Terapia online sposobem na poprawę naszej kondycji psychicznej
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Psychiatria » Terapia online sposobem na poprawę naszej kondycji…

Terapia online sposobem na poprawę naszej kondycji psychicznej

ZDROWY MIESZCZANIN. Psycholog

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 24-04-2024

Zdjęcie ilustracyjne
 
Terapia online jest niezastąpionym rozwiązaniem dla osób, które wymagają pomocy psychoterapeutycznej, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą z niej skorzystać w tradycyjnym, stacjonarnym formacie. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko na temat tej coraz popularniejszej dzisiaj formuły spotkań z terapeutą, ale i samych zaburzeń psychicznych, których zagadnienie dla większości społeczeństwa jest w dalszym ciągu owiane aurą niewiedzy.

Jakie są rodzaje zaburzeń psychicznych?Jest wiele rodzajów zaburzeń psychicznych, z których w pierwszej kolejności należy wymienić:
  • zaburzenia nastroju takie jak na przykład depresja, depresja dwubiegunowa lub mania
  • zaburzenia na tle uzależnień od substancji psychoaktywnych, na przykład od alkoholu
  • zaburzenia schizofreniczne
  • zaburzenia lękowe do których zaliczamy między innymi fobie
  • zaburzenia behawioralne do których należą zaburzenia snu oraz zaburzenia odżywiania

Wszystkie wyżej wymienione problemy najczęściej wymagają wsparcia terapeutycznego, dlatego jeśli czujemy, że doświadczamy któregoś z tych stanów, powinniśmy rozważyć konsultację u psychoterapeuty, który pomoże zdefiniować naszą obecną kondycję psychiczną i skieruje nas na właściwe tory związane z ewentualnym leczeniem.

Kim jest psychoterapeuta?Psychoterapeuta jest specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego, który pomaga ludziom radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi, relacyjnymi lub behawioralnymi. Psychoterapeuci wykonują swoją pracę za pomocą różnych technik terapeutycznych, takich jak rozmowa terapeutyczna, terapia poznawczo-behawioralna, terapia poznawcza, psychoterapia psychodynamiczna i wielu innych.

Co ciekawe, mimo wielu nacisków ze strony samego środowiska psychoterapeutycznego oraz psychologicznego, w polskim prawie nadal nie jest obecna ustawa o zawodzie psychoterapeuty, co w praktyce oznacza, że Państwo w żaden sposób nie weryfikuje kwalifikacji osoby, która nazywa się psychoterapeutą, w związku z czym musimy pamiętać, że to na nas samych spoczywa obowiązek sprawdzenia czy osoba, z której wsparcia chcemy skorzystać ma odpowiednie kwalifikacje.

psychoterapiatrzymsie690.jpg

Jak znaleźć właściwego terapeutę?W sytuacji, w której dojdziemy do wniosku że powinniśmy skorzystać z pomocy psychologicznej, stajemy przed poważnym wyzwaniem, jakim jest znalezienie specjalisty, który będzie odpowiadał specyfice naszych potrzeb, preferencjom i oczekiwaniom.

Poza podstawowymi uwarunkowaniami związanymi z naturą naszego problemu bądź też dostępnością terapeutów w okolicy, dodatkowym utrudnieniem będzie najpewniej fakt istnienia różnych nurtów psychoterapii w których poruszają się poszczególni terapeuci.

Przykładowo, podejście poznawczo-behawioralne będzie bardziej adekwatne dla pewnych zaburzeń, w przypadku innych problemów bardziej stosowna może okazać się terapia w nurcie psychodynamicznym, a do rozwiązania jeszcze innych zbliżymy się dzięki zastosowaniu terapii systemowej.

Jako, że większość z nas nie posiada specjalistycznej wiedzy, która pozwalałaby nam dopasować właściwy nurt terapii do problemów z którymi pragniemy się zmierzyć, pierwszym krokiem w procesie wyboru psychoterapeuty powinna być wstępna konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą wybranym dzięki poleceniu znajomych lub dzięki zasobom sieci - na podstawie możliwie transparentnych opinii od ich pacjentów.

Warto też bliżej przyjrzeć się serwisom internetowym takim jak trzymsie.pl, które oferują usługi psychoterapii online i zrzeszają wielu certyfikowanych terapeutów, dzięki czemu łatwiej będzie nam znaleźć zarówno dedykowanego naszym problemom i preferencjom specjalistę jak i skrócić czas oczekiwania na pierwszą wizytę.

Jaka jest skuteczność terapii online i jakie korzyści niesie ze sobą ta forma leczenia?Wszelkie obecne badania potwierdzają, że terapia online jest równie skuteczna jak terapia stacjonarna i niesie ze sobą szereg korzyści oraz udogodnień z których nie moglibyśmy skorzystać, decydując się na jej tradycyjną, gabinetową wersję.

Przykładowo, żyjąc poza wielkimi ośrodkami akademickimi w mniej zaludnionym miejscu, najczęściej nie mamy dostępu do placówek oferującego pomoc psychologiczną i wówczas terapia online będzie jedynym wyjściem, które pozwoli nam zadbać o nasze zdrowie psychiczne.

Również w sytuacji w której jesteśmy ograniczeni przez ciężkie choroby somatyczne, spotkania z terapeutą w formacie online będą nie tyle łatwiejsze, co zwyczajnie możliwe.

Wreszcie, kiedy z uwagi na permanentnie napięty i zmienny grafik naszej pracy, ciężko nam zaplanować wizytę i poświęcić dodatkowy czas na dojazd do placówki w której odbywają się sesje terapeutyczne - zdalne spotkania z terapeutą okażą się idealnym rozwiązaniem.

Zaburzenia psychiczne bardzo negatywnie wpływają na komfort życia i nie leczone będą zawsze eskalować, prowadząc do coraz to poważniejszych problemów.

Psychoterapia pomoże przyjrzeć się ich genezie oraz co najważniejsze - odnaleźć właściwe zasoby aby z nimi walczyć, dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy na tej płaszczyźnie - nie czekaj i możliwie szybko wykonaj krok, który pozwoli Ci się z nimi uporać.

W. Press, 24-04-2024, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe