PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kiedy rodzic sięga po przemoc?

Kiedy rodzic się spieszy, dziecko spowalnia – ta odwieczna prawda jest udziałem doświadczenia wielu mam i tatusiów. Równocześnie dobrze wiemy, że w takiej sytuacji o wybuch nie trudno. Przypominamy, prosimy, błagamy, a nasze starania mają często odwrotny skutek – spowolnienie narasta w sposób proporcjonalny do naszej złości! I w końcu kulminacyjny klaps! Czy skuteczny? więcej »

Niemowlak potrzebuje zrozumienia

Kiedy maluch nie potrafi jeszcze wyrazić swoich potrzeb, rodzicom trudno jest jednoznacznie określić, czego mu brakuje. Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie kontaktu z pociechą jest język migowy, który wpływa także na inteligencję i rozwój potomka. Zrozumienie potrzeb małego dziecka, a także stymulowanie jego rozwoju i budowanie więzi z rodzicami... więcej »

Zamieniamy plecaki na narty i sanki

Koniec semestru dla uczniów zawsze jest okresem wzmożonego wysiłku intelektualnego. Dlatego następujące po nim ferie zimowe powinny być momentem wytchnienia dla najmłodszych, czasem przeznaczonym na relaks i regenerację, oderwaniem od porannego wstawania, odrabiania lekcji i przygotowań do klasówek. Nie znaczy to jednak, że te dwa tygodnie dzieci powinny spędzić przed ekranem telewizora lub komputera... więcej »

Językowe wyzwania najmłodszych

Mowa pozwala nam porozumieć się ze sobą, wyrażać emocje, zdobywać informacje i poznawać świat. Szczególnie ważnym dla jej rozwoju czasem są pierwsze lata życia. Dlatego właśnie już wtedy powinniśmy zachęcać dzieci do mówienia, a jeśli zauważymy jakiekolwiek wady czy zaburzenia w rozwoju mowy – skonsultować się ze specjalistą. Jak przekonują eksperci, logopeda może pracować już z noworodkiem. więcej »

Święty Mikołaj nauczy i wychowa

Czerwony, obszyty białym futerkiem płaszcz, długa broda i worek pełen prezentów. Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, że właśnie po tym można poznać św. Mikołaja. Jednak, aby 6. grudnia nie kojarzył się tylko z dostawaniem prezentów, warto pomyśleć o tym, żeby tego dnia dziecko mogło się także czegoś nauczyć. więcej »

Rodzice a edukacja dziecka

Mama i tata często nazywani są pierwszymi pedagogami malucha. I nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie dzięki nim dziecko w początkowym okresie swojego rozwoju nabywa najwięcej umiejętności, które następnie wykorzystuje przez całe życia. Dzień Nauczyciela to więc w pewnym sensie także ich święto. więcej »

Małe nerki, duże problemy?

Wiele dzieci nieświadomie moczy się w nocy. Ta dolegliwość u większości z nich samoistnie ustępuje po ukończeniu piątego roku życia. Wtedy młody organizm powinien już być na tyle rozwinięty, by kontrolować pęcherz moczowy także podczas snu. Jeśli jednak nasza pociecha po piątych urodzinach nadal budzi się w mokrym łóżku, należy wybrać się do nefrologa dziecięcego. Ten zajmujący się chorobami nerek specjalista sprawdzi, czy u dziecka nie występują schorzenia układu moczowego. więcej »

Bierne palenie u dzieci

Bierne palenie co 17 minut zabija jednego mieszkańca Europy. W ciągu roku, na skutek wdychania dymu tytoniowego, umiera ponad 79 tys. mieszkańców Unii Europejskiej. Dzieci są szczególne zagrożone skutkami wdychania dymu tytoniowego. Koordynator Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Anna Kozieł, sądzi że ok. 80% dzieci jest wystawionych na ekspozycję dymu tytoniowego w miejscu zamieszkania. więcej »

Jak wychować poliglotę? Fakty i mity na temat edukacji językowej dzieci

W dzisiejszych czasach dobra znajomość języków obcych stała się już podstawą. W związku z tym wielu rodziców pragnie, by ich dzieci rozpoczęły edukację językową już we wczesnym dzieciństwie. Jaki wiek będzie najbardziej odpowiedni do nauki i ile czasu powinny trwać zajęcia, by przyniosły zadowalające efekty? więcej »

Moje potyczki z metodą wychowania bez porażek

Wychowanie to jedno z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych ról w życiu jakie przyszło nam pełnić. Jednak większość osób uważa, że do bycia rodzicem nie trzeba się specjalnie przygotować, że mają to we krwi. Często wychodzimy z założenia, że będziemy po prostu dobrymi rodzicami w momencie, gdy dziecko pojawi się na świecie. więcej »

Co warto wiedzieć o przytulaniu?

Jak pokazują badania zrealizowane przez firmę badawczą TNS OBOP, 84% Polaków było w dzieciństwie przytulanych przez rodziców lub inne bliskie osoby. Z kolei przytulania nie zaznało 12% ankietowanych. Jak do tematu przytulania odnoszą się współcześni rodzice, którzy teraz sami wychowują małe dzieci? więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe