Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Medycyna estetyczna » Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

PORADNIK MEDYCZNY. MEDYCYNA ESTETYCZNA. FLEBOLOG

dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, chirurg onkolog

zdrowemiasto.pl | dodane 09-03-2012

Dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, prof. UMK, nowmed.zdrowemiasto.pl
 
Na przewlekłą niewydolność żylną kończyn (PNŻ) choruje 5-15% osób dorosłych, natomiast 10-15% ma żylaki z grupy 25-50%, u których stwierdza się jakiekolwiek schorzenia żylne, niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby żylakowej. W społeczeństwach rozwiniętych zwraca się coraz większą uwagę na jakość życia. Przewlekła niewydolność żylna stanowi, więc poważny problem społeczny socjalny i ekonomiczny.

Przyczyny i objawy
W chorobie tej dochodzi do utrudnionego odpływu krwi żylnej z kończyn i zastoju krwi w układzie powierzchownym, głębokim i w mikrokrążeniu. Uszkodzone zastawki żylne nie zabezpieczają przed cofaniem się krwi w układzie żylnym, nie chronią, zatem układu powierzchownego żył przed wzrostem ciśnienia. Procesy chorobowe, które doprowadzają do uszkodzenia zastawek powodują powstanie zjawiska cofania się krwi, wystąpienia nadciśnienia, zmian w mikrokrążeniu i co za tym idzie powstania objawów klinicznych.

Czynnikami ryzyka powstania PNŻ są płeć (3 : 1 na niekorzyść kobiet), wiek (wzrost zachorowań w 3. dekadzie życia), ciąża ( u około 20% kobiet przyczyną powstania PNŻ była ciąża), otyłość, długie stanie i/lub siedzenie, przyjmowanie estrogenów ( antykoncepcja, hormonoterapia zastępcza). U pacjentów z PNŻ pod koniec dnia występuje uczucie ciężkości kończyn, może pojawić się ból i kurcze występujące najczęściej w nocy.

 
REKLAMA
  chirurg onkolog, proktolog, flebolog  W pierwszym okresie rozwijającej się choroby pojawiają się teleangiektazje („pajączki”), są to rozszerzenia drobnych śródskórnych i podskórnych splotów żylnych. Umiejscawiają się najczęściej na bocznych powierzchniach ud, bocznych okolicach kolan i okolicach podkolanowych. Najczęściej jest to problem kosmetyczny, ale mogą być przyczyną dolegliwości i obrzęków. Objawami PNŻ są również żyły siatkowate i żylaki. Wysokie ciśnienie hydrostatyczne w układzie żylnym kończyn doprowadza do powstania poszerzenia pni żylnych. Do powstania patologii w układzie żylnym może również usposabiać genetyczne uwarunkowanie osłabienia ściany żylnej. Na skutek rozciągania ściany żyły dochodzi do zwiększonej przepuszczalności płynów do przestrzeni poza naczyniowej i powstania obrzęków, które ustępują najczęściej po odpoczynku nocnym. W bardziej zaawansowanym stadium choroby obrzęk staje się twardy, nieustępujący. Najczęściej zlokalizowany jest w okolicy kostek na grzbiecie stopy a nawet w okolicy 1/3 dolnej goleni.

dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, chirurg onkolog, 09-03-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Skleroterapia kompresyjna - obliteracja, "nastrzykiwanie" lekami zmienionego żylakowo naczynia. Wybiórcze i dokładne podanie do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej celem wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia, a następnie powolnego włóknienia i zarośnięcia naczynia - od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą. Nowoczesna metoda leczenia żylaków (wykorzystywana m.in. do kosmetycznego usuwania pajączków naczyniowych - teleangiektazja - np. na udach), która polega na likwidacji przepływu krwi żylnej za pomocą środków farmakologicznych podawanych do światła zmienionego żylakowato naczynia, a następnie zastosowaniu elastycznego opatrunku uciskowego (pończochy).
Flebografia – badanie rentgenowskie, polega na wykonaniu zdjęcia RTG naczyń żylnych wypełnionych specjalnym środkiem kontrastującym, pozwala ocenić wygląd wszystkich naczyń żylnych kończyny, uwidacznia miejsce zatkane przez zakrzep. Zbliżonym do flebografii jest badanie izotopowe naczyń żylnych - tu zamiast środka kontrastującego do naczyń żylnych podawany jest preparat radioaktywny; pomiar promieniowania radioaktywnego nad poszczególnymi częściami kończyny pozwala ustalić wszelkie zaburzenia przepływu krwi.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe