Chirurgia cytoredukcyjna (CRS) i dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w leczeniu nowotworów otrzewnej (HIPEC).
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Onkologia » Chirurgia cytoredukcyjna i dootrzewnowa chemiotera…

Chirurgia cytoredukcyjna i dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w leczeniu nowotworów otrzewnej

PORADNIK MEDYCZNY. Onkolog

Prof. Arkadiusz Jeziorsk

zdrowemiasto.pl | dodane 24-01-2019

Prof. Arkadiusz Jeziorski, Kierownik II Oddziału Chirurgii Onkologicznej - Kliniki Chirurgii Onkologicznej UM w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
 
Liczne nowotwory przewodu pokarmowego, a także nowotwory żeńskiego narządu rodnego, mają potencjalne możliwości rozsiewu do jamy otrzewnej. Sytuacja ta jest często związana z progresją choroby i niekorzystnym rokowaniem. Obecność przerzutów do otrzewnej nowotworów przewodu pokarmowego uważa się zazwyczaj za stan fazy terminalnej choroby nowotworowej i często decyzja onkologa odnośnie leczenia sprowadza się jedynie do postępowania objawowego. Zastosowanie chemioterapii systemowej nie przynosi spodziewanych korzystnych efektów leczniczych. Nowotwory wydzielające śluz oraz przerzuty na powierzchni otrzewnej są oporne na działanie leków cytostatycznych podawanych droga dożylną ze względu zarówno na zbyt skąpe unaczynienie jak i barierę krew-otrzewna. W przypadku obecności przerzutów do otrzewnej jako jedynego miejsca rozsiewu choroby nowotworowej należy rozważyć wykonanie zabiegu cytoredukcyjnego w połączeniu z dootrzewnową chemioterapią perfuzyjną w hipertermii. Skojarzony sposób postępowania pozwala na uzyskanie najlepszych wyników leczenia tego stopnia zaawansowania nowotworu.

Celem zabiegów cytoredukcyjnych jest wycięcie całej masy tkanki nowotworowej dla umożliwienia wykonania dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii. Po otwarciu jamy brzusznej chirurg decyduje, czy jest możliwe technicznie wycięcie wszystkich struktur zajętych przez nowotwór. Zabiegi cytoredukcyjne są bardzo czasochłonne (trwają nawet 10 godzin) i często bardzo trudne technicznie. Zakres wycięcia może obejmować nie tylko całą lub część otrzewnej, ale także część jelita grubego z górną częścią odbytnicy, część żołądka, różne odcinki jelita cienkiego, sieć większą, pęcherzyk żółciowy, resekcję częściową wątroby, wycięcie śledziony, narządu rodnego z przydatkami u kobiet, część ściany pęcherza moczowego, ogniskowo fragmenty przepony. Z tego względu śródoperacyjną kwalifikację do zabiegu oraz wykonanie zabiegu powinien wykonywać bardzo dobrze wyszkolony chirurg mający duże doświadczenie oraz wiedzę w zakresie możliwości leczenia, nie tylko chirurgicznego, ale także onkologicznego.

Po wykonaniu zabiegu wycięcia wszystkich makroskopowo widocznych ognisk nowotworu (CC-0) lub z pozostawieniem zmian nowotworowych nie większych niż 2,5 mm (CC-1) wykonywana jest procedura dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej (płyn podawany jest w sposób ciągły w obwodzie zamkniętym) w warunkach podwyższonej temperatury (hipertermia). Po założeniu drenów podaje się płyn perfuzyjny, którym jest zazwyczaj, w zależności od stosowanych leków przeciwnowotworowych, mleczan Ringera, 0,9% NaCl lub 5% roztwór glukozy. Objętość podawanego płynu to 2 do 4 litrów. Temperatura wyjściowa wynosi 43-45°C. Po osiągnięciu temperatury, w której dochodzi do synergistycznego działania dwóch czynników przeciwnowotworowych wzmacniających się nawzajem (około 41-42°C) podawane są leki cytostatyczne. Podwyższona temperatura płynu perfuzyjnego sama w sobie ma działanie uszkadzające komórki nowotworowe. Poza tym zwiększa penetrację leków przeciwnowotworowych w obręb tkanki nowotworowej oraz nasila działanie przeciwnowotworowe cytostatyków. W przypadku HIPEC stosowanym w leczeniu przerzutów do otrzewnej najczęściej używa się takich leków przeciwnowotworowych jak mitomycyna C, oxaliplatyna, cisplatyna, doxorubicyna, paclitaxel lub kompilacja tych leków. Po podaniu leku czas perfuzji wynosi 30-90 minut. Po tym okresie płyn z cytostatykiem jest usuwany, następnie podaje się około 3 litrów czystego płynu perfuzyjnego do przepłukania jamy otrzewnej, który także jest usuwany. Czas zabiegu cytoredukcyjnego wraz z HIPEC wynosi około 5-10 godzin.

Zalecenia Krajowego Konsultanta w Chirurgii Onkologicznej:
Chorych z obecnością carcinomatosis peritonei (indeks Sugurbakera PCI < 20 pkt, M0) należy kwalifikować do operacji cytoredukcyjnej w połączeniu z chemioterapią dootrzewnową w hipertermii (HIPEC).

Zapotrzebowanie na te operacje w Polsce wg Konsultanta Krajowego z Chirurgii Onkologicznej wynosi około 1000 procedur rocznie. W tej chwili jest pięć ośrodków w Polsce (Gdańsk, Lublin, Kraków, Bydgoszcz i Warszawa) które łącznie wykonują 500 procedur HIPEC w roku. Dzięki poczynionej inwestycji, Szpital im. M. Kopernika w Łodzi, dołączył do tego wąskiego grona i jako jedyny w województwie łódzkim rozpoczął tą procedurę chorych z przerzutami do otrzewnej.

Prof. Arkadiusz Jeziorsk, 24-01-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe