PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Alergologia » Alergia. Alergiczny nieżyt nosa

Alergia. Alergiczny nieżyt nosa

PORADNIK MEDYCZNY. ALERGOLOG

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik

zdrowemiasto.pl | dodane 05-06-2009

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog, pulmonolog
 
Temat, któremu poświęcony jest ten artykuł jest o tyle aktualny, że właśnie rozpoczyna się sezon aktywności alergenów wziewnych. Od końca stycznia rozpoczął się sezon pylenia leszczyny i olchy. Kolejne miesiące wiosny to okres pylenia m.in.: topoli i brzozy. Początek lata wiąże się z aktywnością alergiczną traw, zbóż, chwastów oraz pleśni. Ponowny okres „zacisza” sezonu alergicznego zostanie osiągnięty dopiero w końcu września. Temat o tyle również istotny, że zaczynające się u wielu osób objawy nieżytowe są bardzo dokuczliwe. Ponadto wiadomo, że wiele przypadków alergicznego nieżytu nosa, to wstęp do... astmy.

Rozpowszechnienie omawianej jednostki chorobowej jest bardzo duże. Zakres występowania alergii szacuje się na ok. 35% populacji. Ocenia się, że na nieżyt alergiczny cierpi ok. 30 mln Amerykanów. W Europie największa częstość zachorowań występuje w Wlk. Brytanii, Skandynawii, Niemczech. Alergiczny nieżyt może wystąpić u dzieci, jako w zasadzie trzecia jednostka o podłożu alergicznym po alergii pokarmowej i skórnej, by osiągnąć największą częstość u młodzieży - 10-15% młodych ludzi dotkniętych jest tą dolegliwością. Powiązanie patogenetyczne z astmą oskrzelową jest udowodnione na postawie licznych badań (także badania własne). U 50% chorych na alergiczny nieżyt nosa występuje nadreaktywność oskrzeli typowa dla astmy oskrzelowej. 75% dzieci chorych na astmę oskrzelową ma objawy nieżytu nosa.
Objawy te są tak dokuczliwe, że, jak można przytoczyć:

  • 43% chorych wolałoby mieć zgagę
  • 29% objawy „przeziębienia”
  • 72% pacjentów skarży się na brak wyrozumiałości i współczucia ze strony zdrowych osób.

Jama nosa należy do górnych dróg oddechowych i jej rolą jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, ocieplenia i oczyszczenia wdychanego powietrza. Jama nosa ma bardzo skomplikowany układ przestrzenny, unaczynienie i unerwienie. Wysłana jest nabłonkiem gruczołowym, który spełnia rolę nie tylko strukturalną, ale także czynnościową, dzięki aparatowi rzęskowemu i komórkom kubkowym produkującym śluz. Prawidłowa budowa nabłonka, drożność przewodów nosowych, prawidłowy transport śluzowo-rzęskowy, odpowiednia wilgotność otoczenia i prawidłowa gra naczyniowo-ruchowa zapewnia skuteczną funkcję jamy nosowej. Nieżyt nosa, niezależnie od przyczyny może tę funkcję bardzo poważnie zaburzyć.

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, 05-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - przewlekła, nawracająca choroba, wynikająca z patologicznej reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne. Główne objawy: rumień, wysypka, świąd i łuszczenie się skóry najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz w zgięciach stawów łokciowych i kolanowych. Do zaostrzeń choroby dochodzi zazwyczaj na skutek kontaktu z substancjami alergizującymi, ale także pod wpływem nasilonego stresu czy wysiłku fizycznego.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe