Niejadek w domu. Jak pobudzić apetyt u dziecka?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Niejadek w domu. Jak pobudzić apetyt u dziecka?

Niejadek w domu. Jak pobudzić apetyt u dziecka?

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 13-02-2018

Fot. Shutterstock
 
Niejadek w domu to spory problem. Wie o tym każdy rodzic, dziadek czy opiekun, który musi zmagać się z codziennymi bataliami o zjedzenie choćby najmniejszego kęsa. Pobudzanie apetytu może odbywać się przy pomocy wielu sposobów, np. przez odpowiednie przyrządzenie posiłków lub przy pomocy specjalistycznych preparatów dostępnych w aptekach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – przeczytaj artykuł.

Z czego wynika brak apetytu u malucha?
 
Brak apetytu u dziecka może wynikać z wielu kwestii. Jedną i najpopularniejszą przyczyną jest okres rozwojowy, w którym znajduje się maluch. W życiu większości dzieci przychodzi moment kiedy zupełnie odmawiają posiłków lub są skłonne do jedzenia tylko jednej lub dwóch potraw. Czas ten jednak mija szybko i nie ma wtedy powodów do obaw. Problem pojawia się, gdy dziecko coraz częściej unika posiłków lub skarży się na złe samopoczucie po ich zjedzeniu. Źródła takiego zachowania mogą być różne, m.in.:
 • Zaburzenia odżywiania - np. bulimia czy anoreksja, które od jakiegoś czasu zauważalne są u coraz młodszych dzieci
 • Choroby przewlekłe – np. cukrzyca, bóle żołądka czy nadwrażliwość żołądka
 • Stres
 • Dieta niedostosowana do potrzeb i preferencji
 • Nietolerancje pokarmowe
 • Alergie
dziecko11.jpg

Nie bagatelizuj problemu! Zbyt długie okresy bez jedzenia u dzieci są szczególnie niebezpieczne.
 
Ciągłe odmawianie jedzenia przez dłuższy czas, jest niezdrowe dla organizmu dziecka, dlatego nie wolno ignorować takich sytuacji. Jeśli zauważysz, że maluch pomija posiłki, płacze, gdy przychodzi pora obiadu lub jest niespokojny na samą myśl o jedzeniu – udaj się z nim do lekarza. Zbyt długie niedostarczanie organizmowi paliwa, może być tragiczne w skutkach (szczególnie u dziecka). Co istotne problem ten wpływa nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także na psychikę, więc jest znacznie poważniejszy niż może się wydawać. Zbyt długie niejedzenie może powodować m.in.:
 • Spadek energii
 • Problemy z koncentracją
 • Bóle brzucha i głowy
 • Osłabienie kondycji
 • Rozdrażnienie, zły nastrój
 • Izolację do innych
 • Anemię
 • Niedożywienie
Sposoby na wzmożenie apetytu u malucha
 
Sposobów na przekonanie dziecka do jedzenia jest wiele, jednak nie każdy jest tak samo efektywny. Warto mieć na uwadze kwestię samego wyglądu, zapachu i smaku posiłków. Wiele osób o tym zapomina, jednak zarówno dorośli, jak i dzieci znacznie chętnie sięgają po niektóre produkty widząc ich estetyczny wygląd i wiedząc, że składają się one z lubianych przez nich składników. Pamiętaj, że układając jadłospis malucha dobrze jest zapytać go o ulubione produkty, ponieważ preferencje dziecka zmieniają się bardzo szybko. Podobnie układając posiłek na talerzu istotnym jest by zadbać o jego ciekawy wygląd. Pomysłów jest wiele, a ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Ciekawe pomysły to np. kanapki w różnych zwierzęcych kształtach lub placuszki udające układ słoneczny.

Farmaceutyki w walce o pobudzony apetyt
 
Dla maluchów, które nie dają przekonać się do jedzenia mimo usilnych prób stworzono różne środki na pobudzenie apetytu u dziecka, które dostać można w wielu wariantach - https://eapteka.pl/mama-i-dziecko/zdrowie-dziecka/brak-apetytu. Najpopularniejszy typ wśród rodziców najmłodszych to syrop na apetyt dla rocznego dziecka, który stymuluje chęć przyjmowania pokarmu. Pamiętaj jednak, że wybierając jakikolwiek lek na apetyt dla dziecka powinnaś skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nieodpowiednio dobrany może wywołać skutek odwrotny od pożądanego.

W.Press, 13-02-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe