Łuszczyca. Metody leczenia. Choroby współtowarzyszące
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Dermatologia » Łuszczyca - choroby współtowarzyszące, metody lecz…

Łuszczyca - choroby współtowarzyszące, metody leczenia

PORADNIK MEDYCZNY. Dermatolog

Karolina Wichrowska

zdrowemiasto.pl | dodane 19-10-2017

Łuszczyca (łac. psoriasis)
 
Łuszczyca jest ciężką, ogólnoustrojową, przewlekłą, nawrotową chorobą, uwarunkowaną genetycznie, na którą cierpi 2-3% populacji[1]. Może wystąpić w każdym wieku, ale pierwsze zmiany skórne pojawiają się  przed 40 r.ż[2]. W Polsce cierpi na nią ponad milion osób[3]. Tak samo często chorują na nią kobiety, jak i mężczyźni.

Wyróżniamy kilka postaci łuszczycy, od najbardziej powszechnej, jaką jest łuszczyca zwyczajna, do bardzo ciężkich postaci: krostkowej, erytrodermicznej (uogólnione zapalenie skóry) oraz łuszczycy stawowej. W przebiegu łuszczycy zazwyczaj obecne są okresy zaostrzeń oraz remisji. Na skórze obserwujemy wysiewy kilku lub kilkunastu grudek do ciężkiej choroby, w której wykwity są rozległe i pokrywają całe ciało.

Łuszczyca występuje rodzinnie, a u jej podłoża leży dziedziczenie poligenowe – jeżeli jedno z rodziców ma łuszczycę prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje wynosi ok. 20-25%, jeżeli chorują oboje rodzice to ryzyko wzrasta do ok. 60%[4]. W przypadku zdrowych rodziców ryzyko wystąpienia łuszczycy u dziecka wynosi 2%[5].

Innymi czynnikami, które u osób predysponowanych mogą wyindukować łuszczycę są: silny stres, infekcje, alkohol, palenie tytoniu, promienie ultrafioletowe, urazy chemiczne i fizyczne oraz niektóre leki. Choroba dotyczy przede wszystkim: łokci, kolan, tułowia i skóry głowy, ale ogniska choroby pojawiają się także na twarzy, stopach, dłoniach, paznokciach
i fałdach skórnych.

Choroby współtowarzyszące

Łuszczyca to stan zapalny obejmujący cały organizm. Objawia się głównie na skórze, ale towarzyszą jej inne dolegliwości. Najczęstszymi schorzeniami związanymi z łuszczycą są:
  • Łuszczycowe zapalenie stawów – cierpi na nie ok. 34% chorych na łuszczycę[6], a ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz z czasem trwania choroby. Powoduje deformację stawów i prowadzi do kalectwa.
  • Depresja – osoby z łuszczycą zapadają na nią częściej niż osoby zdrowe.
  • Choroba Crohna – choroba zapalna jelit powodująca biegunkę, dolegliwości żołądkowe, ogromne zmęczenie i utratę masy ciała.
Poza powyższymi chorobami współwystępującymi z łuszczycą, mogą się ponadto pojawić: choroby układu sercowo-naczyniowego, otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze oraz zespół metaboliczny.

psoriasis1.jpg

Metody leczenia

Wybór metody leczenia łuszczycy zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i od ogólnego stanu zdrowia. Do tradycyjnych metod leczenia należą:
  • Produkty do stosowania na skórę – maści, kremy, aerozole, lotiony i szampony opracowane do stosowania bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę.
  • Fototerapia – wykorzystanie promieni ultrafioletowych UVA i UVB, które działają przeciwzapalnie i hamują nadmierną proliferację komórek naskórek.
  • Terapia ogólna – leki doustne oraz w postaci iniekcji, które działają immunomodulująco hamując proces łuszczycowy.
  • Styl życia – aktywność fizyczna wspiera układ odpornościowy, zmniejsza stres i ryzyko wystąpienia nowych zmian.

Przełomowym momentem w leczeniu ciężkiej postaci łuszczycy było pojawienie się leków biologicznych, które zapobiegają rozwojowi powikłań ogólnoustrojowych, przedłużają życie i poprawiają jego komfort. Naśladują funkcje naturalnych białek i minimalizują aktywność komórek odpowiedzialnych za procesy immunologiczne i stany zapalne[7]. Terapia biologiczna jest wskazana dla osób z bardzo rozległymi zmianami skórnymi. Decyzję o zastosowaniu tego leczenia wydaje się na podstawie oceny nasilenia zmian łuszczycowych (wg skali PASI), rozległości zmian łuszczycowych (wg BSA) oraz ocenie jakości życia pacjenta (wg DLQI)[8] oraz przebyciu przez pacjenta dwóch nieskutecznych prób terapii systemowych, stosowanych przez co najmniej 3 miesiące lub przeciwskazań do ich stosowania[9].

[1] https://podyplomie.pl/dermatologia/27014,co-to-jest-luszczyca
[2] http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/poczatki-luszczycy-jak-ja-rozpoznac-po-objawach.html
[3] http://www.rp.pl/Rzecz-o-zdrowiu/307109908-Stworzyc-pomost-wterapii-luszczycy.html
[4] http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/luszczyca-dziedziczna-zarazliwa-uleczalna.html
[5] http://dermatologdzieciecy.com.pl/luszczyca-dziecieca.html
[6] http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf
[7] http://pharmaceris.pl/pl/advice/wlasciwa-pielegnacja-skory-luszczyca/
[8] https://www.tygodnikprzeglad.pl/trudne-zycie-luszczyka/
[9] https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwiwpcXIrvfWAhWIDZoKHc6rDhMQFggtMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.termedia.pl%2Fpobierz%2Fdeea38ec8e1fcd5261f0691c97fe5f00%2F&usg=AOvVaw0B-4HrHa-jXJjfkJCJ5YTH

Karolina Wichrowska, 19-10-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe