Czy mięśniaki macicy mają wpływ na płodność kobiety?
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Ginekologia » Czy mięśniaki macicy mają wpływ na płodność kobiet…

Czy mięśniaki macicy mają wpływ na płodność kobiety?

PORADNIK MEDYCZNY. Ginekolog

miesniakimacicy.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 07-08-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
W dobie burzliwych dyskusji na temat refundacji leczenia niepłodności metodą in-vitro, warto zastanowić się nad tym, co może zmniejszać płodność kobiety. Jednym ze schorzeń, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zajście w ciążę, są mięśniaki macicy. Choroby tej nie można lekceważyć, ponieważ występuje ona u 20-40%  kobiet. Oznacza to, że średnio co piąta kobieta spotyka się z tym problemem.

Zanim zdecydujesz się na ciążę …
Decyzja o powiększeniu rodziny należy do jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego, na etapie planowania dziecka, warto wykonać badania, które skontrolują stan zdrowia kobiety starającej się o zajście w ciążę. Jednym z rekomendowanych badań jest dopochwowe badanie USG, dzięki któremu możliwe jest m.in. wykluczenie lub zdiagnozowanie mięśniaków macicy.

Mięśniak i co dalej?

W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, a które jeszcze nie rodziły i planują macierzyństwo, szczególnie istotny jest dobór metody leczenia tego schorzenia. Usunięcie mięśniaków u niepłodnych kobiet pozwala na zajście w ciążę aż w 30-80%  przypadków. Sposób leczenia schorzenia powinien być wspólną decyzją lekarza prowadzącego oraz pacjentki. W Polsce wachlarz możliwości jest szeroki – od nieinwazyjnego leczenia farmakologicznego, aż po leczenie operacyjne.

Jaki wpływ na ciążę mają mięśniaki macicy?
Zdiagnozowanie mięśniaków macicy w czasie ciąży, jest dla przyszłej mamy jednoznaczne z koniecznością przebywania pod ścisłą opieką lekarza ginekologa. Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży mogą wpływać na szybszy wzrost mięśniaków. W niektórych przypadkach mięśniaki mogą wywołać przedwczesne skurcze lub uniemożliwić poród naturalny. Jeśli mięśniaki umiejscowione są nisko i rozrastają się do dużych rozmiarów, mogą komplikować akcję porodową. Z tego powodu często rekomendowane przez lekarza jest wykonanie cięcia cesarskiego. Podstawą opieki nad kobietą ciężarną są regularne konsultacje z lekarzem ginekologiem.

Kiedy najlepiej usunąć mięśniaki macicy?
Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży. Lekarze zalecają, aby zabiegi chirurgiczne wykonywać dopiero po zakończeniu połogu, czyli po upływie około 6 tygodni od porodu. Interwencje chirurgiczne nie powinny mieć wpływu na kolejną ciążę, ale niestety nie gwarantują tego, że problem mięśniaków macicy nie powróci. Warto więc wykonywać regularne badania i dbać o swoje zdrowie, gdyż profilaktyka może uchronić kobiety, które są mamami lub dopiero planują ciążę, przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Konsultacja: lek. med. Jacek Tulimowski, ginekolog
űródło: Materiały programu edukacyjnego na temat diagnostyki i leczenia mięśniaków macicy "Między nami kobietami", www.miesniakimacicy.pl

miesniakimacicy.pl, 07-08-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe