PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kiedy najlepiej powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane?

W dzisiejszych czasach wiele małżeństw ma problemy z posiadaniem dzieci i założeniem rodziny. Sposoby na to są różne, w ostatnich czasach popularny stał się zabieg in vitro, który jednak nadal budzi wiele kontrowersji. Innym sposobem z kolei jest adopcja. więcej »

Trzy najczęstsze pytania rodziców o ospę wietrzną

Trwa okres, kiedy odnotowujemy szczyt zachorowań na ospę wietrzną. Wielu rodziców z niepokojem myśli o tej chorobie i obawia się pojawienia swędzących kropek u swoich pociech. Wokół ospy krąży również wiele znaków zapytania, dlatego ekspert dr Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, odpowiada na najczęstsze pytania o ospę wietrzną, które nurtują rodziców. więcej »

Na miażdżycę pracujemy od dziecka!

Jak dowodzą najnowsze wyniki badań prowadzonych w ramach akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!”, na miażdżycę pracujemy już od najmłodszych lat. Blaszki miażdżycowe potrafią odkładać się w naczyniach nawet dwuletnich dzieci. Winne temu są złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do rozwoju choroby. więcej »

Pierwszy Dzień Wiosny. Pogoda dla wagarowicza

Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza, to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Zatrzymać dzieci koniecznie w szkole, czy pozwolić im na małe lenistwo i uniknięcie obowiązków? Wspólnie z pedagogiem radzimy, jak znaleźć złoty środek i co zrobić, jeśli wagary stają się jednymi z ulubionych zajęć naszej pociechy. więcej »

Przepis na szczęśliwe dziecko

Proces kształtowania szczęśliwego człowieka można rozpocząć już w dzieciństwie. Tak zwany efekt Michała Anioła występuje nie tylko w związkach partnerskich, ale także w relacji rodzica z dzieckiem – dowiodły pierwsze tego typu w Polsce badania, przeprowadzone przez psychologa SWPS. więcej »

Buty na wiosnę dla małego dziecka

W przydomowych ogródkach można już dostrzec pierwsze sygnały wiosny: cytryniec chiński wypuścił świeże pąki, a niecierpliwe tulipany przypomniały nam, gdzie jesienią posadziliśmy ich cebulki. Wiosenne przebłyski słońca oraz powiew cieplejszego powietrza zachęcą nas do pokazania piękna budzącej się przyrody naszym dzieciom. Nasze maleństwa już nieco podrosły i ruch na świeżym powietrzu dobrze zrobi i im, i nam. W trosce o zdrowie i komfort naszych małych odkrywców powinniśmy zwrócić baczną uwagę na... więcej »

Świat odbierany wszystkimi zmysłami

Problemem wielu dzieci jest brak integracji sensorycznej, objawiający się m.in. zbyt dużą, lub zbyt małą wrażliwością na bodźce słuchowe, dotykowe, wzrokowe, nieskoordynowanymi działaniami, pozbawionymi jakiegokolwiek planu, przesadnie dużym pobudzeniem ruchowym. Bardzo często dochodzi także do braku poczucia własnego ciała w przestrzeni i problemów z równowagą, co implikuje opóźnienia w rozwoju ruchowym... więcej »

Kiedy rodzic sięga po przemoc?

Kiedy rodzic się spieszy, dziecko spowalnia – ta odwieczna prawda jest udziałem doświadczenia wielu mam i tatusiów. Równocześnie dobrze wiemy, że w takiej sytuacji o wybuch nie trudno. Przypominamy, prosimy, błagamy, a nasze starania mają często odwrotny skutek – spowolnienie narasta w sposób proporcjonalny do naszej złości! I w końcu kulminacyjny klaps! Czy skuteczny? więcej »

Niemowlak potrzebuje zrozumienia

Kiedy maluch nie potrafi jeszcze wyrazić swoich potrzeb, rodzicom trudno jest jednoznacznie określić, czego mu brakuje. Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie kontaktu z pociechą jest język migowy, który wpływa także na inteligencję i rozwój potomka. Zrozumienie potrzeb małego dziecka, a także stymulowanie jego rozwoju i budowanie więzi z rodzicami... więcej »

Zamieniamy plecaki na narty i sanki

Koniec semestru dla uczniów zawsze jest okresem wzmożonego wysiłku intelektualnego. Dlatego następujące po nim ferie zimowe powinny być momentem wytchnienia dla najmłodszych, czasem przeznaczonym na relaks i regenerację, oderwaniem od porannego wstawania, odrabiania lekcji i przygotowań do klasówek. Nie znaczy to jednak, że te dwa tygodnie dzieci powinny spędzić przed ekranem telewizora lub komputera... więcej »

Językowe wyzwania najmłodszych

Mowa pozwala nam porozumieć się ze sobą, wyrażać emocje, zdobywać informacje i poznawać świat. Szczególnie ważnym dla jej rozwoju czasem są pierwsze lata życia. Dlatego właśnie już wtedy powinniśmy zachęcać dzieci do mówienia, a jeśli zauważymy jakiekolwiek wady czy zaburzenia w rozwoju mowy – skonsultować się ze specjalistą. Jak przekonują eksperci, logopeda może pracować już z noworodkiem. więcej »

Święty Mikołaj nauczy i wychowa

Czerwony, obszyty białym futerkiem płaszcz, długa broda i worek pełen prezentów. Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, że właśnie po tym można poznać św. Mikołaja. Jednak, aby 6. grudnia nie kojarzył się tylko z dostawaniem prezentów, warto pomyśleć o tym, żeby tego dnia dziecko mogło się także czegoś nauczyć. więcej »

Rodzice a edukacja dziecka

Mama i tata często nazywani są pierwszymi pedagogami malucha. I nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie dzięki nim dziecko w początkowym okresie swojego rozwoju nabywa najwięcej umiejętności, które następnie wykorzystuje przez całe życia. Dzień Nauczyciela to więc w pewnym sensie także ich święto. więcej »

Małe nerki, duże problemy?

Wiele dzieci nieświadomie moczy się w nocy. Ta dolegliwość u większości z nich samoistnie ustępuje po ukończeniu piątego roku życia. Wtedy młody organizm powinien już być na tyle rozwinięty, by kontrolować pęcherz moczowy także podczas snu. Jeśli jednak nasza pociecha po piątych urodzinach nadal budzi się w mokrym łóżku, należy wybrać się do nefrologa dziecięcego. Ten zajmujący się chorobami nerek specjalista sprawdzi, czy u dziecka nie występują schorzenia układu moczowego. więcej »

Bierne palenie u dzieci

Bierne palenie co 17 minut zabija jednego mieszkańca Europy. W ciągu roku, na skutek wdychania dymu tytoniowego, umiera ponad 79 tys. mieszkańców Unii Europejskiej. Dzieci są szczególne zagrożone skutkami wdychania dymu tytoniowego. Koordynator Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Anna Kozieł, sądzi że ok. 80% dzieci jest wystawionych na ekspozycję dymu tytoniowego w miejscu zamieszkania. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe