Jak zwalczać próchnicę u dzieci?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Jak zwalczać próchnicę u dzieci?

Jak zwalczać próchnicę u dzieci?

POCZEKALNIA. Dzieci

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 29-02-2016

Fot. W. Press
 
Próchnica u małych dzieci wydaje się być dzisiaj prawdziwą plagą. Zęby mleczne słabiej zmineralizowane niż te stałe, z cieńszym szkliwem, są też znacznie mniej odporne i łatwo się zarażają. Tymczasem leczenie w gabinecie stomatologicznym w przypadku wielu maluchów jest bardzo trudne ze względu na strach przed bólem i jakimikolwiek zabiegami. Małe dzieci są najtrudniejszymi pacjentami. Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest więc niezwykle ważne.

Od kiedy myć dziecku zęby?

Dbanie o zęby warto rozpocząć nawet wtedy, kiedy ich jeszcze nie ma. Po każdym karmieniu niemowlęcia można delikatnie przetrzeć jego dziąsła wilgotną gazą. Zachowajcie ostrożność przy podawaniu maluchom słodkich soczków i mleka tuż przed zaśnięciem, tzw. próchnica butelkowa u dzieci jest dość powszechnym zjawiskiem. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki sprawcie maluchowi jego własną pierwszą szczoteczkę. Te przeznaczone dla niemowląt są wykonane z miękkiego silikonu, a zamiast włosia mają niewielkie wypustki, które służą również do masowania dziąseł. Świetnie spełniają funkcję gryzaka w okresie, kiedy dziąsła podrażnione są wyżynającymi się ząbkami. Wspólne mycie zębów powinno stać się codziennym rytuałem, powtarzanym rano i wieczorem. Kupując szczoteczkę dla kilkulatka sprawdźcie czy włosie jest dostatecznie miękkie, a włókna mają różną długość, dzięki czemu łatwiej jest wyczyścić powierzchnie między zębami.

Jaka pasta jest najlepsza dla dziecka?

W walce z próchnicą u dzieci najlepsze efekty dają pasty zawierające odpowiednią ilość fluoru. Ten pierwiastek, toksyczny w dużych stężeniach, w niewielkich ilościach skutecznie wzmacnia szkliwo zębów, korzystnie wpływa na ich prawidłowy rozwój i chroni przed szkodliwym działaniem kwasów wytwarzanych przez bakterie obecne w jamie ustnej. Nawet małe dzieci mogą stosować pastę z fluorem, pod warunkiem, że potrafią już dobrze wypłukać buzię i nie połykają pasty podczas mycia ząbków. Zwróćcie uwagę na kategorię wiekową, dla jakiej przeznaczona jest pasta, którą wybieracie dla swojej pociechy. Przed próchnicą u dzieci bardzo dobrze chroni pasta Colgate, dostępna w dwóch wariantach, dla maluchów od drugiego do szóstego roku życia i dla starszych dzieci, które ukończyły już sześć lat. Obie zawierają dawkę fluoru zalecaną przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej. Regularne mycie zębów pastą z fluorem może nie tylko zapobiegać próchnicy u dzieci, ale też zahamować postęp tej choroby.

Jak poskromić strach przed dentystą?

Próchnicę u dzieci koniecznie należy leczyć i choć nie jest to łatwym zadaniem w przypadku upartego kilkulatka, rodzice muszą podjąć się zaprowadzenia malca do dentysty. Lęk przed urządzeniami w gabinecie stomatologicznym i dźwiękami, jakie wydają narzędzia dentystyczne jest całkowicie naturalny i zrozumiały. Nie powinniście się zrażać, jeśli pierwsza wizyta zakończy się niepowodzeniem, a dziecko nawet nie zdecyduje się otworzyć ust. Zanim przyjdzie kolej na plombowanie warto jest oswoić malucha z tym nowym dla niego miejscem i rozpocząć od lakierowania zębów, zabiegu całkowicie bezbolesnego, lubianego przez dzieci i nazywanego przez nie malowaniem zębów.

W. Press, 29-02-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe