Kaszel u dziecka może być niebezpieczny. Jak leczyć suchy i mokry kaszel?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Kaszel u dziecka może być niebezpieczny. Jak leczy…

Kaszel u dziecka może być niebezpieczny. Jak leczyć suchy i mokry kaszel?

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 05-10-2018


 
Kaszel u dziecka może być różny: suchy, mokry, alergiczny, duszący, szczekający. Może utrudniać oddychanie i często uniemożliwia spokojne zasypianie w nocy. Niekiedy wystarczą domowe sposoby, aby ulżyć dziecku, a czasem należy sięgnąć po syrop na kaszel dla dzieci. W każdym przypadku należy dziecko obserwować, aby stwierdzić, czy dolegliwość nie jest oznaką innej, poważniejszej choroby.

Konsultacja merytoryczna: mgr farm. Katarzyna Czarnacka


Kaszel u dziecka jest reakcją obronną układu oddechowego na czynniki drażniące takie jak:kurz, pyłki, intensywny zapach,dym papierosowy oraz umożliwia pozbycie się zalegającej wydzieliny i ciał obcych np. okruszka chleba Jest jednym z najczęstszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, może też mieć podłoże alergiczne. Każdorazowo należy sprawdzić, w jakich sytuacjach i warunkach dochodzi do kaszlu, sprawdzić, z jakim rodzajem kaszlu ma się do czynienia: suchym czy mokrym, a przede wszystkim upewnić się, czy dziecko nie ma podwyższonej temperatury.Jeśli podejrzenie pada na alergię, na przykład duszący kaszel pojawia się po zabawie z psem, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, ponieważ nieleczona alergia może doprowadzić do astmy.

Kaszel mokry czy suchy? Kaszel może pojawiać się mimowolnie i nie być objawem choroby. Zdrowe dziecko może zakasłać nawet od 1 do 34 razy na dobę. Rozróżnia się dwa rodzaje kaszlu. Mianowicie suchy kaszel nazywany nieproduktywnym, który często pojawia się na początku infekcji, oraz kaszel mokry, czyli produktywny, pojawiający się najczęściej do kilku dni od zachorowania i służy do oczyszczania dróg oddechowych. Kiedy pojawia się wydzielina, oznacza to, że ma się do czynienia właśnie z kaszlem mokrym.

W przypadku suchego kaszlu leczenie będzie polegało na jego złagodzeniu i na zamianie go w kaszel mokry. Do łagodzenia kaszlu stosuje się syropy działające powlekająco zawierające m.in. babkę lancetowatą, korzeń podbiału, kwiaty dziewanny, liście i kwiaty malwy czy korzeń prawoślazu. Kiedy kasłanie jest bardzo męczące i sprawia ból podaje się syropy przeciwkaszlowe w większości dostępne bez recepty. Ich zadaniem jest zahamowanie odruchu kaszlu, zawierają w swoim składzie np. kodeinę, dextrometorfan, butamirat lub lewodropropizynę. W takim przypadkach można je stosować przez cały dzień, najlepiej doraźnie i jak tylko kaszel ustąpi powinno się przerwać ich podawanie. Natomiast kiedy kaszel jest mokry ale utrudnia zasypianie lub nasila się wieczorem i w nocy - podaje się je wyłącznie na noc aby ułatwić oddychanie i zasypianie.

zabawawlekarzaichorego1.jpg

W pierwszych 3-4 dniach infekcji z towarzyszącym suchym kaszlem warto stosować także inhalacje i wykonywać je nawet 3 razy dziennie.

Kaszel mokry u dziecka wymaga natomiast podania syropów ułatwiających usunięcie zalegającej wydzieliny. Dziecku można także pomóc, delikatnie oklepując mu plecy zaczynając oklepywanie od części krzyżowej W kaszlu mokrym stosuje się syropy wykrztuśnie lub mukolityczne. Preparaty wykrztuśne nasilają odruch kaszlu żeby usunąć zalegającą wydzielinę, mają w swoim składzie wyciągi i olejki eteryczne m.in. z korzenia lukrecji, ziela tymianku, z korzenia pierwiosnka czy owoców anyżu. Częściej stosuje się syropy mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę jak Flegamina czy Mucosolvan Przy ich stosowaniu należy pamiętać, o tym żeby dziecko spożywało więcej płynów, aby wydzielina była łatwiejsza do odkasłania. W przypadku mokrego kaszlu nie należy podawać dziecku leków hamujących odruch kasłania, ponieważ wydzielina może wtedy zalec w oskrzelach, skąd jest trudna do usunięcia.

Warto wiedzieć, że kaszel może się utrzymywać przez cały okres trwania infekcji. Często jednak pokasływanie może występować po całkowitym wyleczeniu, nasilając się przy zmianie temperatury czy pod wpływem czynników drażniących np. dymu papierosowego. Kaszel jest jednak coraz słabszy,ale może się utrzymywaćdo 3- 4tygodni po chorobie, aż drogi oddechowe ostatecznie się oczyszczą, a ich nabłonek całkowicie się zregeneruje.

Duszący kaszel w nocy Męczący i duszący kaszel powoduje problemy z zasypianiem oraz oddychaniem. Może do niego dochodzić w wyniku suchego powietrza, które podrażnia gardło. Wystarczy wówczas zadbać o nawilżenie pomieszczenia – optymalny poziom wynosi 40-50%. Jeżeli wilgotność powietrza będzie większa, może to sprzyjać rozwojowi pleśni i roztoczy, co również nie jest bezpieczne dla organizmu dziecka.

Lista alergenów, które mogą powodować taki kaszel jest dosyć spora, ale do najczęstszych zaliczane są właśnie roztocza, pleśnie, pyłki roślin oraz futro zwierząt. Poznaj inne przyczyny duszącego kaszlu w nocy: http://conakaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy/.

U dziecka może pojawić się nawet szczekający kaszel, któremu najczęściej towarzyszy chrypka. Infekcja zwykle atakuje w nocy lub nad ranem, wtedy dziecku trudno złapać oddech, dodatkowo intensywnie się ślini. Podczas silnego ataku może się nawet dusić, ponieważ dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani.

Flegamina dla dzieci Każde leczenie kaszlu u dziecka wymaga podawania odpowiednich preparatów i leków. Wielokierunkowe działanie wykazuje Flegamina, która występuje w dwóch postaciach: Flegamina tabletki oraz Flegamina syrop. To produkt dobrze znany na polskim rynku zawierający chlorowodorek bromheksyny, wspomagający produkcję surfaktantu, który zmniejsza przyleganie śluzu do nabłonka, przyczyniając się do łatwiejszego oczyszczania dróg oddechowych. Stymuluje również ruch rzęsek nabłonka, dzięki czemu ruch wydzieliny jest ułatwiony. Bromheksyna zwiększa także wydzielanie śluzu, który wzbogacony jest w czynniki obronne: immunoglobuliny A, lizozym i laktoferynę. Związki te lokalizują drobnoustroje, hamują ich namnażanie i stymulują rozpad bakterii.

Lek Flegamina wskazany jest w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Syrop i tabletki dla dzieci należy podawać dopiero po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w ulotce i nie przyjmować ich bezpośrednio przed snem. Więcej informacji na stronie: http://conakaszel.pl/flegamina/.

Zadaniem kaszlu jest ochrona dróg oddechowych przed wszystkim tym, co może zakłócić swobodne oddychanie. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, zatem niezależnie czy u dziecka pojawił się kaszel suchy, mokry czy duszący, warto wspomóc się naturalnymi preparatami, a w przypadku nieustąpienia objawów – skonsultować się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
  • http://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,51558,flegamina-skuteczny-lek-na-kaszel.html
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/jak-pokonac-kaszel-u-dziecka_34636.html
  • https://lifestyle.newseria.pl/komunikaty_pr/zdrowie/rozpoznaj-i-wylecz-czyli,b1806982124
  • https://www.rodzice.pl/co-na-meczacy-kaszel-u-dziecka/
  • https://mamdziecko.interia.pl/zdrowie/news-jak-leczyc-przeziebionego-alergika,nId,1927814
  • https://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci-niemowlat/uporczywy-kaszel-prawdy-i-mity-o-kaszlu-u-dziecka,557_8860.html

W.Press, 05-10-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe