Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Medycyna estetyczna » Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

PORADNIK MEDYCZNY. MEDYCYNA ESTETYCZNA. FLEBOLOG

dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, chirurg onkolog

zdrowemiasto.pl | dodane 09-03-2012

Dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, prof. UMK, nowmed.zdrowemiasto.pl
 
Profilaktycznie możemy również stosować niektóre leki. Większość z nich ma zastosowanie w leczeniu rozwiniętej choroby żylakowej. Są to leki doustne stosowane przez dłuższy czas w zróżnicowanych dawkach zależnych od pory roku lub objawów. Leczenie doustne może być uzupełniane stosowaniem maści, żelów o działaniu miejscowym.

W przypadku rozwiniętej choroby żylakowej najczęściej podstawową metodą leczenia jest chirurgia. Zabiegi mogą być wykonywane poza szpitalem w ramach chirurgii jednego dnia. Głównym celem leczenia jest usunięcie przyczyn nadciśnienia prowadzącego do niszczenia zastawek żylnych. Chirurg jednocześnie stara się usunąć przyczynę choroby, ale również w niepowikłanych żylakach poprawić i zadbać o efekt kosmetyczny (część pacjentów cierpi bardziej psychicznie niż fizycznie). Mamy tu do dyspozycji wiele metod od tradycyjnych poprzez kriochirurgię, metody endoskopowe czy metodę mininacięć skórnych tzw. metoda Millera. Zastosowanie odpowiednich technik zależy od zaawansowania choroby, ale również od preferencji pacjenta i chirurga.

Obecnie dość rozpowszechnionym postępowaniem jest leczenie obliteracyjne, polegające na wstrzykiwaniu specjalnych środków do chorych żył. Najczęściej takie leczenie stosowane jest w przypadkach mniej zaawansowanych (pojedyncze żylaki, żyły siatkowate, teleangiektazje tzw.”pajączki”). Leczenie obliteracyjne pomocne jest szczególnie jako postępowanie uzupełniające w razie niedoszczętności po leczeniu operacyjnym.
Podstawą nowoczesnego leczenia choroby żylakowej kończyn dolnych jest odpowiednie rozpoznanie patologii żylnej oraz zastosowanie skojarzonego leczenia, w celu uzyskania najlepszego wyniku czynnościowego i kosmetycznego.

kriostrip_2.jpg kriostrip_3.jpg kriostrip_1.jpg

Stosując indywidualizację leczenia chirurgicznego, farmakologicznego, obliteracyjnego, uciskowego i kojarząc je odpowiednio możemy uzyskać znaczą poprawę jakości życia chorych. /arch2009-06-05/

dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, chirurg onkolog, 09-03-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Skleroterapia kompresyjna - obliteracja, "nastrzykiwanie" lekami zmienionego żylakowo naczynia. Wybiórcze i dokładne podanie do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej celem wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia, a następnie powolnego włóknienia i zarośnięcia naczynia - od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą. Nowoczesna metoda leczenia żylaków (wykorzystywana m.in. do kosmetycznego usuwania pajączków naczyniowych - teleangiektazja - np. na udach), która polega na likwidacji przepływu krwi żylnej za pomocą środków farmakologicznych podawanych do światła zmienionego żylakowato naczynia, a następnie zastosowaniu elastycznego opatrunku uciskowego (pończochy).
Flebografia – badanie rentgenowskie, polega na wykonaniu zdjęcia RTG naczyń żylnych wypełnionych specjalnym środkiem kontrastującym, pozwala ocenić wygląd wszystkich naczyń żylnych kończyny, uwidacznia miejsce zatkane przez zakrzep. Zbliżonym do flebografii jest badanie izotopowe naczyń żylnych - tu zamiast środka kontrastującego do naczyń żylnych podawany jest preparat radioaktywny; pomiar promieniowania radioaktywnego nad poszczególnymi częściami kończyny pozwala ustalić wszelkie zaburzenia przepływu krwi.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe