Lato w natarciu – zadbaj o skórę swojego dziecka
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Dermatologia » Lato w natarciu - zadbaj o skórę swojego dziecka

Lato w natarciu - zadbaj o skórę swojego dziecka

PORADNIK MEDYCZNY. Dermatolog

Dorota Bąkowska

zdrowemiasto.pl | dodane 29-06-2012

Fot. Photos8.com
 
Lato to radosny i słoneczny czas, sprzyjający dłuższym spacerom, wycieczkom czy też wyjazdom wakacyjnym. W tym gorącym okresie nie należy jednak zapominać o kompleksowej i szczególnej ochronie wrażliwej skóry dziecka, przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza ostrzejszym niż w pozostałych porach roku promieniowaniem słonecznym, które może być powodem wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna, a jej warstwy są cieńsze od skóry osoby dorosłej, stąd też należy w szczególny sposób zadbać o jej właściwą pielęgnację. Przy zaniedbaniu lub zlekceważeniu działania szkodliwych promieni słonecznych czy też niewłaściwej ochronie skóry maluszka podczas kąpieli słonecznych, łatwo o objawy alergiczne, wysuszenie, poparzenia skóry, a nawet udar cieplny. Na co wyjątkowo powinniśmy uważać i być czujni?

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna późną wiosną i latem, z uwagi na zwiększoną wrażliwość skóry dziecka na promieniowanie UV. Małych dzieci nie powinnyśmy wystawiać na działanie promieni słonecznych w godzinach największego nasłonecznienia, między godziną 11:00, a 16:00. Dzieci do 3. roku życia w ogóle nie powinny się opalać, dlatego zawsze muszą być osłonięte i okryte lekkimi ubrankami oraz czapeczkami. Przy zakupie kosmetyków przeciwsłonecznych dla dzieci najpierw należy zwrócić uwagę czy zapewniają one ochronę przed promieniami UVA i UVB. Nie wszystkie kosmetyki można bowiem stosować u niemowląt i noworodków. Dla dzieci poniżej pierwszego roku życia odpowiednie będą kremy z naturalnymi filtrami mineralnymi (chemiczne mogą powodować uczulenie), a także te z największym współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50+). Wszystkie kosmetyki dla dzieci chroniące przed słońcem powinny mieć też odpowiedni atest, np. Instytutu Matki i Dziecka.

Letnie spacery


Już kilkudniowy maluszek może i powinien zażywać spacerów, dlatego młodzi rodzice nie powinni obawiać się przebywania z noworodkiem na świeżym powietrzu. Latem spacery mogą być dłuższe niż zimą, mimo to obowiązują nas jako rodziców zasady szczególnej troski o maluszka. Konieczne jest zapewnienie maleństwu przewiewnego ubioru, z naturalnych bawełnianych lub lnianych tkanin, co pozwoli uniknąć przegrzania. Oczywiście strój powinien być odpowiednio dostosowany do temperatury i pory dnia. Następnie warto dobrze wyposażyć wózek w parasolkę, która będzie chroniła dziecko przed słońcem, zadbać o folię przeciwdeszczową oraz moskitierę – zabezpieczającą malucha przed owadami. Główka niemowlęcia oraz starszego dziecka powinna być zawsze chroniona czapeczką przed promieniowaniem. Pamiętajmy o aplikacji preparatów z filtrami ochronnymi na 20-30 min przed wyjściem z domu, a także nakładanie kosmetyku na wszystkie partie skóry (głównie nos, uszy, usta). Należy również zachować ostrożność w przypadku znamion i pieprzyków, a w razie zaobserwowania niepokojących zmian, np. pojawienia się czerwonej obwódki wokół znamienia lub zmianę jego barwy udać się pilnie do dermatologa.

Wizyta na basenie

Wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu z maluszkiem na pływalni czy też odkrytym basenie, na który można zabrać już dwumiesięcznego niemowlaka. Woda dla małego dziecka to środowisko naturalne. Jednakże zanim zafundujemy dziecku taką przyjemność należy skonsultować z pediatrą czy nie ma przeciwwskazań  dla niemowlaka do korzystania z basenu. Warto wybierać pływalnie, które przede wszystkim są czyste i wygodne. Czepki, prysznic i odkażanie stóp przed wejściem do basenu to obowiązkowe czynności. Temperatura wody dla młodszych niemowląt powinna mieć  ok. 36, a dla starszych dzieci ok. 32°C. Dla małego dziecka bardziej odpowiednia będzie woda ozonowana, gdyż mniej podrażnia delikatną skórę, drogi oddechowe oraz oczy, niż ta odkażana chlorem. Przed pierwszym zanurzeniem, dobrze jest polać dziecko wodą, by się z nią oswoiło. Podczas pływania ciało dziecka powinno być zanurzone aż po barki. Mokre ciało szybko traci ciepło, dlatego po wyjściu z wody należy otulić dziecko ręcznikiem, umyć pod prysznicem emulsją lub mydłem dla dzieci, a następnie  dokładnie osuszyć skórę dziecka. Szczególnie należy zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca: pachwiny, przestrzenie między palcami stóp, uszy. Można zaaplikować maluchowi sól fizjologiczną do oczu, która zapobiegnie podrażnieniu i infekcjom. Po kąpieli warto też nasmarować ciało kremem z emolientem, który, po kąpieli i wysuszeniu ciałka dziecka, złagodzi podrażnienia i wspomoże regenerację ochronnej warstwy lipidowej skóry. Ponadto uchroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem i złuszczaniem się naskórka, a także ograniczy wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie należy przegrzewać dziecka, zarówno na terenie pływalni, jak i później w samochodzie ponieważ grozi to infekcją górnych dróg oddechowych.

Uwaga na owady

Przed wyjściem na spacer latem warto też pomyśleć o ochronie przed owadami, których ukąszenia mogą być bardzo dokuczliwe dla małego dziecka. Przede wszystkim należy dziecko ubierać w mało jaskrawe ubranka, unikając, np. koloru żółtego i pomarańczowego, które wabią owady. Na rynku jest dostępnych wiele środków w sprayu odstraszających komary i meszki. Przed zastosowaniem należy się jednak upewnić czy są odpowiednie dla małych dzieci. Lepiej jest spryskać nimi wózek. Dobrze też jest zamocować moskitierę z drobnej siateczki. Jeśli już pojawią się ugryzienia, należy posmarować je delikatnym kremem, który złagodzi swędzenie.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Beata Pawlus, Ordynator Oddziału Neonatologii Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Dorota Bąkowska, 29-06-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe