Suchy kaszel u dziecka – rodzaje, przyczyny, leczenie
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Suchy kaszel u dziecka – rodzaje, przyczyny, lecze…

Suchy kaszel u dziecka – rodzaje, przyczyny, leczenie

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 24-10-2018


 
Suchy kaszel u dziecka może pojawić się nagle - w wyniku infekcji lub trwać w sposób ciągły – będąc efektem niezdiagnozowanej alergii lub refluksu przełykowo-żołądkowego. Warto więc zdiagnozować przyczynę jego powstania, aby wiedzieć, za pomocą jakich leków pozbyć się napadów kaszlu i przywrócić równowagę organizmu.

Suchy kaszel u dziecka, czym różni się od kaszlu mokrego?

Kaszel suchy jest napadowym odruchem, który spowodowany jest przez drażnienie receptorów kaszlowych umieszczonych w drogach oddechowych. W momencie, gdy do gardła wpadnie ciało obce, błony zostają podrażnione przez dym tytoniowy lub drogi oddechowe są zaatakowane przez wirusy lub bakterie, wówczas dochodzi do napadu suchego kaszlu. W ten sposób organizm chce wyrzucić z siebie niepotrzebne cząsteczki. W odróżnieniu od kaszlu mokrego, suchy kaszel nazywany jest nieproduktywnym. Nie powoduje bowiem odkrztuszania wydzieliny, co zwykle ułatwia pozbycie się patogenów z dróg oddechowych. W zależności od długości trwania kaszlu wyróżniamy kaszel suchy ostry, przedłużający się, jak również przewlekły.

Ostry i przewlekły kaszel u dziecka – przyczyny

O ostrym kaszlu u dziecka mówimy wówczas, gdy trwa do 3 tygodni. Główną przyczyną jego pojawienia się jest infekcja górnych dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną kaszlu wynikającego z infekcji są wirusy grypy oraz paragrypy, rinowirusy, adenowirusy, jak również bakterie typu: Bordetella pertussis, Bordetella parapertussis, Moraxela catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Legionella, Chlamydia pneumoniae. W wyniku działania tych patogenów uszkodzony zostaje nabłonek rzęskowy i odsłonięte zostają receptory kaszlowe, co powoduje, że wystarczy niewielki bodziec, aby wywołać atak kaszlu.

Przewlekły kaszel to z kolei taki, który trwa powyżej 8 tygodni. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne: może to być kaszel poinfekcyjny, objaw alergii, astmy, refluksu przełykowo-żołądkowego, jak również kaszel psychogenny. Kaszel alergiczny można rozpoznać po tym, że nie towarzyszy mu żadna infekcja i pojawia się nagle, po kontakcie właśnie z alergenem. Niekiedy stanowi opóźnioną reakcję na alergen, która występuje po kilku godzinach i tu już zdecydowanie trudniej o diagnozę. Z kolei o tym, że może być to odruch powiązany z astmą, świadczyć będzie to, że napad kaszlu pojawi się nagle w momencie ekspozycji np. na bardzo zimne powietrze, w chwili dużego śmiechu, po wysiłku fizycznym, po zjedzeniu zimnych potraw. Długotrwały kaszel, bez żadnych infekcyjnych objawów, to także taki, który może być konsekwencją refluksu przełykowo-żołądkowego. Wynikać będzie wówczas z cofania się treści żołądka do przełyku. Pożywienie zmieszane wówczas z kwasem solnym drażnić będzie ściany gardła, powodując napad kaszlu. Dopóki więc nie zmieniona zostanie dieta, nie wdrożone zostaną leki neutralizujące kwas solny, tego typu kaszel nie ustanie. Przewlekły kaszel może mieć też podłoże psychiczne, wówczas nazywany jest kaszlem psychogennym. Wynikać może z nagromadzonego stresu lub może być próbą zwrócenia na siebie uwagi otoczenia, co w przypadku dzieci jest bardzo prawdopodobne.

Sprawdzony sposób na kaszel suchy

Długotrwały kaszel potrafi wymęczyć człowieka, powodując ból w klatce piersiowej, podrażnienie gardła, czy bezsenność. Dlatego przy uciążliwym kaszlu suchym najczęściej podaje się leki przeciwkaszlowe. Mogą one działać ośrodkowo lub obwodowo. Do tych pierwszych, które działają w rdzeniu przedłużonym i oddziałują na ośrodki korowe, zalicza się kodeinę (związek opioidowy), dekstrometorfan i klobutinol (pokrewne opioidom), jak również butamirat, czy okseladynę (leki nieopioidowe). Ze względu na to, że kodeinę podaje się dzieciom powyżej 12. roku życia, młodsze dzieci zwykle otrzymują butamirat. Leki obwodowe to z kolei takie, które działają miejscowo w układzie oddechowym i do nich zalicza się leki działające osłonowo, opierające się np. o wyciągi roślinne zawierające śluzy.

conakaszel.jpg

Środki osłaniające

Środki osłaniające to takie które działają miejscowo. Dzięki powleczeniu nabłonka dróg oddechowych ochronnym śluzem, są w stanie zminimalizować napady kaszlu. Zwykle opierają się o wyciągi z takich roślin jak prawoślaz, podbiał, kozieradka, czy dziewanna. Na bazie większości z nich tworzy się syrop na suchy kaszel lub ekstrakty roślinne, które działają wspomagająco przy trwającej infekcji.

Prawoślaz

Syrop na kaszel dla dziecka z dodatkiem prawoślazu na tyle powleka gardło, że jest w stanie wyciszyć napadowy kaszel. Jak wykazują badania, prawoślaz jest w stanie zredukować odruch kaszlu w takim samym stopniu co syntetyczny preparat – prenoksydazyna, który działa ośrodkowo, aby przerwać kaszel. W badaniach in vitro udowodniono również, że ekstrakt z korzenia prawoślazu ma działanie przeciwzapalne i immunostymulujące. To pierwsze objawia się poprzez zdolność uwolnienia wolnego tlenu oraz leukotrienów z białych ciałek krwi, to drugie na pobudzaniu fagocytów do walki z patogenami.

Podbiał

Podbiał działa powlekająco na drogi oddechowe i hamująco na kaszel, gdyż zawiera śluz roślinny złożony z D-glukozy, D-galaktozy, L-arabinozy oraz garbników. Dzieciom powinno się podawać wyłącznie preparaty z liści oraz kwiatów podbiału, gdyż te otrzymane z korzenia mają bardzo dużą ilość alkaloidów pirolizydynowych, które wykazują działanie hepatotoksyczne. Syrop na suchy kaszel oparty na bazie kwiatów lub liści podbiału, oprócz ochrony błon śluzowych, działa również antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Kozieradka

Kolejną rośliną wykorzystywaną do osłaniania śluzówki gardła jest kozieradka. Zarówno obecny w jej nasionach śluz, saponozydy, nienasycone kwasy tłuszczowe działają ochraniająco na błony śluzowe dróg oddechowych. Kozieradka ma też działanie przeciwzapalne, o porównywalnej sile do niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak: pentazocyna, diklofenak sodu lub potasu. Ponadto jej nasiona wykazują właściwości antyoksydacyjne, które zawdzięczają zawartości polifenoli oraz flawonoidów. Wyciąg z kozieradki ma poza tym, udowodnione badaniami, działanie antybiotyczne. Wykazuje więc bakteriostatyczne działanie wobec takich drobnoustrojów jak: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Neisseria gonorrhoeae, Salmonella thypi, S. typhimurium.

Jaki syrop na suchy kaszel jest najlepszy?

Biorąc pod uwagę, że leczenie kaszlu suchego polega z jednej strony na zahamowaniu odruchu kaszlu, a z drugiej strony na powleczeniu nabłonka dróg oddechowych ochronnym śluzem, dobry syrop na suchy kaszel powinien łączyć w sobie obie te funkcje. Dodatkowo, jeśli ma to być syrop na suchy kaszel u dziecka, powinien mieć dostatecznie przyjemny smak, aby maluch chciał go wypijać. Przed zakupem lekarstwa dla dziecka warto też sprawdzić na opakowaniu, od jakiego miesiąca lub roku życia dziecko może go używać. Być może bowiem lek zawiera wspomnianą kodeinę, która przeznaczona jest wyłącznie dla starszych dzieci (powyżej 12. roku życia), a trzyletniemu maluchowi może po prostu zaszkodzić.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
  • A.Jung, A. Maślany, Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, nr 8, s. 97-100, http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-1038738b-7d30-499e-ad14-5a0e35c25779;jsessionid=78E11ADC7DEA856979BE43E5BDFC7C55
  • G. Nowak, J. Nawrot, Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, „Herba Polonica” 2009, vol. 55, nr 4, https://www.researchgate.net/profile/Joanna_Nawrot/publication/266416318_Surowce_roslinne_i_zwiazki_naturalne_stosowane_w_chorobach_ukladu_oddechowego/links/54b797e00cf2bd04be33a9d3/Surowce-roslinne-i-zwiazki-naturalne-stosowane-w-chorobach-ukladu-oddechowego.pdf
  • B. Król-Kogus, M. Krauze-Baranowska, Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3, https://www.researchgate.net/profile/Barbara_KROL-KOGUS/publication/268978711_Kozieradka_pospolita_Trigonella_foenum_graecum_L_-_tradycja_stosowania_na_tle_wynikow_badan_naukowych/links/5489a5490cf214269f1ab633.pdf
  • Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, praca zbiorowa, „Dental and Medical Problems”, 2007, tom 44, nr 4, s. 507-515, http://dmp.mazurek.info/artykuly/DMP_2007444507.pdf
  • A.Rybak, Diagnostyka i postępowanie w kaszlu u dzieci, „Standardy medyczne. Pediatria” 2009, t. 6, s. 44-46 http://www.standardy.pl/artykuly/id/562

W.Press, 24-10-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe