PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kamienie nerkowe – kiedy potrzebna jest operacja?

Kamienie w nerkach to dość powszechne schorzenie, które swoimi objawami może skutecznie utrudniać codzienną aktywność. Pojawiający się przenikliwy ból potrafi unieruchomić pacjenta na wiele godzin, a uśmierzyć go można zwykle dopiero za pomocą silnych leków przeciwbólowych. W jaki sposób powstają kamienie nerkowe i czy można ich uniknąć? więcej »

Rak prostaty - objawy kliniczne, diagnostyka, leczenie

Wyróżnikiem raka prostaty jest jego zależność od męskich hormonów płciowych – androgenów, a głównie od testosteronu wytwarzanego przez jądra. Paradoksem jest, że zarówno dla prawidłowej funkcji fizjologicznej gruczołu krokowego, jak i jego chorobliwego rozrostu zagrażającego rakiem – konieczna jest obecność wspomnianego testosteronu. Nadmiar testosteronu we krwi zagraża rakiem prostaty. Równowaga androgenowa stercza warunkowana jest wytwarzaniem optymalnej fizjologicznie ilości testosteronu w jądrach. Decyduje o tym sprawność ośrodka kontrolującego oś podwzgórze-przysadka-jądra. Zaburzenie tej kontroli i nadprodukcja testosteronu zagraża rozrostem stercza i rakiem. Świadczy o tym fakt, że rak prostaty nie występuje u mężczyzn, u których przed pokwitaniem usunięto jądra wytwarzające testosteron. więcej »

Nerki. Czynność nerek. Regulacja czynności wydzielniczej nerek

Nerki są bardzo dobrze ukrwione i wahania ciśnienia tętniczego krwi lub/i ilości krwi krążącej są bardzo istotne dla ich prawidłowego działania. Są dla układu krążenia „czujnikiem sprawności”. Dlatego produkowane w nerkach substancje mają istotny wpływ na ilość, jakość i ciśnienie krwi. Niedokrwienie, obniżenie ciśnienia cząstkowego tlenu (zmniejszenie ilości tlenu w krwi) powoduje wydzielanie substancji przeciwdziałających temu zjawisku. więcej »

Nerki. Budowa anatomiczna nerek - położenie nerek.

Najczęstszym przypadkiem nieprawidłowości anatomicznej nerek jest ich przemieszczenie; tzw. nerka wędrująca. W chorobach wyniszczających, w przypadku zaniku torebki tłuszczowej, osłabieniu tkanki łącznej, nerka może opadać aż do miednicy mniejszej... więcej »

Drogi odprowadzające mocz. Moczowody i pęcherz moczowy

Mocz jest wytwarzany w nerkach w procesie ciągłym. Na końcu drogi (przez warstwy miąższu) pozostaje produkt ostateczny, o niezmienialnym dalej składzie. Mocz spływa z ujścia cewki zbiorczej, znajdującego się na szczycie piramidy nerkowej, do kielichów mniejszych, i dalej, poprzez kielichy większe, do miedniczki nerkowej. Stąd, drogą moczowodów, transportowany jest do pęcherza moczowego. więcej »

Urolog. Narządy płciowe męskie zewnętrzne i wewnętrzne

Do narządów płciowych męskich wewnętrznych zaliczamy: parzysty gruczoł płciowy męski (jądro), drogi wyprowadzające komórki płciowe (plemniki): najądrze, nasieniowód, pęcherzyk nasienny i przewód wytryskowy, stercz, gruczoły opuszkowo-cewkowe... więcej »

O urodzie penisa, czyli o co młodzi mężczyźni pytają w listach najczęściej. Kształt penisa. Choroba Peyroniego

Sporo listów dotyczy kształtu penisa i, ogólnie mówiąc, jego wyglądu. Piszecie: „mój penis jest wygięty w dół jak banan”, „w czasie wzwodu jest tak wygięty do góry, że dotyka brzucha”. I stawiacie pytania: „co z tym zrobić”, „czy to choroba”, „jak to leczyć?” A dodatkowo pojawia się pytanie, czy jest to choroba Peyroniego. więcej »

O urodzie penisa, czyli o co młodzi mężczyźni pytają w listach najczęściej. Wielkość penisa

Zacznijmy od tego, co oznacza wielkość penisa. Otóż, nic nie oznacza! Nie ma wpływu ani na sprawność seksualną rozumianą jako zdolność odbywania stosunków (ilość aktów, czas trwania), ani na libido (czyli „apetyt seksualny”), ani na wyobraźnię. „Standardowa” wielkość penisa to wartość średnia, zazwyczaj występująca, tak jak wzrost i waga. więcej »

Przewlekły ból męskich narządów płciowych

Przewlekły lub nawracający ból męskich narządów płciowych to dolegliwość trwająca co najmniej 3 miesiące. Ból jest dokuczliwy, dezorganizuje życie rodzinne, zawodowe i towarzyskie w tak istotnym stopniu, że skłania chorego do szukania pomocy lekarskiej. więcej »

Choroby gruczołu krokowego. Rak prostaty

Choroby gruczołu krokowego, szczególnie rak, dotyczą wszystkich mężczyzn, niezależnie od od statusu społecznego, wykształcenia, rasy, światopoglądu, miejsca zamieszkania. Dotyczą zarówno głów koronowanych i prezydentów, jak i zwykłych zjadaczy chleba. więcej »

Choroby gruczołu krokowego. Zapalenie gruczołu krokowego

W Polsce nie mamy dokładnych danych statystycznych dotyczących zapadalności na zapalenie gruczołu krokowego, ale w ostatnich latach obserwuje się zdecydowany wzrost zachorowań na tę trudną do leczenia chorobę. Istotną przyczyną wzrostu zachorowań, szczególnie młodych ludzi w przedziale wiekowym 20-40 lat, są stresy związane z życiem codziennym, siedzący tryb życia, długotrwałe siedzenie na fotelu samochodowym, brak ruchu oraz - co jest niezmiernie istotne - swoboda seksualna w szerokim znaczeniu tego słowa. więcej »

Profilaktyka. Czynniki środowiskowe i dietetyczne w profilaktyce chorób gruczołu krokowego

Zastanawiająca jest predyspozycja mężczyzn rasy czarnej do większej zapadalności i umieralności na raka gruczołu krokowego. Jako czynniki usposabiające wymienia się wyższy poziom testosteronu, nieodpowiedni (wysokokaloryczny, z dużym udziałem nienasyconych kwasów tłuszczowych) sposób odżywiania oraz obciążenia genetyczne. więcej »

Przerost gruczołu krokowego. Łagodny rozrost stercza

W ostatnich latach jesteśmy świadkami zmiany podejścia zarówno urologów jak i pacjentów do chorób gruczołu krokowego, szczególnie łagodnego rozrostu. Zmiana wynika z dokładniejszego poznania natury choroby, jej wpływu na dolne i górne drogi moczowe oraz całej gamy objawów i dolegliwości wynikających bądź z mechanicznego traktowania przeszkody podpęcherzowej, bądź z zaburzeń funkcji mięśnia wypieracza. więcej »

Diagnostyka genetyczna prostaty. Terapia genowa raka stercza

Zachowanie prawidłowych czynności ustroju wymaga m.in. zdolności regulacji ilości komórek zarówno w okresie rozwoju, jak i starzenia się organizmu. więcej »

Wodniak jądra (hydrocoele testis)

Wodniak jądra (hydrocoele testis) spowodowany jest nagromadzeniem przezroczystego płynu między błoną trzewną i ścienną błony surowiczej jądra. Płyn w ilości od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów jest barwy bursztynowej. Często po urazie, po nakłuciu jądra lub w przypadku nowotworu jądra, płyn jest zabarwiony krwią. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe