Prof. Jarosław Kaźmierczak: Telemedycyna jest wprost stworzona dla kardiologii
Wybrane rozwiązania telemedyczne są dziś nie tyle potrzebne, co wręcz konieczne. Dlatego, że są efektywne: znacząco skracają drogę pacjenta i czas reakcji na wszelkie nieprawidłowości. To wprost szybciej wdrożona terapia i tańsze procesy diagnostyczno-terapeutyczne – uważa prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii... więcej »
Prof. J. Kunikowska: W medycynie nuklearnej mamy coraz więcej nowych celowanych procedur
W kontekście diagnostyki i terapii radioizotopowej pojęcie przełomu nabiera wyjątkowej wagi. O super precyzji, bezpieczeństwie i skuteczności w medycynie nuklearnej mówi prof. Jolanta Kunikowska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. więcej »
Prof. J. Braziewicz: W medycynie opartej na AI nadchodzi era exabajtów danych
Stopień zaawansowania automatyzacji i sztucznej inteligencji w obszarze medycyny nuklearnej to obecnie poziom III i IV w pięciostopniowej skali. Wdrożenia algorytmów opartych na Artificial Intelligence (AI) przynoszą oszczędność czasu i szansę na pełną standaryzację procedur, ale także na uniknięcie błędów ludzkich i skuteczniejsze, spersonalizowane terapie dla pacjentów – uważa prof. Janusz Braziewicz... więcej »
Odnerwianie serca wyleczy arytmie i omdlenia
Zabieg odnerwiający serce stosuje się po to, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego serca. Pacjenci cierpiący z powodu arytmii i omdleń mają szansę na całkowite wyleczenie lub znaczącą redukcję napadów. Odnerwianie serca poprawia jakość życia chorych, pomaga im żyć bez lęku i stresu... więcej »
Prof. Leszek Królicki: W medycynie nuklearnej jesteśmy świadkami przełomu
Procedury radioizotopowe już dziś pomagają diagnozować COVID-19, rozpoznawać schorzenia na etapie, zanim zaczną dawać objawy i oceniać skuteczność chemioterapii już po pierwszych dawkach leczenia. Niedaleka przyszłość to dynamiczne badania PET, pozwalające w ultrakrótkim czasie precyzyjnie określić natężenie zmian chorobowych. Na naszych oczach w dziedzinie medycyny nuklearnej dokonuje się prawdziwy przełom – mówi prof. Leszek Królicki... więcej »
Dr n. med. Maria Miszczak-Knecht: W kardiologii dziecięcej każdy pacjent jest wyzwaniem
Kardiologia dziecięca jest szczególną dziedziną medycyny. W przypadku dorosłych dysponujemy licznymi badaniami, zaś jeśli chodzi o dzieci bazujemy przede wszystkim na doświadczeniu ośrodków. Chociaż obie dziedziny noszą nazwę „kardiologia”, tu każdy pacjent jest wyzwaniem, a potrzeby i możliwości terapii najmłodszych pacjentów różnią się od tych z zakresu kardiologii dorosłych... więcej »
Prof. Przemysław Leszek: Niewydolność serca leczmy uważniej
Terapia niewydolności serca będzie tym skuteczniejsza, im lepsze będą warunki kompleksowej opieki nad pacjentami i komunikacja na linii kardiolog-pacjent-lekarz rodzinny. Nowoczesne terapie pomogą, o ile będą szeroko dostępne i stosowane możliwie najszerzej wśród pacjentów – mówi prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii, Przewodniczący Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego... więcej »
Stawką jest zdrowie wcześniaków
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. Konsultant krajowy i wszyscy konsultanci wojewódzcy tworzą Nadzór Neonatologiczny, który jest w stanie wspólnie rozwiązać każdy problem. Podobno inne specjalizacje im tego zazdroszczą, a mowa o jednym z młodszych towarzystw naukowych – Polskim Towarzystwie Neonatologicznym (PTN). O sukcesach, zadaniach na najbliższe lata i wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem. więcej »
Bezpieczny kierowca z kardiowerterem-defibrylatorem
Czy prowadzenie samochodu z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) jest bezpieczne? Czy trzeba zapinać pasy? Co mówią przepisy? Na pytania kierowców z ICD odpowiada dr hab. n. med. Michał Mazurek, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Cukrzyca i arytmia – szczególnie groźny duet
Jakie mechanizmy związane z cukrzycą mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń rytmu serca? Jak prowadzić pacjenta z cukrzycą, ze schorzeniami współistniejącymi i zagrożonego arytmią? Na pytania odpowiada prof. Maria Bilińska, kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Cukrzyca, czyli koń trojański dla zdrowia
Cukrzyca to choroba, która ma wpływ na każdy aspekt życia pacjenta. Jak diagnoza zmienia życie, w jaki sposób innowacyjne terapie pomagają pacjentom, czego im brakuje oraz kim jest edukator do spraw diabetologii – wyjaśnia Beata Stepanow, Dyrektor Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej oraz Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. więcej »
Mądra i precyzyjna diagnostyka onkologiczna u dzieci to lepsze zdrowie dorosłych
W onkologii - zwłaszcza dziecięcej - im dokładniejsza i wcześniej postawiona diagnoza, tym szybciej włączone najwłaściwsze leczenie, lepsze efekty terapii i jakość życia pacjenta. – Bywa, że w badaniu PET widzimy już ogniska choroby, kiedy pacjent nie czuje jeszcze żadnych objawów, a w rutynowo wykonywanych badaniach nie są widoczne żadne nieprawidłowości... więcej »
Czy arytmia serca ma… płeć?
Czy są arytmie, które częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, jaka jest specyfika zaburzeń rytmu serca u obu płci i które arytmie są groźniejsze: żeńskie czy męskie – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej. Powszechnie uważa się, że choroby serca to choroby mężczyzn. Jest to nie do końca prawdziwy pogląd... więcej »
Chorowałam na raka. Czy będę matką?
Na nowotwory narządów rodnych choruje coraz więcej młodych kobiet, które nie zdążyły jeszcze urodzić dziecka. Czy choroba nowotworowa przekreśla szanse na macierzyństwo? Zapytaliśmy eksperta w dziedzinie ginekologii onkologicznej – prof. dr hab. med. Mariusza Bidzińskiego – jak leczyć nowotwór, aby zachować płodność, jaki wpływ na płodność ma chemioterapia i jakie są szanse zajścia w ciążę po takim leczeniu. więcej »
Przewlekła obturacyjna choroba płuc - pochodna palenia!
Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Obturacja to zwężenie oskrzeli, czyli rurek doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. Objętość płuc wynosi 4–6 litrów, ale zwykle używamy ok. pół litra. Więcej potrzebujemy dopiero podczas wysiłku, gdy pogłębiamy wdech i przyspieszamy oddech... więcej »