Przebarwienia skóry – czym są i jak z nimi walczyć?
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Kosmetologia » Przebarwienia skóry – czym są i jak z nimi walczyć…

Przebarwienia skóry – czym są i jak z nimi walczyć?

PORADNIK MEDYCZNY. Kosmetolog

mgr Katarzyna Zasuń, kosmetolog

zdrowemiasto.pl | dodane 15-02-2013

mgr Katarzyna Zasuń, kosmetolog z kliniki Yasumi w Poznaniu
 
Przebarwienia to różnej wielkości plamy o ciemnym zabarwieniu. Pojawiają się najczęściej na twarzy, dłoniach i dekolcie. Stanowią nieestetyczny defekt kosmetyczny, jednak dzięki zabiegom kosmetologii estetycznej sposoby na ich pozbycie się są coraz skuteczniejsze.

Melanina to grupa pigmentów, która stanowi naturalną ochronę przed działaniem promieniowania UV. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona skóry. Dzięki niej szkodliwe wiązki promieniowania ultrafioletowego nie przenikają do głębszych warstw. Jeśli coś zakłóci ten proces, melanina rozkłada się nierówno i powstają przebarwienia. Mogą mieć one różne odcienie i zróżnicowane kształty. Najczęściej są to brązowe plamy pojawiające się na twarzy osób dorosłych, ale także na czole, policzkach, nosie i nad górną wargą. Często spotykane są również przebarwienia na dłoniach, przedramionach, dekolcie i plecach. Należy mieć świadomość, że absorbowana ilość energii słonecznej kumuluje się w skórze z biegiem lat. Istnieją także inne czynniki sprzyjające zaburzeniu pigmentacji skóry. Są to przede wszystkim: zmiany hormonalne, zarówno fizjologiczne (ciąża), jak również spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych lub innej kuracji hormonalnej. Powstawanie przebarwień może towarzyszyć również chorobom wątroby, niedoczynności nadnerczy, nadczynności tarczycy, a także potrądzikowym stanom zapalnym. Powstają one także w wyniku przyjmowania leków i ziół fotouczulających, takich jak np. jeżówka, miłorząb, dziurawiec.

Do najczęściej występujących przebarwień zalicza się:

Piegi - są to plamy barwnikowe o równej powierzchni. Występują na poziomie skóry. Najczęściej rozsiane, umiejscowione głównie w okolicach odsłoniętych. Zazwyczaj pojawiają się u osób o jasnej karnacji, a zwłaszcza u właścicieli blond lub rudych włosów. Posiadanie piegów ma także charakter dziedziczny. Cechą charakterystyczną piegów jest blednięcie zimą oraz nasycanie się barwnikiem wiosną i latem pod wpływem promieni słonecznych. Z wiekiem piegi wykazują skłonność do ustępowania.

Ostuda - zazwyczaj brązowe, symetryczne plamy na policzkach, czole, rzadziej nad górną wargą lub na karku. Patogeneza tych przebarwień nie jest dokładnie poznana. Uważa się, że ostuda jest bezpośrednio powiązana z takimi stanami jak: ciąża, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne przydatków, doustne leki antykoncepcyjne, przewlekłe choroby wątroby.

Plamy soczewicowate –wrodzone lub nabyte brązowe plamki rozsiane na skórze twarzy i rąk, klatce piersiowej, plecach. Plamy soczewicowate słoneczne powstają w wyniku działania promieni słonecznych, natomiast plamy soczewicowate starcze pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia i w miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.

Przebarwienia pozapalne
- obejmują miejsca, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, uczulenia, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, urazy.

Przebarwienia naskórkowe nie wymagają leczenia farmakologicznego, lecz z uwagi na defekt kosmetyczny można je usunąć. Barwnik znajduje się zwykle w naskórku, lecz zdarzają się również przebarwienia skóry właściwej i postaci mieszane. Określenie poziomu, na którym jest najwięcej barwnika, ma ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia. Najlepsze efekty daje terapia skojarzona, polegająca na łączeniu profesjonalnej pielęgnacji domowej zaleconej przez kosmetologa lub dermatologa, a także zabiegów kosmetologicznych. Do złuszczania przebarwień najczęściej stosuje się pilingi chemiczne, np. kwas migdałowy i glikolowy. Płytkie przebarwienia można likwidować mechanicznie z pomocą mikrodermabrazji, głębokie zaś stosując nowoczesne lasery oraz mezoterapię mikroigłową frakcyjną. Do użytku domowego zaleca się rozjaśniające kosmetyki zawierające m.in. arbutynę, ekstrakt z tarczycy bajkalskiej i morwy białej, witaminę C i jej pochodne. Po kuracji pozostaje skłonność do przebarwień. Aby do nich nie dopuścić, należy chronić skórę przed słońcem. Codziennie przez cały rok używać kremów pielęgnacyjnych z filtrem SPF 30.

mgr Katarzyna Zasuń, kosmetolog, 15-02-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe