Maj miesiąc astmy i alergii
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Alergologia » Maj to miesiąc astmy i alergii

Maj to miesiąc astmy i alergii

PORADNIK MEDYCZNY. Alergolog

Lek. med. Krzysztof Kozbur

zdrowemiasto.pl | dodane 28-05-2013

Lek. med. Krzysztof Kozbur, lekarz medycyny pracy
 
Maj to międzynarodowy miesiąc astmy i alergii. Ponad 30% populacji cierpi z powodu alergii, a w Polsce jest to prawie co druga osoba. Alergie dotyczą wszystkich grup wiekowych, a coraz więcej osób jest uczulonych na więcej niż jeden alergen. Według lekarzy będzie jeszcze gorzej. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami alergii?

Wiosna to prawdziwe piekło dla alergików. Pylące trawy i duże ilości alergenów, unoszących się w powietrzu, mogą skutecznie uprzykrzyć tę piękną porę roku. Katar, duszności, podrażnione i łzawiące oczy czy swędząca, zaczerwieniona skóra to objawy, które szczególnie wiosną towarzyszą prawie połowie ludności.

Niewiele jest sposobów na uporanie się z dolegliwościami wynikającymi z alergii, ale dzięki kilku nawykom, można nieco złagodzić objawy i cieszyć się wiosną.

Podstawowe zasady walki z alergią to:

  1. Systematyczność – należy zawsze pamiętać o regularnym braniu leków przeciwalergicznych przepisanych przez lekarza. Leki dostępne w aptece, bez recepty, mają zazwyczaj zbyt słabe działanie, by móc pomóc zwalczyć objawy alergii, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.
  2. Planowanie – dzięki dostępowi do kalendarza pyleń, można sprawdzić kiedy należy zacząć przyjmować leki i jak najlepiej zaplanować wyjazdy, by uniknąć kontaktu z alergenem. Jadąc na wakacje, staraj się wybierać nadmorskie plaże zamiast lasów i wsi. Nad morzem pylenie jest najmniejsze.
  3. Deszcz to najlepszy przyjaciel alergika – spacery oraz wietrzenie mieszkania staraj się zaplanować po opadach deszczu, wtedy mniej alergenów unosi się w powietrzu i kontakt ze świeżym powietrzem jest mniej ryzykowny. Pamiętaj by przed pójściem spać, zamknąć okna.
  4. Ostrożność – po powrocie do domu, trzeba pamiętać o prysznicu i zmianie ubioru. Ubrania, w których przebywało się na zewnątrz, najlepiej od razu włożyć do pralki.
  5. Odżywianie – nawet jeśli nie masz alergii pokarmowych, niektóre pokarmy mogą wchodzić w reakcje z alergenami i nasilać ich działanie na organizm. Sprawdź, których pokarmów należy unikać w przypadku alergii.

W zwalczaniu alergii dobre rezultaty może przynosić terapia odczulająca, ale należy pamiętać, że terapia nie może być prowadzona w okresie kwitnienia rośliny wywołującej uczulenie i powinna zakończyć się przynajmniej miesiąc wcześniej. Odczulanie polega na podawaniu małych dawek alergenów w formie zastrzyku i powolnego przyzwyczajania do nich organizmu, aż układ odpornościowy przestaje reagować na substancję uczulającą.

Niestety, alergia jest nie tylko nieprzyjemna, ale również może być groźna dla życia. Ekspozycja na alergen może prowadzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego, dlatego szczególnie wiosną konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności – nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale również dla bezpieczeństwa.

Lek. med. Krzysztof Kozbur, 28-05-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe