PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kleik ryżowy czy kukurydziany

W sklepach znajdziemy produkty z żywnością dedykowaną najmłodszym konsumentom. Mamy sięgają po nie zazwyczaj, kiedy dziecko stopniowo jest odstawiane od piersi na rzecz mleka modyfikowanego lub kaszek. To właśnie z pierwszymi kleikami i kaszkami nasze dziecko powoli, ale też stopniowo uczy się rozróżniać smaki. więcej »

Żywienie i aktywność fizyczna dziecka. Na co zwracać uwagę w szkole?

Systematyczna aktywność ruchowa i urozmaicona, bogata w niezbędne składniki odżywcze dieta to solidne fundamenty zdrowego życia każdego z nas. Te elementy mają szczególne znaczenie w dzieciństwie i okresie młodzieńczym. Szkoła, gdzie dzieci i młodzież spędzają dużo czasu, powinna odgrywać ogromną rolę w nauczeniu wychowanków, jak być i pozostać zdrowym i aktywnym. Rodzice, dla których zdrowie ich pociech jest priorytetem mogą... więcej »

Syrop na katar dla dziecka – skuteczny i bezpieczny Pelavo

Infekcje u dzieci to wyzwanie dla rodziców. Zapewne trudno wtedy docenić fakt, że w ten sposób maluchy budują swoją odporność. Trzy, czterolatki, które rozpoczynają edukację przedszkolną mogą chorować nawet co miesiąc, a organizm stymuluje układ immunologiczny i uczy się zwalczać wszechobecne bakterie oraz wirusy. Teoretycznie wszyscy to wiemy, nie zmienia to jednak faktu, że kaszel, gorączka czy tzw. zwykły katar, mogą spędzać sen z powiek małego pacjenta i jego rodziców. więcej »

Co pomaga na kaszel u dziecka?

Kaszel u dzieci występuje niemal równo często jak katar. Każda infekcja, wirusowa lub bakteryjna, każde przeziębienie, rozpoczyna się z reguły kaszlem, a często też pozostaje on jeszcze przez pewien czas po wyleczeniu choroby. Jakimi sposobami łagodzić kaszel u malucha? więcej »

Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, dotyka nawet 24 procent mieszkańców Europy. Objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, zwykle już w pierwszym roku życia dziecka, są niezwykle uciążliwe i wymagają odpowiedniego leczenia, zarówno dietą, jak i kosmetykami służącymi do pielęgnacji ciała. Lekarze oceniają, że jest to choroba alergiczna, do tego często dziedziczna. Nieleczona zwiększa ryzyko wystąpienia innych objawów, takich jak zapalenie spojówek, przewlekły nieżyt nosa albo astma. więcej »

Jak zwalczać próchnicę u dzieci?

Próchnica u małych dzieci wydaje się być dzisiaj prawdziwą plagą. Zęby mleczne słabiej zmineralizowane niż te stałe, z cieńszym szkliwem, są też znacznie mniej odporne i łatwo się zarażają. Tymczasem leczenie w gabinecie stomatologicznym w przypadku wielu maluchów jest bardzo trudne ze względu na strach przed bólem i jakimikolwiek zabiegami. Małe dzieci są najtrudniejszymi pacjentami. Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest więc niezwykle ważne. więcej »

Uzależnienie od komputera i internetu. Co robi Twoje dziecko w sieci?

Żyjemy w czasach reklam, komputeryzacji, natarczywej telefonii komórkowej i wszechobecnego internetu. Komputery stacjonarne, laptopy, tablety... Internet w telefonie komórkowym, internet w telewizorze... Przeglądarki stron www, portale społecznościowe, fora, blogi... Programy komputerowe, gry sieciowe, kasyna online... więcej »

Szczepienia przeciw grypie u dzieci

Grypa jest jedną z poważniejszych chorób zakaźnych, która w znacznym stopniu dotyka małe dzieci. Często jednak, z powodu braku charakterystycznych objawów trudno ją zdiagnozować. Tymczasem, niewyleczone zakażenie wywołane wirusem grypy może powodować m.in. zapalenie płuc czy bakteryjne zapalenie ucha środkowego. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania dziecka... więcej »

Szczepienia przeciw grypie chronią pokolenia

Jedną z groźniejszych chorób, która dotyka małe dzieci, a także osoby starsze jest grypa. Przenoszona drogą kropelkową rozprzestrzenia się niezwykle łatwo. Często źle zdiagnozowana z powodu niecharakterystycznych objawów, prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań. Ustrzec się przed nimi pomagają... więcej »

Słodkie dzieci...

Blisko 100 łyżeczek cukru i 8 łyżeczek soli zjada przeciętne dziecko w spożywanych przez tydzień produktach*. Oznacza to, że w ciągu miesiąca dostarcza do organizmu 400 łyżeczek cukru i 32 soli, które znajdują się w batonikach, cukierkach, kolorowych żelkach, czipsach lub przyprawianych orzeszkach. Eksperci ostrzegają... więcej »

Zagrożenia związane z cyberprześladowaniem

Magazyn International Journal of Social Media and Interactive Learning Environments opublikował właśnie rezultaty ankiety przeprowadzonej pośród uczniów szkół wyższych i średnich, dotyczącej konkretnie cyberprześladowania i świadomości bezpieczeństwa w internecie. więcej »

Zadbaj o ferie bez ospy wietrznej

Ferie to okres, na który z niecierpliwością czekają zarówno dzieci, jak i rodzice. Przerwa zimowa to chwila odpoczynku i czas, by nabrać nowej energii do działania. Część rodzin planuje wyjazdy w góry, połączone z zimowym szaleństwem na stokach, a część aktywnie spędza czas w mieście. Wszystkim jednak zależy na tym, by podczas ferii dzieci nie dopadły uciążliwe choroby, jak na przykład ospa wietrzna. więcej »

Przeziębienie u dziecka – jak skutecznie z nim walczyć?

Jesień i zima to okres, kiedy szczególnie łatwo możemy „złapać” jakąś infekcję. Na wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych szczególnie narażone są dzieci, które w żłobku czy przedszkolu mają kontakt z wieloma rówieśnikami. Dołączmy do tego brak dbałości o higienę oraz upodobanie do zabawy na dworze – i przeziębienie gotowe. Jak z nim walczyć? więcej »

Jadłospis wzorowego ucznia. Przepis na geniusza

Statystyczne dziecko spędza w szkole około 4 godziny dziennie. Ile w tym czasie się nauczy? Czy będzie aktywne na lekcjach? Czy wystarczy mu energii? Zależy co zje. Eksperci ostrzegają: niedobory składników odżywczych w posiłkach uczniów przyczyniają się do kłopotów z koncentracją i nauką. Jak zatem odżywić mózg i organizm dziecka, aby sprawnie funkcjonowały? więcej »

Usłyszeć, by mówić

Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku, potem zaczyna głużyć, gaworzyć, a następnie wypowiada pierwsze wyrazy i buduje proste zdania. Rozwój mowy dziecka trwa kilka lat, a jego przebieg zależny jest m.in. od czynności mózgu, sprawności narządów mowy oraz narządu słuchu. Dziecko, które niedosłyszy ma również problem z nauką mówienia. Jak nie przeoczyć symptomów i radzić sobie z tego typu zaburzeniami? więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe