PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kiedy i dlaczego warto udać się do endokrynologa?

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem układu hormonalnego. Hormony to substancje, które regulują wiele ważnych procesów w naszym organizmie, w tym wzrost, rozwój, wagę, nastrój i libido. Niestety, czasami nasz układ hormonalny ulega zaburzeniom, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wówczas konieczne może okazać się udanie na wizytę do endokrynologa. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jak wygląda wizyta u lekarza tej specjalizacji. więcej »

Jak groźna jest wścieklizna?

Wścieklizna to jedna z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych, na którą nie ma skutecznego lekarstwa: Człowiek umiera w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów chorobowych. Jedynym ratunkiem, jeżeli występuje podejrzenie zarażenia wirusem, jest natychmiastowe podanie surowicy, a następnie wykonanie serii szczepień. więcej »

10 porad na nadchodzące upały

Zaczyna się lato, a nadchodzący weekend ma przynieść pierwszą w tym roku falę upałów. I choć większość z nas spragniona jest wakacji, słońca i odpoczynku na świeżym powietrzu, to wysokie temperatury mogą dać się poważnie we znaki. Jak sobie radzić w upalne dni? więcej »

Zdrowie w tropiku – jak przygotować się do egzotycznych podróży?

O zdrowie warto zadbać przed każdą podróżą, jednak przed wyjazdem do krajów tropikalnych i rejonów o złych warunkach sanitarnych przygotowania medyczne stają się szczególnie ważne. Wycieczka w takie miejsca oznacza dla turysty narażenie na „egzotyczne” drobnoustroje, infekcje przenoszone przez owady, czy też dolegliwości związane z niskim poziomem higieny w miejscowych restauracjach. W ciągu ostatnich lat coraz więcej Polaków spędza wakacje za granicą. więcej »

Malaria u turystów - fakty i mit

Rocznie na malarię zapada ponad 200 milionów ludzi, z czego ponad 500 000 umiera. To prawda, że większość chorych pochodzi z Afryki, a ponad 90% zgonów z powodu malarii dotyczy dzieci afrykańskich. Ponura statystyka mówi, że co kilkadziesiąt sekund na malarię umiera dziecko na tym kontynencie. Niestety także turysta z Europy jest podatny na ciężki przebieg tej choroby, gdyż więcej »

Malaria - choroba pasożytnicza tropików

Malaria, nazywana także zimnicą, jest najpowszechniejszą chorobą pasożytniczą w tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych. Choroba ta od wielu lat stanowi poważny problem zdrowotny zarówno dla mieszkańców tropiku, jak i podróżnych udających się w takie rejony. Malarię wywołują pasożyty zwane zarodźcami, którymi zarazić się można przez ukłucia komarów widliszków. Spośród pięciu gatunków zarodźców, odpowiedzialnych za malarię u ludzi, najgroźniejszy jest zarodziec sierpowaty. Na świecie znany jest on najczęściej pod swoją łacińską nazwą: Plasmodium falciparum. Na te dwa egzotycznie brzmiąco słowa powinien zwracać uwagę każdy podróżnik planujący wyjazd do tropiku, jako że to właśnie ten gatunek pierwotniaka prowadzi do większości zgonów z powodu malarii. więcej »

Konsekwencje nieleczenia nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to choroba wciąż bagatelizowana. Pokutuje przekonanie, że skoro nie boli, to pewnie to nic poważnego. Dodatkowo tłumaczymy sobie, że przecież tyle osób choruje i żyje, więc my też sobie poradzimy. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji nieleczenia tej zdradliwej choroby. więcej »

Dieta osoby chorej na dnę moczanową. Co i jak warto jeść?

Najnowsze badania pokazały, że aż 76% osób po 40. roku życia uważa, że sposób odżywiania może wpłynąć na powstanie dny moczanowej[1]. Jednak warto podkreślić, że odpowiednia dieta to nie tylko unikanie produktów, które szkodzą i spożywanie tych bogatych w potrzebne dla danego organizmu substancje. To także konkretny „styl” jedzenia. W przypadku dny moczanowej również istnieją określone zasady charakterystyczne dla tej konkretnej choroby. więcej »

Jak powinna wyglądać dieta osoby chorej na dnę moczanową? Czego unikać?

„Zbilansowana dieta” – to określenie w ostatnich latach wręcz krzyczy ze wszystkich poradników dotyczących zdrowia i profilaktyki różnych chorób. Coraz częściej zwracamy uwagę na takie pojęcia jak kalorie, indeks glikemiczny czy wartości odżywcze. Jednak puryny lub kwas moczowy… To już mniej znane terminy. Kto i dlaczego powinien je znać? Dlaczego niektórzy z nas powinni zwracać uwagę na ich zawartość w codziennie spożywanych posiłkach? więcej »

Dietetyczne aspekty leczenia cukrzycy typu 2 – fakty i mity

Cukrzyca typu 2 jest powikłaniem, a nie przyczyną nadwagi lub otyłości. Tymczasem dla wielu osób dopiero rozwój powikłań otyłości jest wystarczającą motywacją do podjęcia próby redukcji masy ciała. Jednak nie zawsze wystarczającą do tego, żeby zmiany były konsekwentne i długotrwałe. Na chcących zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe czeka jednak wiele pułapek. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością podpowiadają, jak sobie z nimi poradzić. więcej »

Hemofilia - fakty

Hemofilia jest wrodzoną skazą krwotoczną, wynikającą z niedoboru czynnika krzepnięcia, białka naturalnie występującego we krwi i odpowiedzialnego za hamowanie procesów krwawienia. Chorzy na hemofilię nie krwawią bardziej obficie lub szybciej niż osoby zdrowe, ale przez dłuższy okres czasu[1]. Choroba ta dotyczy przede wszystkim mężczyzn, z częstotliwością 1 na 5,000[2]. Choć hemofilia jest nieuleczalna, pacjenci są poddawani leczeniu zwanym ”suplementacją czynnika”, które wspomaga proces krzepnięcia krwi[1]. więcej »

Rola indywidualizacji terapii w leczeniu hemofilii

Hemofilia jest dziedziczną, genetycznie uwarunkowaną i do dziś nieuleczalną skazą krwotoczną. Występuje prawie wyłącznie u mężczyzn. Spowodowana jest brakiem lub obniżeniem poziomu białka osocza uczestniczącego w procesie krzepnięcia krwi, zwanego czynnikiem krzepnięcia. Osoba zdrowa posiada wszystkie czynniki oznaczone symbolami od I do XIII. Osoby chore na hemofilię nie posiadają jednego z czynników lub jego poziom jest niewystarczający. W zależności od czynnika, którego brakuje w organizmie, wyróżniamy hemofilię A(VIII), B(IX) i C(XI). więcej »

Znaczenie prawidłowego nawodnienia organizmu

Woda jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu, stanowi ok. 60% masy ciała człowieka dorosłego. Bez wody człowiek może żyć tylko kilka dni. Niedostateczne dostarczanie wody jest przyczyną niewłaściwego nawodnienia organizmu i prowadzi do złego samopoczucia i stanów chorobowych. Niedoceniane znaczenie prawidłowego nawodnienia organizmu było bodźcem do utworzenia Europejskiego Instytutu Nawodnienia, fundacji, której misją jest propagowanie wiedzy na temat nawadniania, stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń naukowych na temat tego zagadnienia oraz współpraca z niezależnymi naukowcami. więcej »

Wirusowe zapalenie wątroby. Fakty i mity o wzw typu B i C

FAŁSZ: HBV lub HCV można się zakazić spożywając zakażoną żywność. PRAWDA: HBV i HCV znajdują się wyłącznie we krwi i płynach ustrojowych osoby zakażonej, zakazić można się więc jedynie poprzez kontakt z nimi. więcej »

Wątroba - laboratorium chemiczne człowieka

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Nazywana laboratorium człowieka jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg ponad 5000 funkcji życiowych, które nieustannie zachodzą w naszym organizmie. Wątroba należy również do jednych z najbardziej wyrozumiałych organów. űle traktowana przez nas samych (np. poprzez nadużywanie alkoholu, przyjmowanie narkotyków) lub zakażona wirusami nie skarży się do czasu, gdyż z powodu trwałego i często nieodwracalnego już uszkodzenia nie może dalej poprawnie funkcjonować. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe