Znaczenie prawidłowego nawodnienia organizmu
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Interna » Znaczenie prawidłowego nawodnienia organizmu

Znaczenie prawidłowego nawodnienia organizmu

PORADNIK MEDYCZNY. NEFROLOG

dr n. med. Dorota Daniewska

zdrowemiasto.pl | dodane 04-12-2012

Dr n. med. Dorota Daniewska - Klinika Nefrologii CMKP Szpital Bielański
 
Woda jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu, stanowi ok. 60% masy ciała człowieka dorosłego. Bez wody człowiek może żyć tylko kilka dni. Niedostateczne dostarczanie wody jest przyczyną niewłaściwego nawodnienia organizmu i prowadzi do złego samopoczucia i stanów chorobowych. Niedoceniane znaczenie prawidłowego nawodnienia organizmu było bodźcem do utworzenia Europejskiego Instytutu Nawodnienia, fundacji, której misją jest propagowanie wiedzy na temat nawadniania, stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń naukowych na temat tego zagadnienia oraz współpraca z niezależnymi naukowcami. 

Zapotrzebowanie dorosłego mężczyzny na wodę wynosi ok 2,5l/dobę, kobiety ok. 2l/dobę.  U dzieci i kobiet w ciąży zapotrzebowanie na wodę jest większe. Osobom zdrowym nadmiar wody nie szkodzi - do 800 ml/godzinę. Przewodnienie organizmu możliwe jest tylko u osób z niewydolnością nerek (szczególnie dializowanym)  i niewydolnością serca.
Pragnienie, które jest jednym z czynników regulującym ilość przyjmowanych płynów nie wyprzedza odwodnienia i jest mechanizmem zawodnym szczególnie u osób starszych. Pojawia się dopiero przy odwodnieniu ok 1% masy ciała. Ilość wody w poszczególnych składnikach pokarmowych jest różna, o czym warto wiedzieć planując posiłki.
Osoby szczególnie podatne na odwodnienie to niemowlęta i dzieci, kobiety w ciąży i karmiące, osoby starsze, osoby przyjmujące leki odwadniające, nadużywające alkoholu, podróżujące samolotem.

Zapotrzebowanie na płyny zwiększa się m.in. w stanach zwiększonego pocenia (np. wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny), przy utracie płynów drogą przewodu pokarmowego (wymioty i biegunka), lub przez nerki – nadużywanie leków moczopędnych, alkohol, niewyrównana cukrzyca, jak również przy upośledzonej zdolności do zagęszczania moczu, u osób z chorymi nerkami. U niektórych chorych odwodnienie może być szczególnie groźne (np. w niewydolności nerek, cukrzycy, niemowlęta) i może doprowadzić do  pogorszenia stanu chorych.

W przypadku cukrzycy mogą występować nieprawidłowości spowodowane  zaburzeniem czynności nerek, dlatego wielu chorych z cukrzycą powinno być pod opieką nefrologa.  Zaburzenia te mogą być także spowodowane niedoborem insuliny i rozwojem hiperglikemii oraz kwasicy metabolicznej.
Obserwuje się wtedy:  
  • diurezę osmotyczną uwarunkowaną zwiększonym ładunkiem glukozy docierającym do nerek i mocznika (wzrost katabolizmu białek),
  • wzrost utraty wody przez płuca i skórę, 
  • wzrost utraty płynów przez przewód pokarmowy - nudności i wymioty.


Na ryzyko odwodnienia mają wpływ także przyjmowane leki – tzw. leki odwadniające, oraz często stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób z cukrzycą inhibitory receptora dla Ang II hamujące pragnienie.

Osoby chore na cukrzycę powinny unikać produktów i napojów słodzonych cukrem. Mogą sięgać natomiast po produkty, w których cukier zastąpiono zamiennikami w postaci niskokalorycznych substancji słodzących. Powinny także uważać na owoce, które zawierają dużo cukru. Korzystne dla nich jest natomiast spożycie dużej ilości warzyw.

Pamiętajmy o prawidłowym nawadnianiu swojego organizmu i  wypracowujmy nawyki prawidłowego nawodnienia, aby zapobiec niekorzystnemu dla naszego zdrowia odwodnieniu.

dr n. med. Dorota Daniewska, 04-12-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe