Kamienie nerkowe – kiedy potrzebna jest operacja?
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Urologia » Kamienie nerkowe – kiedy potrzebna jest operacja?…

Kamienie nerkowe – kiedy potrzebna jest operacja?

PORADNIK MEDYCZNY. Urolog

lek. med. Piotr Kowalski, urolog

zdrowemiasto.pl | dodane 07-07-2014
Kamienie w nerkach to dość powszechne schorzenie, które swoimi objawami może skutecznie utrudniać codzienną aktywność. Pojawiający się przenikliwy ból potrafi unieruchomić pacjenta na wiele godzin, a uśmierzyć go można zwykle dopiero za pomocą silnych leków przeciwbólowych. W jaki sposób powstają kamienie nerkowe i czy można ich uniknąć?


Powszechny problem


Lek. med. Piotr Kowalski - urolog, właściciel gabinetu urologicznego w Łodzi / Źródło: gabineturologicznylodz.com.pl).

Warto zaznaczyć, że kamica nerkowa to jeden z najpopularniejszych problemów urologicznych na całym świecie. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi blisko 2% ludzi, przy czym kamica częściej atakuje mężczyzn. Grupą najbardziej narażoną na rozwój kamicy nerkowej są mężczyźni w wieku pomiędzy 30. a 50. rokiem życia (Zieliński J., Leńko J. Urologia kliniczna, PZWL).

Jak dochodzi do powstawania kamieni nerkowych?

Mechanizm w większości przypadków jest dość złożony, na rozwój choroby ma wpływ wiele nakładających się na siebie czynników. Kamienie nerkowe powstają wskutek krystalizacji składników rozpuszczalnych w moczu, czemu sprzyja niekorzystny odczyn wydaliny – zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy.

U osób, u których rozwinęła się kamica nerkowa, często obserwuje się również podwyższony poziom niektórych pierwiastków w organizmie, takich jak: wapń, fosfor, magnez lub związków chemicznych, takich jak szczawiany.

Objawem najczęściej zgłaszanym przez pacjentów z kamicą nerkową jest ból o kłującym charakterze, zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący do innych okolic. Poza tym w chorobie występują również nudności i wymioty, pojawia się uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, podwyższona ciepłota ciała, uczucie osłabienia oraz krwiomocz. Wyżej wymienione objawy kwalifikują do podjęcia natychmiastowego leczenia – w przypadku jego zaniechania problemy z kamicą nerkową mogą nawracać, co sprzyja powstawaniu groźnych powikłań. To natomiast jest już wskazaniem do przeprowadzenia operacji.

Jak uniknąć problemów z nerkami?

W prawidłowej filtracji nerek pomaga wypijanie odpowiedniej ilości czystej, mineralnej wody – uważa się, że powinno być to co najmniej 2,5 litra dziennie. Do napojów warto stosować dodatek w postaci wyciśniętego soku z cytryny lub limonki, co pozwoli utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. W zapobieganiu chorobie pomocne okaże się również spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w wapń.

lek. med. Piotr Kowalski, urolog, 07-07-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe