Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Medycyna estetyczna » Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

PORADNIK MEDYCZNY. MEDYCYNA ESTETYCZNA. FLEBOLOG

dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, chirurg onkolog

zdrowemiasto.pl | dodane 09-03-2012

Dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, prof. UMK, nowmed.zdrowemiasto.pl
 
Dalej pojawiają się przebarwienia skórne na skutek przechodzenie krwinek czerwonych przez niewydolne naczynia włosowate. Dość typowym miejscem występowania przebarwień jest okolica przednia i przyśrodkowa dalszej części goleni w okolicach rozszerzeń żylakowych. W tej okolicy może również występować zapalenie skóry pod postacią ograniczonego lub rozlanego wyprysku. Skóra w tej okolicy staje się sucha, łuszcząca się i bardzo swędząca. W miarę postępu choroby pojawia się stwardnienie włókniste skóry. Włóknieje skóra i tkanka tłuszczowa podskórna. Z napiętej skóry sączyć się może jasnoczerwony płyn, a miejsce jest bolesne i wrażliwe na dotyk. Owrzodzenie żylne goleni jest najpoważniejszym powikłaniem PNŻ, nie leczenia żylaków lub przebytej zakrzepicy żył głębokich. Stanowi poważny problem leczniczy. Owrzodzenie najczęściej zlokalizowane jest powyżej kostki przyśrodkowej może być powierzchowne, ale także głębokie dochodzące do powięzi mięśniowej i pokryte martwicą.

Profilaktyka i leczenie
Z uwagi na złożoność czynników etiopatologicznych leczenie choroby żylakowej powinno być wielokierunkowe. Działania profilaktyczne hamuje postęp choroby i tym samym zapobiegają powikłaniom. Powinno być zastosowane u osób z grup podwyższonego ryzyka (np. skłonność genetyczna).
Długie stanie i siedzenie zwiększa ryzyko zachorowania a także nadwaga i otyłość. Należy odpowiednio ubierać się, nosić odpowiednie obuwie i unikać długotrwałej podróży.
Niektóre leki np. estrogeny mogą nasilać dolegliwości związane z chorobami żył. Ciąża jest również bardzo istotnym czynnikiem ryzyka chorób żył kończyn dolnych. W czasie ciąży kobiety powinny nosić specjalne rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania lub zmniejszyć objawy choroby należy: odpowiednio odżywiać się, unosić kończyny wielokrotnie w ciągu dnia, unikać gorących kąpieli i upałów oraz przejawiać aktywność fizyczną (pływanie, bieganie, jazda na rowerze).

Ważnym elementem u osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania jest profilaktyczna presoterapia. Polega ona na noszeniu pończoch rajstop podkolanówek o stopniowanym ucisku. Może je przepisać lekarz, znający wskazania i przeciwwskazania do profilaktyki uciskowej.

dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, chirurg onkolog, 09-03-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Skleroterapia kompresyjna - obliteracja, "nastrzykiwanie" lekami zmienionego żylakowo naczynia. Wybiórcze i dokładne podanie do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej celem wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia, a następnie powolnego włóknienia i zarośnięcia naczynia - od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą. Nowoczesna metoda leczenia żylaków (wykorzystywana m.in. do kosmetycznego usuwania pajączków naczyniowych - teleangiektazja - np. na udach), która polega na likwidacji przepływu krwi żylnej za pomocą środków farmakologicznych podawanych do światła zmienionego żylakowato naczynia, a następnie zastosowaniu elastycznego opatrunku uciskowego (pończochy).
Flebografia – badanie rentgenowskie, polega na wykonaniu zdjęcia RTG naczyń żylnych wypełnionych specjalnym środkiem kontrastującym, pozwala ocenić wygląd wszystkich naczyń żylnych kończyny, uwidacznia miejsce zatkane przez zakrzep. Zbliżonym do flebografii jest badanie izotopowe naczyń żylnych - tu zamiast środka kontrastującego do naczyń żylnych podawany jest preparat radioaktywny; pomiar promieniowania radioaktywnego nad poszczególnymi częściami kończyny pozwala ustalić wszelkie zaburzenia przepływu krwi.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe