zmiany diety i rzucenia palenia. Imprezę poprowadzili: Agata Młynarska i Tomasz Galiński. Dzień pełen atrakcji zakończył  Robert Rozmus Show.

Podczas centralnych obchodów Polskie Towarzystwo Kardiologiczne nie zapomniało także o najmłodszych – przygotowano dla nich program artystyczny – wystąpiła m.in. grupa Centrum Uśmiechu z przedstawieniem Fruktaki. Na dzieci czekały także liczne dodatkowe atrakcje jak malowanie buziek czy zajęcia plastyczne z animatorami.

Centralne obchody Światowego Dnia Serca wspierały m.in. Fundacja Serce Dziecka, Krajowe Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sopocie, Polpharma – producent leku Polocard i mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier.

Karolina Sieniawska, Martyna Lewicka, 28-09-2011, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Światowy Dzień Serca to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się od 2000 roku w ponad 100 krajach na całym świecie. Zostało zainspirowane przez World Heart Federation z udziałem World Health Organisation (WHO), UNESCO i UNICEF’u. Jest to prestiżowe wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. Z tej okazji w wielu miastach na terenie całego kraju lokalne oddziały Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przygotowują różnego rodzaju działania mające na celu profilaktykę chorób serca. Centralne obchody 2011 odbyły się w Sopocie 25 września. Tego dnia  bezpłatne badania i inne działania zostały zorganizowane z inicjatywy lokalnych oddziałów PTK m.in. w: Bydgoszczy, Brodnicy, Dąbrowie Górniczej, Gdyni, Kartuzach, Kielcach, Kołobrzegu, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Toruniu i innych miastach. 
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe