PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Szczepienia przeciw grypie chronią pokolenia

Jedną z groźniejszych chorób, która dotyka małe dzieci, a także osoby starsze jest grypa. Przenoszona drogą kropelkową rozprzestrzenia się niezwykle łatwo. Często źle zdiagnozowana z powodu niecharakterystycznych objawów, prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań. Ustrzec się przed nimi pomagają... więcej »

Słodkie dzieci...

Blisko 100 łyżeczek cukru i 8 łyżeczek soli zjada przeciętne dziecko w spożywanych przez tydzień produktach*. Oznacza to, że w ciągu miesiąca dostarcza do organizmu 400 łyżeczek cukru i 32 soli, które znajdują się w batonikach, cukierkach, kolorowych żelkach, czipsach lub przyprawianych orzeszkach. Eksperci ostrzegają... więcej »

Zagrożenia związane z cyberprześladowaniem

Magazyn International Journal of Social Media and Interactive Learning Environments opublikował właśnie rezultaty ankiety przeprowadzonej pośród uczniów szkół wyższych i średnich, dotyczącej konkretnie cyberprześladowania i świadomości bezpieczeństwa w internecie. więcej »

Zadbaj o ferie bez ospy wietrznej

Ferie to okres, na który z niecierpliwością czekają zarówno dzieci, jak i rodzice. Przerwa zimowa to chwila odpoczynku i czas, by nabrać nowej energii do działania. Część rodzin planuje wyjazdy w góry, połączone z zimowym szaleństwem na stokach, a część aktywnie spędza czas w mieście. Wszystkim jednak zależy na tym, by podczas ferii dzieci nie dopadły uciążliwe choroby, jak na przykład ospa wietrzna. więcej »

Przeziębienie u dziecka – jak skutecznie z nim walczyć?

Jesień i zima to okres, kiedy szczególnie łatwo możemy „złapać” jakąś infekcję. Na wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych szczególnie narażone są dzieci, które w żłobku czy przedszkolu mają kontakt z wieloma rówieśnikami. Dołączmy do tego brak dbałości o higienę oraz upodobanie do zabawy na dworze – i przeziębienie gotowe. Jak z nim walczyć? więcej »

Jadłospis wzorowego ucznia. Przepis na geniusza

Statystyczne dziecko spędza w szkole około 4 godziny dziennie. Ile w tym czasie się nauczy? Czy będzie aktywne na lekcjach? Czy wystarczy mu energii? Zależy co zje. Eksperci ostrzegają: niedobory składników odżywczych w posiłkach uczniów przyczyniają się do kłopotów z koncentracją i nauką. Jak zatem odżywić mózg i organizm dziecka, aby sprawnie funkcjonowały? więcej »

Usłyszeć, by mówić

Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku, potem zaczyna głużyć, gaworzyć, a następnie wypowiada pierwsze wyrazy i buduje proste zdania. Rozwój mowy dziecka trwa kilka lat, a jego przebieg zależny jest m.in. od czynności mózgu, sprawności narządów mowy oraz narządu słuchu. Dziecko, które niedosłyszy ma również problem z nauką mówienia. Jak nie przeoczyć symptomów i radzić sobie z tego typu zaburzeniami? więcej »

10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

Od września br w 1 600 przedszkolach i szkołach w całej Polsce prowadzony jest "Program Szkoła/Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej". Program jest częścią projektu "Zachowaj Równowagę" realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dbając o zdrowie i prawidłowy rozwój naszych podopiecznych warto poznać i stosować 10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. więcej »

Nad moim życiem czuwają anioły

Panuje przekonanie, że osoby autystyczne przez swą niepełnosprawność muszą rezygnować z wielu aspektów życia, często nie mogą się przystosować do życia w społeczeństwie. Ta historia pokazuje, że ciężka praca Klaudiusza oraz opiekujących się nim dziadków potrafią czynić cuda. Kolejnym krokiem ku jego samodzielności może być... więcej »

Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty

U większości ludzi słowo dentysta niesie ze sobą raczej nieprzyjemne skojarzenia. No cóż, nie lubimy wiercenia, borowania, plombowania, konieczności trzymania otwartych ust tak długo, aż żuchwa zupełnie zdrętwieje. Jednak te nieprzyjemne skojarzenia to tylko jedna strona medalu. Prawdopodobnie, gdyby tylko o nie chodziło, dentyści nie byliby kojarzeni z ze strachem. Większość obaw, jakie nosimy w sobie ma korzenie w dzieciństwie... więcej »

Bez paszportu daleko z dzieckiem nie wyjedziesz

Okres świąteczny to czas rodzinnych wyjazdów, coraz częściej także tych zagranicznych. Kiedy wybieramy się z dzieckiem poza Polskę, odpowiednio wcześniej musimy pomyśleć o wyrobieniu dla niego koniecznych dokumentów. Podczas zagranicznego wyjazdu nie tylko dorosły, ale i dziecko powinno posiadać dowód tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu. więcej »

Stomatolog dziecięcy. Świeć przykładem maluchowi

Dzieci to niezwykle delikatne istoty, które wymagają starannej opieki, zanim osiągną wiek, w którym będą mogły radzić sobie w życiu same. Nikogo nie dziwi fakt, że dla rodziców bądź opiekunów ich podopieczni nadal pozostają tymi "małymi dziećmi", którymi, mimo ich już dorosłego wieku, nadal chcą się opiekować, troszczyć o nie. O ile zdrowy dorosły człowiek sam może zadbać o swoje sprawy, o tyle maluch zrobić tego nie może. Zdrowie dzieci... więcej »

Rodzicielski stres związany z opieką nad przewlekle chorym dzieckiem - jak sobie z nim radzić?

Według amerykańskich centrów CDC (Centers for Disease Control and Prevention - przyp. red.), 15% amerykańskich rodzin ma chronicznie chore dziecko ze specyficznymi potrzebami. Zaobserwowano też, że wymagania dotyczące opieki tworzą większy stres niż ciężkość czy długość choroby. Poza zwykłymi rodzicielskimi obowiązkami, rodzice chorych dzieci zmagają się z takimi specjalnymi potrzebami jak wizyty u lekarza, terapie, hospitalizacje i problemy szkolne. więcej »

Polska w czołówce krajów najbardziej otyłych dzieci. Dieta, ruch i jeszcze raz dieta – powtarzają specjaliści

Instytuty badawcze alarmują – otyłość wśród dzieci na świecie przybiera już wymiar epidemii. Niestety Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pośród krajów o największej skali problemu pośród jedenastolatków. Rozwiązania od lat są proste i niezmienne – odpowiednia dieta stanowi klucz do sukcesu, który w tym przypadku oznacza najcenniejszą wartość, czyli zdrowie. więcej »

Negatywne skutki posiadania przyrodniego rodzeństwa

Badacze amerykańscy z Bowling Green State University i Iowa State University informują, iż nastolatki, które mają przyrodnie rodzeństwo od innego ojca, są bardziej zagrożone zażywaniem narkotyków, a także uprawianiem seksu przed 15. rokiem życia niż te, które mają braci i siostry od tych samych rodziców. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe