PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Polska zatrzymała się w latach 90-tych

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących w Polsce chorób przewlekłych – ocenia się, że cierpi na nią ponad 3 mln Polaków. Jak Pani Profesor ocenia prawdopodobną sytuację chorych za 10 lat, jeśli edukacja i dostęp do nowoczesnych leków pozostaną na takim samym poziomie? Rozmowa z prof. dr hab. Ewą Pańkowską, szefową Instytut Diabetologii w Warszawie. więcej »

Choreoterapia w walce z rakiem

Choreoterapia jest rodzajem arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę, jest ciekawą formą zajęć ruchowych i rozwojowych praktycznie dla wszystkich chętnych osób. Wspomaga także terapię onkologiczną. Spytaliśmy Magdalenę Langowską, choreoterapeutkę, która prowadzi zajęcia z choreoterapii, jak wyglądają takie zajęcia, czy wszyscy chorzy mogą z nich skorzystać i jak takie zajęcia wpływają na chorych. więcej »

Moje zmagania z bieganiem

Zima dla większości biegaczy w naszej szerokości geograficznej jest okresem odpoczynku i regeneracji po mijającym sezonie. Krótkie dni, opady oraz ujemne temperatury nie zachęcają do treningów na świeżym powietrzu. Na początku roku treningi zaczynają powoli nabierać tempa. O zimowych treningach i pasji biegania rozmowa z Jarkiem Rupiewiczem... więcej »

Muzykoterapia Antyrakowa

Muzykoterapia Antyrakowa to program wspierający proces leczenia dla osób z chorobą nowotworową, który ma za zadanie wpłynąć pozytywnie na samopoczucie, poprawić jakość życia, wspomóc walkę z chorobą. Czy ma szanse przyjąć się w Polsce? Czy rzeczywiście działa? Spytaliśmy psycholog Agnieszkę Gutfeld, która prowadzi zajęcia z muzykoterapii, czy są to popularne zajęcia i kto z nich może skorzystać. więcej »

Leczę się onkologicznie, czy mam szansę na własne dziecko?

Posiadanie własnego dziecka, to dla wielu kobiet spełnienie największych marzeń. Często choroba nowotworowa krzyżuje plany macierzyńskie, a na nowotwory choruje coraz więcej młodych kobiet, które nie są jeszcze matkami. O to, czy leczenie onkologiczne może pozbawić płodności, czy są metody pozwalające ją zachować i czy kobiety leczone onkologicznie mają szanse na własne potomstwo zapytaliśmy prof. dr hab. n. med. Mariusza Bidzińskiego... więcej »

Jak rozmawiać z dzieckiem o stomii?

Stomia, chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała, stanowi rewolucję w życiu dziecka. W niełatwym procesie dojrzewania rodzice i nauczyciele mogą napotkać wiele przeszkód utrudniających wytłumaczenie dziecku, że ze stomią można normalnie żyć. O tym, jakie kroki należy podjąć, aby ułatwić małemu stomikowi wejście w dorosły świat, rozmawiamy z psychoonkolog... więcej »

Psychiczne, fizyczne oraz intymne aspekty procesu akceptacji stomii. Rozmowa z Biancą Kotoro, psychoonkologiem, psychologiem społecznym, psychoseksuologiem

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Najczęściej jest konsekwencją występowania nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Stwierdziwszy nieprawidłową pracę narządu chirurg wycina chory fragment, tworząc nową drogę wypróżniania, znajdującą się na ścianie brzucha. Od tej chwili chory wypróżnia oraz wydala gazy przez tak wyłonioną stomię. więcej »

Jak przetrwać lato?

Słońce mocno grzeje, lekki wiaterek delikatnie nas ochładza. Czego chcieć więcej? Jednak nie wszystkie możemy się cieszyć latem tak, jak byśmy tego chciały. Osoby cierpiące na choroby nowotworowe powinny szczególnie uważać właśnie o tej porze roku. Zapytaliśmy Barbarę Jobdę – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych o to, czy kobiety w trakcie leczenia i bezpośrednio po nim powinny szczególnie uważać na słońce, jakie aktywności fizyczne są wskazane latem, a także jak się przygotować do podróży. więcej »

Pacjent nie wie, bo nie chce wiedzieć

Oczywiście, jestem za tym, by zlikwidować pozaapteczną sprzedaż leków, ale nie wiem, czy jest to dziś realne. Przecież – w ramach protestu – nie pojadę na stację benzynową i nie powiem, że od dziś nie kupuję u nich paliwa, bo oni źle przechowują leki i nic na ich temat nie wiedzą – rozmowa z Katarzyną Pękalą z apteki Galenica w Poniatowej. więcej »

Płodność po chorobie nowotworowej - czy można ją zachować?

Coraz częściej na choroby nowotworowe zapadają młodzi ludzie w wieku rozrodczym. Leczenie onkologiczne – chemio i radioterapia źle wpływa na płodność i komórki rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy to oznacza, że nowotwór to przegrane marzenie o posiadaniu własnego dziecka? Zapytaliśmy dr n. med. Sławomira Sobkiewicza, ginekologa-położnika, specjalistę w dziedzinie niepłodności o to, czy osoby leczące się onkologicznie mają szanse na swoje genetyczne potomstwo i jakie są rozwiązania pozwalające zachować płodność. więcej »

Wizyta u lekarza, czyli o prawach pacjenta

Diagnoza – rak, często jest szokiem dla pacjentów. Aby oswoić się z chorobą, powinniśmy szukać wiedzy na jej temat we wszystkich dostępnych źródłach i dzielić się nią z lekarzem. Szczególnie w przypadku nowotworów narządów rodnych, pacjentki potrzebują informacji, nie tylko od lekarza prowadzącego, ale również od innych specjalistów. O tym, jakie są prawa pacjenta i jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza, rozmawiamy z dr. Januszem Mederem, Prezesem Polskiej Unii Onkologii. więcej »

Psychoterapia - samemu czy z bliskimi?

Choroba nowotworowa to moment, kiedy wsparcie rodziny i przyjaciół jest potrzebne, jak w żadnej innej chwili. Jest to ważne nie tylko dla osoby chorej. Często bliscy także potrzebują pomocy i podpowiedzi, jak pomagać. Dobrym rozwiązaniem jest wspólna psychoterapia. Dlaczego to takie istotne i co daje szczera rozmowa zapytaliśmy Monikę Popowicz... więcej »

Zimbardo: nowa terapia skuteczna w walce ze stresem pourazowym

Dawniej zespół stresu pourazowego wiązano głównie z wojną. Tam żołnierze doświadczają okropnych zdarzeń - są to morderstwa, śmierć, gwałty. Czasem żołnierze je widzą, a czasem - przyczyniają się do nich. Stąd depresja, poczucie winy. Dopiero po kilku miesiącach od powrotu do domu wspomnienia zaczynają wychodzić na powierzchnię. Przeszłość powraca do teraźniejszości. Osoby te nie mogą nie myśleć o tych okropnych rzeczach. Aby sobie z tym radzić, mogą uciekać się do narkotyków czy alkoholu... więcej »

Co Twoje dziecko wie o seksie?

Odpowiedzialne życie seksualne to rozważne traktowanie własnej sfery seksualnej i świadome podejmowanie decyzji opartej na rzetelnej edukacji seksualnej. O znaczeniu edukacji seksualnej, która powinna być rozpoczynana już w domu rodzinnym, w oparciu o porozumienie i dialog, uwzględniający zarówno perspektywę rodziców, jak i ich dzieci, Paulina Młynarska i Alicja Nauman w rozmowach z ekspertami: Aleksandrą Jodko-Modlińską - psychologiem, prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą - seksuologiem oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim - ginekologiem-położnikiem. więcej »

Przeszczep macicy – w przyszłości szansa na spełnienie marzenia o dziecku?

Chęć posiadania własnego dziecka, to dla wielu kobiet najważniejsza kwestia w życiu. Nie wszystkie mogą zostać matkami. Dla kobiet, które urodziły się bez macicy, bądź straciły ją w wyniku choroby nowotworowej być może szansą będzie przeszczep macicy. O badania nad przeszczepem macicy i o to, czy w przyszłości może to być sposób na spełnienie marzenia o dziecku zapytaliśmy prof. dr hab. med. Mariusza Bidzińskiego, Kierownika Działu Klinicznego Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe