Chirurg naczyniowy. Choroby żył. Żylaki kończyn dolnych
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Chirurgia naczyń » Chirurg naczyniowy. Choroby żył. Żylaki kończyn do…

Chirurg naczyniowy. Choroby żył. Żylaki kończyn dolnych

PORADNIK MEDYCZNY. CHIRURG NACZYNIOWY

lek. med. Ryszard Zając, Piotr Paweł Karbowniczek

zdrowemiasto.pl | dodane 07-09-2009

Fot. poradnia-horyzont.pl
 
Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych - żyły są poskręcane, z workowatym poszerzeniem lub wrzecionowatym wydłużeniem, z niewydolnością zastawek żył powierzchownych i przeszywających. Prawidłowo funkcjonujące zastawki (elastyczne struktury wewnątrz żyły) nie pozwalają na cofanie się krwi żylnej na obwód. Niewydolność zastawek powoduje odwrócenie kierunku przepływu krwi - tzw. refluks (zaburzenie odpływu, zastój krwi, wzrost ciśnienia). Układ żył: żyły powierzchowne (w skórze i pod skórą), żyły głębokie (w mięśniach), żyły przeszywające (łączące).

Żylaki kończyn dolnych należą do najczęściej spotykanych chorób i występują u około 50% osób dorosłych. Kobiety chorują 3-5 razy częściej. Częstość choroby rośnie z wiekiem.

CZY TRZEBA JE TYLKO OPEROWAĆ?

Dzięki wczesnemu wykrywaniu choroby i jej leczeniu nie tylko w sposób operacyjny, lecz również zachowawczy z naciskiem na zmianę stylu życia, stosowaniu kompresoterapii (kontrolowanemu ucisku na kończynę), nauczaniu ćwiczeń profilaktycznych, jak również skierowaniu badań profilaktycznych, można zmniejszyć w przyszłości ryzyko przewlekłych następstw choroby.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kobiety w czasie ciąży z objawowymi żylakami. Jest to grupa pacjentek o szczególnym zagrożeniu stanami zapalnymi i pozakrzepowymi.

zylaki_konczyn_dolnych_180vlong.jpg

Fot. poradnia-horyzont.pl



Do głównych objawów należą takie dolegliwości jak:
  • uczycie dyskomfortu, ciężkości kończyn, nasilające się w godzinach wieczornych i nocnych
  • uczucie "pełności" łydki, swędzenie i stany zapalne skóry
  • w miarę trwania choroby objawy piekących nóg pojawiają się coraz wcześniej
  • pajączki i żyły siateczkowate
  • żylaki w obrębie całej kończyny
  • obrzęki wokół kostek, a następnie całego podudzia coraz trudniej ustępujące
  • zmiany troficzne skóry (przebarwienia, wypryski, stwardnienia) najczęściej pojawiające się wokół kostek

JAK LECZYĆ CHOROBĘ ŻYLAKOWĄ?

Istnieją cztery podstawowe metody leczenia przewlekłych zaburzeń żylnych kończyn dolnych:
  1. Farmakoterapia - polega na podawaniu leków poprawiających napięcie ściany żylnej oraz przeciwdziałające skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojowi limfatycznemu, zawsze towarzyszących patologii żylnej. W wielu przypadkach zachodzi konieczność stosowania leków przeciwzakrzepowych.
  2. Kompresoterapia - ucisk powoduje zmniejszenie średnicy naczynia żylnego i przepuszczalności włośniczkowej ułatwia powrót żylny. Przeciwdziałając obrzękowi oraz zastojowi limfatycznemu, kompresoterapia  działanie swoje kieruje na główne, zgłaszane przez chorych dolegliwości. Zastosowanie znajdują tu zarówno elastyczne jak i nieelastyczne bandaże oraz różne rodzaje pończoch i rajstop uciskowych.
  3. Skleroterapia - likwidacja żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających, co ma wywoływać jego zarośnięcie. Często jej wyniki są wyłącznie kosmetyczne i czasowe.
  4. Leczenie operacyjne - sprowadza się do usunięcia zmienionych żylakowato naczyń i podwiązaniu niewydolnych perforatorów. Leczenie należy do tzw. chirurgii jednego dnia - na ogół pacjenci jeszcze tego samego lub następnego dnia wracają do domu. W szczególnie uporczywych przypadkach owrzodzeń z zadowalającymi efektami stosowane są przeszczepy skóry.

lek. med. Ryszard Zając, Piotr Paweł Karbowniczek, 07-09-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe