PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Moje zmagania z bieganiem

Zima dla większości biegaczy w naszej szerokości geograficznej jest okresem odpoczynku i regeneracji po mijającym sezonie. Krótkie dni, opady oraz ujemne temperatury nie zachęcają do treningów na świeżym powietrzu. Na początku roku treningi zaczynają powoli nabierać tempa. O zimowych treningach i pasji biegania rozmowa z Jarkiem Rupiewiczem... więcej »

Muzykoterapia Antyrakowa

Muzykoterapia Antyrakowa to program wspierający proces leczenia dla osób z chorobą nowotworową, który ma za zadanie wpłynąć pozytywnie na samopoczucie, poprawić jakość życia, wspomóc walkę z chorobą. Czy ma szanse przyjąć się w Polsce? Czy rzeczywiście działa? Spytaliśmy psycholog Agnieszkę Gutfeld, która prowadzi zajęcia z muzykoterapii, czy są to popularne zajęcia i kto z nich może skorzystać. więcej »

Grypa groźniejsza niż ebola?

Wirus eboli wzbudza wielkie emocje. Do tego stopnia, że zapominamy o zagrożeniach, jakie nas realnie dotyczą. Jednym z nich jest grypa, która bez wystarczającej profilaktyki może szybko się rozprzestrzenić. Szacuje się, że w ciągu kilku miesięcy epidemia grypy mogłaby obejść cały świat, ponieważ bardzo łatwo się nią zarazić. więcej »

Leczę się onkologicznie, czy mam szansę na własne dziecko?

Posiadanie własnego dziecka, to dla wielu kobiet spełnienie największych marzeń. Często choroba nowotworowa krzyżuje plany macierzyńskie, a na nowotwory choruje coraz więcej młodych kobiet, które nie są jeszcze matkami. O to, czy leczenie onkologiczne może pozbawić płodności, czy są metody pozwalające ją zachować i czy kobiety leczone onkologicznie mają szanse na własne potomstwo zapytaliśmy prof. dr hab. n. med. Mariusza Bidzińskiego... więcej »

Jak rozmawiać z dzieckiem o stomii?

Stomia, chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała, stanowi rewolucję w życiu dziecka. W niełatwym procesie dojrzewania rodzice i nauczyciele mogą napotkać wiele przeszkód utrudniających wytłumaczenie dziecku, że ze stomią można normalnie żyć. O tym, jakie kroki należy podjąć, aby ułatwić małemu stomikowi wejście w dorosły świat, rozmawiamy z psychoonkolog... więcej »

Działania niepożądane w terapii onkologicznej

Nudności i wymioty, wypadanie włosów, zapalenia śluzówek, infekcje skórne to tylko niektóre z najczęściej występujących skutków ubocznych chemioterapii. Każdy pacjent poddawany terapii onkologicznej musi liczyć się z tym, że jej specyfiką jest duże ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Jednak działania te są niejako wpisane w koszty tego leczenia. O skutki działań niepożądanych oraz o sposoby ich minimalizowania zapytaliśmy dr n.med. Jarosława Woronia z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie. więcej »

Psychiczne, fizyczne oraz intymne aspekty procesu akceptacji stomii. Rozmowa z Biancą Kotoro, psychoonkologiem, psychologiem społecznym, psychoseksuologiem

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Najczęściej jest konsekwencją występowania nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Stwierdziwszy nieprawidłową pracę narządu chirurg wycina chory fragment, tworząc nową drogę wypróżniania, znajdującą się na ścianie brzucha. Od tej chwili chory wypróżnia oraz wydala gazy przez tak wyłonioną stomię. więcej »

Nowe sposoby obrazowania

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI, ang. magnetic resonance imaging) nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi, co wykorzystywane jest do badania mózgu, mięśni i serca. Obrazowanie metodą MRI wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego ciała. Co obrazuje rezonans magnetyczny? W jakich kierunkach rozwija się cała diagnostyka obrazowa? Rozmowa z mgr inż. Ryszardem Kowskim, przewodniczącym Komisji ds. Inżynierii Klinicznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. więcej »

Jak przetrwać lato?

Słońce mocno grzeje, lekki wiaterek delikatnie nas ochładza. Czego chcieć więcej? Jednak nie wszystkie możemy się cieszyć latem tak, jak byśmy tego chciały. Osoby cierpiące na choroby nowotworowe powinny szczególnie uważać właśnie o tej porze roku. Zapytaliśmy Barbarę Jobdę – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych o to, czy kobiety w trakcie leczenia i bezpośrednio po nim powinny szczególnie uważać na słońce, jakie aktywności fizyczne są wskazane latem, a także jak się przygotować do podróży. więcej »

Pacjent nie wie, bo nie chce wiedzieć

Oczywiście, jestem za tym, by zlikwidować pozaapteczną sprzedaż leków, ale nie wiem, czy jest to dziś realne. Przecież – w ramach protestu – nie pojadę na stację benzynową i nie powiem, że od dziś nie kupuję u nich paliwa, bo oni źle przechowują leki i nic na ich temat nie wiedzą – rozmowa z Katarzyną Pękalą z apteki Galenica w Poniatowej. więcej »

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - pochodna palenia!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Obturacja to zwężenie oskrzeli, czyli rurek doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. Objętość płuc wynosi 4–6 litrów, ale zwykle używamy ok. pół litra. Więcej potrzebujemy dopiero podczas wysiłku, gdy pogłębiamy wdech i przyspieszamy oddech... więcej »

Płodność po chorobie nowotworowej - czy można ją zachować?

Coraz częściej na choroby nowotworowe zapadają młodzi ludzie w wieku rozrodczym. Leczenie onkologiczne – chemio i radioterapia źle wpływa na płodność i komórki rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy to oznacza, że nowotwór to przegrane marzenie o posiadaniu własnego dziecka? Zapytaliśmy dr n. med. Sławomira Sobkiewicza, ginekologa-położnika, specjalistę w dziedzinie niepłodności o to, czy osoby leczące się onkologicznie mają szanse na swoje genetyczne potomstwo i jakie są rozwiązania pozwalające zachować płodność. więcej »

Wizyta u lekarza, czyli o prawach pacjenta

Diagnoza – rak, często jest szokiem dla pacjentów. Aby oswoić się z chorobą, powinniśmy szukać wiedzy na jej temat we wszystkich dostępnych źródłach i dzielić się nią z lekarzem. Szczególnie w przypadku nowotworów narządów rodnych, pacjentki potrzebują informacji, nie tylko od lekarza prowadzącego, ale również od innych specjalistów. O tym, jakie są prawa pacjenta i jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza, rozmawiamy z dr. Januszem Mederem, Prezesem Polskiej Unii Onkologii. więcej »

Nowalijki a nowotwory?

Po długo obecnej w tym roku zimie, zaczął się sezon na nowalijki. Sięgamy po nie, bo są oznaką wiosny, a nam od dłuższego czasu brakuje tej pory roku i słońca. Pewnie też dlatego, że po zimie odczuwamy brak witamin i mikroelementów. Tylko czy nowalijki rzeczywiście są zdrowe? To pytanie, które powinny sobie zadać osoby zmagające się z chorobą nowotworową, dla których dieta jest szczególnie ważna. Zapytaliśmy dr Aleksandrę Kapałę, lekarkę i dietetyka z Centrum Onkologii w Warszawie, czy nowalijki mają jakąkolwiek wartość odżywczą i czy warto je jeść. więcej »

Rak sromu – czy tylko problem kobiet starszych?

Należy do nowotworów rzadkich, pewnie dlatego nieczęsto o nim słychać. Występuje u kobiet po 65. roku życia, ale niekiedy wykrywany jest też u osób młodszych. O przyczyny raka sromu, niepokojące objawy oraz możliwości terapeutyczne zapytaliśmy prof. dr hab. med. Mariusza Bidzińskiego, Kierownika Działu Klinicznego Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe