Udane życie seksualne po zawale
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Udane życie seksualne po zawale

Udane życie seksualne po zawale

PORADNIK MEDYCZNY. Seksuolog

niezawal.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 29-08-2012

Fot. NCI
 
Jednym z elementów determinujących jakość życia jest udane życie seksualne. Ta sfera odgrywa znaczącą rolę, i to w różnorodnych aspektach funkcjonowania człowieka. Psychiczne pożądanie kontaktów seksualnych i fizyczna możliwość ich spełnienia dają podstawy do budowania poczucia wartości, godności i oceny samego siebie w roli partnera życiowego i seksualnego. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stąd tak częste pytanie, jakie zadają sobie pacjenci leżący jeszcze na oddziale kardiologicznym:

Czy będę jeszcze sprawny/sprawna seksualnie?

Badania wykonywane w ostatnich latach wykazują, że większość pacjentów po zawale serca może odbywać normalne stosunki seksualne bez żadnych środków ostrożności. Jeżeli rekonwalescencja po zawale przebiega bez powikłań i pacjent powraca do swojej normalnej aktywności, nie ma również przeciwwskazań do podjęcia kontaktów seksualnych.

Ryzyko zgonu podczas stosunku seksualnego jest niskie i wynosi poniżej 1%.

Seks jest jedną z wielu form aktywności człowieka. Wydatek energetyczny związany z aktywnością seksualną jest porównywalny do wysiłku podczas wykonywania codziennych prac domowych.

Codzienna aktywność Wysiłek
(MET*)
Aktywność seksualna ze stałą partnerką
od małej do normalnej
od dużej do pełnej wigoru

2-3
5-6
Unoszenie i podnoszenie ciężarów (9-20kg) 4-5
Spacer 1,5 km w ciągu 20 minut po płaskim terenie 3-4
Praca w ogrodzie 3-5
Tapetowanie 4-5
Lekkie prace domowe, np. prasowanie 2-4
Ciężkie prace domowe, np. szorowanie podłogi, słanie łóżek 3-6

* MET – metabolic equivalent of the task (ekwiwalent metaboliczny – miara wysiłku fizycznego liczona na podstawie stopnia zużycia tlenu – 3,5 ml tlenu/kg/min; jest to sposób na porównywanie ilości wysiłku wymaganego dla różnych rodzajów aktywności).Co ogranicza aktywność seksualną po przebytym zawale?

 • ogólny stan psychiczny pacjenta,
 • współistnienie lęku przed nagłym pogorszeniem stanu zdrowia,
 • reakcja współmałżonka na chorobę, przejawiająca się między innymi unikaniem
 • współżycia z lęku przed jego następstwami

Przypadkowe kontakty seksualne, które są zazwyczaj źródłem dodatkowego stresu, mogą być niebezpieczne dla układu krążenia. Dotyczy to zazwyczaj sytuacji takich jak duża różnica wieku między partnerami (np. starszy mężczyzna i młoda kobieta),  stresujące otoczenie (np. seks w biurze lub w samochodzie), seks bez zabezpieczenia, seks po zbyt dużej ilości alkoholu lub zbyt obfitym posiłku.

O czym musisz pamiętać po przebytym zawale mięśnia sercowego w kontekście aktywności seksualnej

 • Chorzy po pierwszym zawale serca bez bólów wieńcowych i duszności mogą powrócić do aktywności seksualnej już 4 tygodnie po wypisaniu ze szpitala.
 • W początkowym okresie rekonwalescencji kardiologicznej nie należy dążyć do odbywania pełnego stosunku.
 • Kontakty seksualne powinny być ograniczone w czasie i odbywać się w pozycjach wygodnych dla chorego.

Należy unikać pozycji wymagających izometrycznego napięcia mięśni, np. w pozycji klasycznej wskutek izometrycznego
napięcia ramion i barków mężczyzny, wzrasta zapotrzebowanie na tlen, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i zwiększenie częstości akcji serca. Wskazana jest pozycja na boku lub z partnerką leżącą/siedzącą na mężczyźnie.


 • Zredukowanie masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej wpływa korzystnie na sprawność seksualną.
 • Chorzy powinni unikać kontaktów seksualnych bezpośrednio po posiłku.


Występujące po posiłku przekrwienie narządów jamy brzusznej może bowiem wywołać bóle wieńcowe i/lub zaburzenia rytmu. Przed planowaną aktywnością seksualną zalecane są lekkostrawne posiłki.

 • Nie należy podejmować aktywności seksualnej przez godzinę po gorącej kąpieli. Zamiast kąpieli wskazany jest szybki prysznic.
 • Należy unikać aktywności seksualnej w stanach zmęczenia (np. po całym dniu pracy zawodowej).


Kontakty seksualne powinny być podejmowane po wypoczynku, np. rano zamiast wieczorem. Warto ustalić, w jakiej porze dnia nie jest odczuwane zmęczenie.

 • Temperatura w pomieszczeniu, w którym planowana jest aktywność seksualna, powinna być stała. Należy unikać zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury.
 • Przed aktywnością seksualną oraz po niej należy unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów. W przypadku nałogowych palaczy tytoniu wskazane jest powstrzymanie się od palenia na ½ godz. przed planowanym stosunkiem seksualnym.


Długie pieszczoty i długa gra wstępna, zwłaszcza gdy stroną aktywną jest partnerka, pozwolą na odbudowanie bliskości i redukcję lęku przed aktywnością seksualną. Jest to bardzo dobry sposób na powrót do pełnej sprawności seksualnej.


 • Mężczyźni po przebytym zawale często potrzebują więcej czasu na osiągnięcie stanu pełnej erekcji.


Niepełna erekcja jest jedną z najczęstszych przyczyn unikania kontaktów seksualnych przez mężczyzn. Nie należy się wstydzić poproszenia swojej partnerki o dłuższe pieszczoty.

 • W przypadku pojawienia się bólu podczas kontaktu seksualnego należy przerwać aktywność i odpocząć około 15 min.
 • Jeśli w czasie stosunków pojawiają się regularnie bóle wieńcowe, duszność lub zaburzenia rytmu serca, należy zmniejszyć częstość i intensywność kontaktów oraz powiadomić o tym lekarza prowadzącego.
 • Zarówno chorzy, jaki i ich współmałżonkowie powinni szybko i bez skrępowania informować lekarza o wszystkich innych niekorzystnych objawach obserwowanych podczas współżycia seksualnego.
 • U pacjentów mających okresowe bóle wieńcowe lub zaburzenia rytmu przyjęcie bezpośrednio przed stosunkiem nitrogliceryny lub sorbonitu może wyeliminować potencjalne dolegliwości.
 • Jeżeli przed zawałem mięśnia sercowego występowały problemy ze sprawnością seksualną (spadek pobudliwości seksualnej, brak ochoty na seks, problemy z uzyskaniem i/lub utrzymaniem wzwodu), to mogą się one pogłębić w okresie rekonwalescencji kardiologicznej. W przypadku utrzymywania się tego rodzaju problemów należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.


Zaburzenia wzwodu mogą powodować ogromne obciążenie psychiczne zarówno u Ciebie, jak i u Twojej partnerki, w ten sposób wpływając niekorzystnie na jakość Waszego życia.

Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale w ramach akcji "Nie zawal! Wybierz życie". Konsultanci: Prof. dr hab. med. Janina Stępińska, Prof. UJ, dr. hab. med. Dariusz Dudek, Prof. dr. hab. n. med. Piotr Dylewicz, dr. med. Andrzej Depko, dr n. med. Agata Lewandowska, lek. med. Emilia Zaborowska, lek. med. Beata Bobrowska, lek. med. Maciej Bagieński

niezawal.pl, 29-08-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe