PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Alergologia » Alergia. Alergiczny nieżyt nosa

Alergia. Alergiczny nieżyt nosa

PORADNIK MEDYCZNY. ALERGOLOG

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik

zdrowemiasto.pl | dodane 05-06-2009

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog, pulmonolog
 
Definicja alergicznego nieżytu nosa w uproszczeniu brzmi następująco:
Zapalenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy przynajmniej jeden z następujących objawów:

  • świąd
  • kichanie
  • wodnisty wyciek lub obrzęk błony śluzowej prowadzący do uczucia zatkania nosa

Praktyczny jest podział alergicznego nieżytu nosa na sezonowy, wyraźnie związany z okresem np. pylenia i całoroczny, związany z uczuleniem na alergeny stale obecne w otoczeniu, np. roztocza kurzu domowego.

Podstawą rozpoznania alergicznego nieżytu nosa jest dobrze zebrany wywiad. Objawy podmiotowe są bardzo charakterystyczne: świąd, kichanie, wodnisty wyciek z nosa, blokada nosa i szczególnie zaobserwowany przez chorego związek z potencjalnym alergenem (np.: po ścięciu trawy, kontakcie z kotem, spacerze w lesie). Alergia w wywiadzie (np. pokarmowa we wczesnym dzieciństwie), alergia w rodzinie (ryzyko 60% u dziecka obojga rodziców-alergików), reakcje sezonowe potwierdzają rozpoznanie. W nieżycie całorocznym przeważa blokada nosa, zburzenia węchu oraz stałe występowanie objawów, nasilające się po kontakcie ze znanym, wszechobecnym alergenem (np. po odkurzaniu). Objawom ze strony nosa często towarzyszy łzawienie, zaczerwienienie spojówek, pieczenie. Objawy mogą być ostre, przypominające przeziębienie zwane „gorączką sienną”. Alergicznemu nieżytowi nosa mogą towarzyszyć objawy astmy oskrzelowej, zapalenie ucha środkowego, polipy, zakażenia dolnych dróg oddechowych.

Badanie przedmiotowe, badanie laryngologiczne - oglądanie jamy nosowej ujawnia następujące zmiany: obrzęk śluzówki nosa, zaczerwienienie, bladość, zasinienie. Można stwierdzić inne objawy alergii, jak: przekrwione spojówki, zmiany skórne, zmiany osłuchowe - świsty.

Badania dodatkowe to przede wszystkim potwierdzenie alergii przez wykonanie testów alergicznych. Najlepszą metodą jest wykonanie testów skórnych z typowymi alergenami, badanie możliwe do wykonania u dzieci po 4 r.ż. Testy wykonujemy na przedramionach nakraplając w miejscu oznaczonym dany alergen i przekłuwając naskórek. W testach mierzy się reakcję na histaminę, traktując jako kontrolę dodatnią i zmiany w miejscu nakroplenia danego alergenu odnosząc do wielkości bąbla po histaminie. Najlepszym okresem wykonywania testów jest czas „zacisza alergenowego” – październik - styczeń.

W każdym wypadku u osób dorosłych w razie wątpliwości warto wykonać badanie tomografii komputerowej zatok obocznych nosa, co pozwala różnicować inne przyczyny dolegliwości. U dzieci należy wykluczyć przerost trzeciego migdałka, zaś u starszych skrzywienie przegrody nosa.

Pozostałe elementy diagnostyki różnicowej przedstawiono w tabelach.

Zasady postępowania leczniczego w alergicznym nieżycie nosa można streścić w kilku punktach:
  • edukacja
  • unikanie alergenu (tabela)
  • leczenie zachowawcze
  • immunoterapia swoista.


dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, 05-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - przewlekła, nawracająca choroba, wynikająca z patologicznej reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne. Główne objawy: rumień, wysypka, świąd i łuszczenie się skóry najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz w zgięciach stawów łokciowych i kolanowych. Do zaostrzeń choroby dochodzi zazwyczaj na skutek kontaktu z substancjami alergizującymi, ale także pod wpływem nasilonego stresu czy wysiłku fizycznego.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe