Ginekolog. Jak przygotować się do ciąży?
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Ginekologia » Jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży?

PORADNIK MEDYCZNY. Ginekolog

dr n. med. Rafał Kocyłowski

zdrowemiasto.pl | dodane 17-12-2012

dr n. med. Rafał Kocyłowski - ginekolog. PreMediCare – Centrum Badań Prenatalnych „Wszystko dla Zdrowia Dziecka” w Poznaniu
 
Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla ciała kobiety. Dlatego po podjęciu decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko należy wprowadzić w życie pewne zmiany, które ułatwią zajście w ciążę. Należy też pamiętać, by planując macierzyństwo udać się do ginekologa, który doradzi, jak przygotować organizm do tego, że wkrótce w brzuchu przyszłej mamy pojawi się mała istotka.
 
Szczegółowy wywiad
 
Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o staraniach o dziecko jest oczywiście odstawienie środków antykoncepcyjnych, dzięki czemu organizm wróci do naturalnej równowagi hormonalnej. Już wtedy kobieta powinna też wybrać lekarza prowadzącego i około trzy-sześć miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę udać się na tak zwaną wizytę prekoncepcyjną. Podczas niej ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad. Można spodziewać się pytań o to, czy planowana ciąża jest pierwszą czy już kolejną, a w tym drugim przypadku – czy podczas poprzednich zdarzały się komplikacje. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, jakie pacjentka stosowała metody antykoncepcji, czy choruje na choroby przewlekłe, czy przyjmuje leki oraz czy stosuje jakiekolwiek używki. Ważne jest także, by podczas tego spotkania opowiedzieć o przebytych operacjach, w szczególności tych w obrębie jamy brzusznej, a także wadach wrodzonych oraz poinformować o ewentualnych wcześniejszych problemach z zajściem w ciążę lub leczeniu niepłodności.
 
Przebadaj się przed ciążą
 
Poza wywiadem podczas wizyty prekoncepcyjnej przeprowadza się także badanie wziernikowe oraz pobiera wymaz z szyjki macicy do oceny cytologicznej. To pozwala na zbadanie narządów rodnych, a także wykrycie ewentualnych przewlekłych stanów zapalnych, nadżerek czy polipów. W zależności od rodzaju wykrytej infekcji czy wady stosuje się odpowiednie leczenie lub obejmuje pacjentkę bardziej specjalistyczną ochroną. Obowiązkowy element badań przedprenatalnych powinno też stanowić badanie USG. Pozwala ono ocenić budowę kobiecych narządów rodnych, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby skutkować trudnościami z zajściem w ciążę, a w przyszłości nawet ryzykiem poronienia. USG należy wykonać także minimum dwa-trzy razy już w trakcie ciąży.

Na podstawie wcześniejszych działań ginekolog podejmuje też decyzję o przeprowadzeniu badań dodatkowych. Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, badanie CRP służące wykryciu ewentualnych stanów zapalnych, badania tarczycy, wątroby oraz nerek. Jeśli kobieta zgłasza częste infekcje dróg rodnych przeprowadza się także badanie ogólne moczu. Z kolei w przypadku problemów z kamieniem czy piaskiem w nerkach – kieruje się ją na konsultacje oraz USG jamy brzusznej i nerek.

Planując dziecko warto także wybrać się na wizytę do lekarza rodzinnego, by przebadać się pod kątem ewentualnych chorób ogólnoustrojowych czy wad serca. Zwykle sprawdza się też, czy pacjentka chorowała na przykład na żółtaczkę, kiłę, toksoplazmozę, cytomegalię czy wirusowe zapalenie wątroby. Panie leczące się na choroby przewlekłe powinny poinformować także prowadzącego leczenie specjalistę o tym, że starają się o dziecko. Dzięki temu będzie on mógł dobrać takie leki, które będą jak najmniej uciążliwe dla ciąży, a podobnie skuteczne.
 
Szczepionka dla przyszłej mamy
 
Podczas ciąży odporność przyszłej mamy jest obniżona, przez co łatwiej o infekcję. Dlatego warto zaszczepić się przeciwko grypie, która uchroni przed chorobą i groźnymi powikłaniami. Specjalną szczepionkę dobrze także przyjąć, jeśli wcześniej nie chorowało się na różyczkę, która podczas ciąży mogłoby spowodować u maluszka uszkodzenie słuchu, wzroku, a nawet wady rozwojowe. Warto zaszczepić się również przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Ta szczepionka ochroni zarówno przed zakażeniem w trakcie ciąży, jak i podczas samego porodu. Wyjątkowo niebezpieczne dla przyszłej mamy jest także kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Często lekceważy się zagrożenia, jakie ta dolegliwość oraz wywołane przez nią powikłania mogą nieść dla ciąży. Dlatego warto jeszcze przed zapłodnieniem zaszczepić się także przeciwko tej chorobie. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju szczepionki, a w szczególności te wykonane w oparciu o żywe mikroorganizmy powinno się przyjąć najpóźniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem.
 
Przygotowana na 9 miesięcy
 
Starania o dziecko kobieta powinna także uwzględnić w codziennym stylu życia. W tym czasie lepiej unikać alkoholu i papierosów. Zawarte w tych używkach składniki wnikają bowiem we wszystkie komórki, także komórki jajowe, mogą też zaburzać cykl miesięczny. Przed zajściem w ciążę warto także zadbać o kondycję, a przede wszystkim wzmocnić mięśnie kręgosłupa – już wkrótce będą one bowiem musiały radzić sobie ze sporym obciążeniem w postaci ciążowego brzuszka. Silniejsze mięśnie ułatwią też w przyszłości sam poród. Starania o potomka to także dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze i zadbanie o odpowiednią masę ciała. Nieprawidłowa waga może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, a w konsekwencji problemów z owulacją i utrudniać zajście w ciążę. Warto więc zatroszczyć się o to, by jeść regularnie i uwzględniać w jadłospisie owoce i warzywa. Nie można zapominać w szczególności o szpinaku, brokułach, brukselce i grochu, a także wątróbce i produktach pełnoziarnistych, które są naturalnym źródłem kwasu foliowego.

dr n. med. Rafał Kocyłowski, 17-12-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe