PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Płuca jak nienadmuchany balon

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na zwężeniu dróg oddechowych. Osoby chorujące na POChP często lekceważą objawy towarzyszące chorobie, takie jak zadyszka, czy lekki ucisk w klatce piersiowej podczas wysiłku fizycznego, myląc ją z gorszą kondycją. Aż 75% chorych nie jest świadomych, że cierpi na... więcej »

Wspieraj mimo wszystko... Rozmowa z Prof. Krystyną de Walden–Gałuszko

Kiedy dowiadujemy się, że bliska nam osoba zachorowała na nowotwór, uginają się pod nami nogi. Chce nam się wyć z bólu i cierpienia, a musimy grać silnych, wspierających. Jak być blisko przy ukochanej chorej osobie? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Jak ją wspierać, a nie irytować? A co jeśli nie znajdujemy w sobie takiej siły fizycznej i psychicznej, żeby dawać wsparcie, bo czujemy, że sami rozpadamy się na kawałki? więcej »

Nowe sposoby obrazowania

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI, ang. magnetic resonance imaging) nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi, co wykorzystywane jest do badania mózgu, mięśni i serca. Obrazowanie metodą MRI wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego ciała. Co obrazuje rezonans magnetyczny? W jakich kierunkach rozwija się cała diagnostyka obrazowa? Rozmowa z mgr inż. Ryszardem Kowskim, przewodniczącym Komisji ds. Inżynierii Klinicznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. więcej »

Kriochirurgia. Mrozimy, aby leczyć.

Jakie kriochirurgia ma zastosowanie w leczeniu? W jakich przypadkach możemy zdecydować się na zabieg kriochirurgiczny? Tradycyjne zastosowanie kriochirurgii to leczenie różnych zmian na skórze od łagodnych do złośliwych. Bardzo istotne jest tu rozpoznanie. W przypadkach wątpliwych konieczne jest wykonanie biopsji z badaniem histopatologicznym. Szczególna rozwaga wymagana jest przy wymrażaniu znamion barwnikowych. Kriodestrukcji podlegać zatem mogą różnego rodzaju brodawki, znamiona barwnikowe, naczyniaki, stany przednowotworowe... więcej »

Żylaki. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Istnieją cztery podstawowe metody leczenia przewlekłych zaburzeń żylnych kończyn dolnych. Postępowanie w chorobie uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Niestety, pomimo stałego postępu w medycynie, nadal nie opracowano jedynej, skutecznej metody leczenia tej - wbrew pozorom - poważnej choroby. więcej »

Żyj z cukrzycą - aktywnie!

Zmiana nawyków żywieniowych, które przez wiele lat doprowadziły do rozwoju otyłości, a w konsekwencji także cukrzycy typu 2 stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań dla chorego. Dla wielu osób dopiero rozwój powikłań otyłości jest wystarczającą motywacją do podjęcia próby redukcji masy ciała, jednak nie zawsze wystarczającą do tego, żeby zmiany te były konsekwentne i długotrwałe. Ekspert, prof. Magdalena Olszanecka–Glinianowicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, radzi, jakie kroki należy podjąć, aby życie z cukrzycą stało się łatwiejsze. więcej »

Kobietą rządzą hormony. Rozmowa drem Jarosławem Kaczyńskim

Kobietą rządzą hormony – utarte przekonanie nie jest dalekie od prawdy. Choć nie widać ich gołym okiem, dbają o nasze zdrowie, urodę i samopoczucie. Ale gdy jest ich za dużo lub za mało, mają na nas niekorzystny wpływ. Gdy pojawiają się problemy z kontrolą emocji czy cerą ratunku należy szukać w kuracji hormonalnej. O tym jak antykoncepcja hormonalna wpływa na zachowanie oraz wygląd kobiet... więcej »

Przedwczesny wytrysk. Rozmowa z Prof. Piotrem Radziszewskim

Przedwczesny wytrysk dotyka 4 milionów mężczyzn w Polsce. Jednak wielu panów nie może pokonać wstydu i udać się na wizytę do lekarza. Tylko 9% mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem zgłasza się do lekarza. Jak wygląda wizyta u lekarza? Jak się do niej przygotować? Na te i inne pytania odpowiada Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, urolog, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

W Polsce brakuje pewnej jednolitej i powszechnie uprawianej polityki zdrowotnej

Większość schorzeń, które w tej chwili są powodem przewlekłych terapii i zgonów jest związana ze stylem życia. Ogromny wpływ na nasze zdrowie ma to, co jemy. Spożywamy głównie żywność przetworzoną. Popełniamy wiele błędów żywieniowych... więcej »

Wszystko o konizacji szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy to zabieg diagnostyczno–leczniczy, którego nie należy się bać. Jednak wiele Pań obawia się jego następstw. Co to za zabieg? Dlaczego i po co się go wykonuje? Czy i jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Rozmowa z prof. dr hab. n med. Izabelą Ulman-Włodarz, specjalistą ginekologiem-położnikiem. więcej »

Immunoterapia to prawdziwa rewolucja w walce z zaawansowanym czerniakiem

Czerniak jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry i przyczyną większości zgonów związanych chorobami skóry. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 roku z powodu czerniaka zmarło w Polsce 1191 osób, w 2010 r. zaś rozpoznano ten typ nowotworu u 1200 mężczyzn i 1350 kobiet. Według tego samego źródła śmiertelność w Polsce z powodu czerniaka jest o 20 procent wyższa niż w Europie. więcej »

Kiedy menopauza przychodzi za wcześnie

Menopauza to czas, którego wiele kobiet się obawia, to moment, który chciałybyśmy odsunąć jak najdalej. Nie zawsze to możliwe, szczególnie u pań, które przeszły nowotwór narządów rodnych. Dlatego warto uzbroić się w wiedzę, która pozwoli rozwiać wątpliwości. O rozmowę poprosiliśmy eksperta w dziedzinie ginekologii onkologicznej, prof. dr hab. med. Mariusza Bidzińskiego z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. więcej »

Polska zatrzymała się w latach 90-tych

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących w Polsce chorób przewlekłych – ocenia się, że cierpi na nią ponad 3 mln Polaków. Jak Pani Profesor ocenia prawdopodobną sytuację chorych za 10 lat, jeśli edukacja i dostęp do nowoczesnych leków pozostaną na takim samym poziomie? Rozmowa z prof. dr hab. Ewą Pańkowską, szefową Instytut Diabetologii w Warszawie. więcej »

Choreoterapia w walce z rakiem

Choreoterapia jest rodzajem arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę, jest ciekawą formą zajęć ruchowych i rozwojowych praktycznie dla wszystkich chętnych osób. Wspomaga także terapię onkologiczną. Spytaliśmy Magdalenę Langowską, choreoterapeutkę, która prowadzi zajęcia z choreoterapii, jak wyglądają takie zajęcia, czy wszyscy chorzy mogą z nich skorzystać i jak takie zajęcia wpływają na chorych. więcej »

Moje zmagania z bieganiem

Zima dla większości biegaczy w naszej szerokości geograficznej jest okresem odpoczynku i regeneracji po mijającym sezonie. Krótkie dni, opady oraz ujemne temperatury nie zachęcają do treningów na świeżym powietrzu. Na początku roku treningi zaczynają powoli nabierać tempa. O zimowych treningach i pasji biegania rozmowa z Jarkiem Rupiewiczem... więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe