Zaburzenia czynności tarczycy a zabiegi estetyczne.
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Medycyna estetyczna » Zaburzenia czynności tarczycy a zabiegi estetyczne…

Zaburzenia czynności tarczycy a zabiegi estetyczne

PORADNIK MEDYCZNY. Medycyna estetyczna

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 24-04-2024

Zdjęcie ilustracyjne
 
Jak pokazują badania, u nawet blisko 7 proc. społeczeństwa diagnozuje się problemy z czynnością tarczycy. Często pierwszym niepokojącym objawem jest kondycja skóry, włosów i paznokci. Okazuje się jednak, że wysuszenie lub nadmierna produkcja sebum, zmiana kolorytu, kruchość czy łamliwość nie zawsze kierują pacjenta w stronę problemów z tym niewielkim gruczołem. Pacjentki rozwiązania często poszukują w gabinetach kosmetycznych, co wiąże się z niemałym ryzykiem. Należy bowiem podkreślić, że choroby tarczycy stanowią względne przeciwwskazanie do wykonania niektórych zabiegów estetycznych, a efekty innych mogą być nieco inne niż zamierzone.

Wpływ zaburzeń czynności tarczycy na skórę


Zaburzenia pracy tarczycy, zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność, mają bezpośredni wpływ na wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Choć dla wielu osób nie jest to tak oczywiste, stężenie hormonów tarczycy nie kontroluje bowiem tylko pracy układu rozrodczego, pokarmowego czy sercowo-naczyniowego. Niedoczynność tarczycy, która powoduje spowolnioną proliferację komórek i syntezę białek, wpływa na przyspieszenie procesów starzenia skóry, nadmierne jej wysuszenie, a niekiedy także i rogowacenie. U osób  z niedoczynnością tarczycy często zauważyć można także zmienioną barwę skóry – staje się ona biała, szara i wygląda na wyraźnie zmęczoną. U chorych obserwuje się ponadto niekiedy hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie w miejscach androgenowrażliwych.

Nadczynność tarczycy, której efektem jest przyspieszony metabolizm komórek oraz wzrost liczby wolnych rodników, skutkuje zaś nadmierną wilgotnością skóry. Osoby, u których zdiagnozowano ten rodzaj zaburzenia pracy tarczycy, często borykają się także z nadpotliwością, a zbyt intensywna praca gruczołów łojowych skutkuje u nich błyszczeniem i przetłuszczaniem skóry, na której pojawiają się niedoskonałości i uciążliwy rumień.

Jakie zabiegi estetyczne można wykonywać przy problemach z tarczycą?Powszechność problemów z prawidłową pracą tarczycy i skutki widoczne na skórze, które jej niedoczynność lub nadczynność wywołuje powodują, że coraz częściej do profesjonalnych gabinetów kosmetycznych zgłaszają się osoby, chcące poprawić swój wygląd i kondycję. Czy ich stan zdrowia wyklucza wykonanie niektórych zabiegów medycyny estetycznej?

adobestock_4805810161.jpg

Przede wszystkim należy podkreślić, że niewiele jest badań wskazujących jednoznacznie na wpływ czynności tarczycy na skuteczność i możliwe powikłania po zastosowaniu określonych procedur kosmetycznych. Szczególnego znaczenia nabiera zatem doświadczenie specjalisty i dokładna analiza sytuacji zdrowotnej, w której znajduje się pacjent oraz jego obserwacja. Powszechnym jest jednak zalecenie, zgodnie z którym należy powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek aparatów i narzędzi kosmetologicznych w fazie czynnej chorób tarczycy, kiedy to układ immunologiczny jest pobudzony i zdestabilizowany. Nie oznacza to jednak, że w takim czasie należy całkowicie powstrzymać się od wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Wystarczy zdecydować się na manualne zabiegi np. masaże.

Czy zaburzenia pracy tarczycy warunkują skuteczność zabiegów?


Zabiegi bardziej inwazyjne mogą być przeprowadzane wyłącznie u osób, których praca tarczycy – mimo zdiagnozowanej nadczynności lub niedoczynności –  została ustabilizowana. Niezwykle ważna jest ponadto stała opieka endokrynologiczna i regularne badania poziomów hormonów tarczycy. Przy spełnieniu tych warunków można z powodzeniem zastosować toksynę botulinową, której iniekcja pozwoli wygładzić zmarszczki, wypełnić bruzdy, a także zmniejszyć problem nadpotliwości. Botoks jest także rozwiązaniem dla pacjentek, chcących optycznie powiększyć usta. Jego wstrzyknięcie wzdłuż linii warg do mięśni okrężnych ust pozwala bowiem na delikatne uniesienie górnej wargi, przez co usta stają się pełniejsze.

Możliwość wykonania zabiegu toksyną botulinową nabiera szczególnego znaczenia ze względu na fakt, że stosowany powszechnie do powiększania ust kwas hialuronowy nie jest polecany pacjentkom np. ze zdiagnozowaną chorobą Hasimoto. Wskazuje się bowiem, że jako bioakceptowalny materiał może zawierać on śladowe ilości substancji, które stymulować będą pracę układu immunologicznego. Dlatego właśnie do stosowania kwasu hialuronowego należy podchodzić niezwykle ostrożnie, analizując indywidualną sytuację pacjenta.

Do poprawy wyglądu i kondycji skóry z powodzeniem można stosować zaś biostymulatory i hydroksyapatyt wapnia, a wśród bezpiecznych zabiegów specjaliści wymieniają także peeling kawitacyjny, mezoterapią igłową i radiofrekwencję mikroigłową. Pacjenci borykający się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy mogą także skorzystać z laseroterapii. Jest to szczególnie ważne dla pacjentek, u których niedoczynności tarczycy towarzyszy hirsutyzm. Usuwanie będącego jego efektem owłosienia przy pomocy depilacji laserowej może bowiem skutecznie poprawić komfort życia, a dodatkowo warto pamiętać, że jest powszechnie uznawane za najskuteczniejszą metodę walki z owłosieniem. Warto jednak podkreślić, że choroby tarczycy, mimo ustabilizowania, mogą w niektórych wypadkach zmniejszyć skuteczność laseroterapii. Nie sposób jednak wskazać na szczegóły zależności pomiędzy poziomem hormonów, a działaniem wiązki lasera.

Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/

W. Press, 24-04-2024, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe