Ortopeda. O chorobach kręgosłupa. Choroby kręgosłupa a ciąża i poród
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Ortopedia » Ortopeda. O chorobach kręgosłupa. Choroby kręgosłu…

Ortopeda. O chorobach kręgosłupa. Choroby kręgosłupa a ciąża i poród

PORADNIK MEDYCZNY. ORTOPEDA

Dr n. med. Robert Świerczyński

zdrowemiasto.pl | dodane 26-10-2015

Dr n. med. Robert Świerczyński, ortopeda, traumatolog
NZOZ Ortopedika, Warszawa, ul. Modlińska 310/312 (na terenie Fortu Piontek) Rejestracja: 22 510 26 60 lub tel. kom. 666 868 505
 
Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Synonimy: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jądra miażdżystego, wypadnięcie dysku.

W obrazie RTG najczęściej widoczne jest zwężenie przestrzeni międzytrzonowej i wyrośla zwyrodnieniowe na krawędziach kręgów. W badaniu MRI (magnetyczny rezonans jądrowy) sygnał z tarczy międzykręgowej ulega podwyższeniu (w związku z odwodnieniem struktury tkanki), często widoczne jest uwypuklanie się pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej do światła kanału rdzeniowego i ucisk lub modelowanie worka oponowego pokrywającego elementy korzeniowo-rdzeniowe oraz przewężanie kanału rdzeniowego i otworów korzeniowych. Ponieważ proces zwyrodnieniowy krążka prowadzi do jego odwodnienia i obniżenia, zaburzeniu ulega praca powierzchni stawowych stawów międzywyrostkowych, chrząstka ściera się, powoduje to bolesność przy ruchach, itd.

Patologia tarczy międzykręgowej może doprowadzić do wypukliny ("wypadnięcie dysku") z uciskiem na struktury korzeniowo-rdzeniowe ("korzonki"), co przy braku poprawy po programie rehabilitacji i leczeniu farmakologicznym, zmusza do interwencji neurochirurgicznej (usunięcie dysku).

Choroby kręgosłupa a ciąża i poród
W czasie ciąży i połogu zachodzą sprzyjające warunki do pojawienia się lub nasilenia patologii dolnego odcinka kręgosłupa. Zmienia się pod wpływem gry hormonalnej elastyczność tkanek (więzadeł, torebek stawowych, itp.), ułatwiając przesuwanie się struktur względem siebie. Postawa wraz z rozwojem ciąży powoduje pogłębianie się lordozy i pochylenie miednicy do przodu, co daje dolegliwości nawet przy braku dyskopatii. Jedyna rada, to stały nadzór rehabilitanta, regularne ćwiczenia (tzw. "Szkoła bólów krzyża") oraz stosowanie pasa podtrzymującego brzuch w ostatnim trymestrze ciąży.

 
REKLAMA
  ortopeda, WARSZAWA  

W trakcie porodu naturalnego wzrasta ciśnienie tłoczni brzusznej przy parciu i może to na krótko nasilić dolegliwości bólowe odc. L-S lub zaostrzyć objawy korzonkowe. Przy znieczuleniu okołoporodowym zwiotczenie napięcia mięśni okołokręgosłupowych i nadruchomość trzonów względem siebie, może spowodować zaostrzenie dyskopatii lub doprowadzić do wypukliny jądra miażdżystego. Najlepszym rozwiązaniem jest optymalne "przygotowanie" kręgosłupa do ciąży i porodu oraz kontynuacja ćwiczeń aż do szczęśliwego rozwiązania i zakończenia połogu.

Dr n. med. Robert Świerczyński, 26-10-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe