PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Przeziębienie u dziecka – jak skutecznie z nim walczyć?

Jesień i zima to okres, kiedy szczególnie łatwo możemy „złapać” jakąś infekcję. Na wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych szczególnie narażone są dzieci, które w żłobku czy przedszkolu mają kontakt z wieloma rówieśnikami. Dołączmy do tego brak dbałości o higienę oraz upodobanie do zabawy na dworze – i przeziębienie gotowe. Jak z nim walczyć? więcej »

Jadłospis wzorowego ucznia. Przepis na geniusza

Statystyczne dziecko spędza w szkole około 4 godziny dziennie. Ile w tym czasie się nauczy? Czy będzie aktywne na lekcjach? Czy wystarczy mu energii? Zależy co zje. Eksperci ostrzegają: niedobory składników odżywczych w posiłkach uczniów przyczyniają się do kłopotów z koncentracją i nauką. Jak zatem odżywić mózg i organizm dziecka, aby sprawnie funkcjonowały? więcej »

Usłyszeć, by mówić

Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku, potem zaczyna głużyć, gaworzyć, a następnie wypowiada pierwsze wyrazy i buduje proste zdania. Rozwój mowy dziecka trwa kilka lat, a jego przebieg zależny jest m.in. od czynności mózgu, sprawności narządów mowy oraz narządu słuchu. Dziecko, które niedosłyszy ma również problem z nauką mówienia. Jak nie przeoczyć symptomów i radzić sobie z tego typu zaburzeniami? więcej »

10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

Od września br w 1 600 przedszkolach i szkołach w całej Polsce prowadzony jest "Program Szkoła/Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej". Program jest częścią projektu "Zachowaj Równowagę" realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dbając o zdrowie i prawidłowy rozwój naszych podopiecznych warto poznać i stosować 10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. więcej »

Nad moim życiem czuwają anioły

Panuje przekonanie, że osoby autystyczne przez swą niepełnosprawność muszą rezygnować z wielu aspektów życia, często nie mogą się przystosować do życia w społeczeństwie. Ta historia pokazuje, że ciężka praca Klaudiusza oraz opiekujących się nim dziadków potrafią czynić cuda. Kolejnym krokiem ku jego samodzielności może być... więcej »

Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty

U większości ludzi słowo dentysta niesie ze sobą raczej nieprzyjemne skojarzenia. No cóż, nie lubimy wiercenia, borowania, plombowania, konieczności trzymania otwartych ust tak długo, aż żuchwa zupełnie zdrętwieje. Jednak te nieprzyjemne skojarzenia to tylko jedna strona medalu. Prawdopodobnie, gdyby tylko o nie chodziło, dentyści nie byliby kojarzeni z ze strachem. Większość obaw, jakie nosimy w sobie ma korzenie w dzieciństwie... więcej »

Bez paszportu daleko z dzieckiem nie wyjedziesz

Okres świąteczny to czas rodzinnych wyjazdów, coraz częściej także tych zagranicznych. Kiedy wybieramy się z dzieckiem poza Polskę, odpowiednio wcześniej musimy pomyśleć o wyrobieniu dla niego koniecznych dokumentów. Podczas zagranicznego wyjazdu nie tylko dorosły, ale i dziecko powinno posiadać dowód tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu. więcej »

Stomatolog dziecięcy. Świeć przykładem maluchowi

Dzieci to niezwykle delikatne istoty, które wymagają starannej opieki, zanim osiągną wiek, w którym będą mogły radzić sobie w życiu same. Nikogo nie dziwi fakt, że dla rodziców bądź opiekunów ich podopieczni nadal pozostają tymi "małymi dziećmi", którymi, mimo ich już dorosłego wieku, nadal chcą się opiekować, troszczyć o nie. O ile zdrowy dorosły człowiek sam może zadbać o swoje sprawy, o tyle maluch zrobić tego nie może. Zdrowie dzieci... więcej »

Rodzicielski stres związany z opieką nad przewlekle chorym dzieckiem - jak sobie z nim radzić?

Według amerykańskich centrów CDC (Centers for Disease Control and Prevention - przyp. red.), 15% amerykańskich rodzin ma chronicznie chore dziecko ze specyficznymi potrzebami. Zaobserwowano też, że wymagania dotyczące opieki tworzą większy stres niż ciężkość czy długość choroby. Poza zwykłymi rodzicielskimi obowiązkami, rodzice chorych dzieci zmagają się z takimi specjalnymi potrzebami jak wizyty u lekarza, terapie, hospitalizacje i problemy szkolne. więcej »

Polska w czołówce krajów najbardziej otyłych dzieci. Dieta, ruch i jeszcze raz dieta – powtarzają specjaliści

Instytuty badawcze alarmują – otyłość wśród dzieci na świecie przybiera już wymiar epidemii. Niestety Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pośród krajów o największej skali problemu pośród jedenastolatków. Rozwiązania od lat są proste i niezmienne – odpowiednia dieta stanowi klucz do sukcesu, który w tym przypadku oznacza najcenniejszą wartość, czyli zdrowie. więcej »

Negatywne skutki posiadania przyrodniego rodzeństwa

Badacze amerykańscy z Bowling Green State University i Iowa State University informują, iż nastolatki, które mają przyrodnie rodzeństwo od innego ojca, są bardziej zagrożone zażywaniem narkotyków, a także uprawianiem seksu przed 15. rokiem życia niż te, które mają braci i siostry od tych samych rodziców. więcej »

Kiedy najlepiej powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane?

W dzisiejszych czasach wiele małżeństw ma problemy z posiadaniem dzieci i założeniem rodziny. Sposoby na to są różne, w ostatnich czasach popularny stał się zabieg in vitro, który jednak nadal budzi wiele kontrowersji. Innym sposobem z kolei jest adopcja. więcej »

Trzy najczęstsze pytania rodziców o ospę wietrzną

Trwa okres, kiedy odnotowujemy szczyt zachorowań na ospę wietrzną. Wielu rodziców z niepokojem myśli o tej chorobie i obawia się pojawienia swędzących kropek u swoich pociech. Wokół ospy krąży również wiele znaków zapytania, dlatego ekspert dr Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, odpowiada na najczęstsze pytania o ospę wietrzną, które nurtują rodziców. więcej »

Na miażdżycę pracujemy od dziecka!

Jak dowodzą najnowsze wyniki badań prowadzonych w ramach akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!”, na miażdżycę pracujemy już od najmłodszych lat. Blaszki miażdżycowe potrafią odkładać się w naczyniach nawet dwuletnich dzieci. Winne temu są złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do rozwoju choroby. więcej »

Pierwszy Dzień Wiosny. Pogoda dla wagarowicza

Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza, to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Zatrzymać dzieci koniecznie w szkole, czy pozwolić im na małe lenistwo i uniknięcie obowiązków? Wspólnie z pedagogiem radzimy, jak znaleźć złoty środek i co zrobić, jeśli wagary stają się jednymi z ulubionych zajęć naszej pociechy. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe