Zagrożenia związane z cyberprześladowaniem
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Zagrożenia związane z cyberprześladowaniem

Zagrożenia związane z cyberprześladowaniem

POCZEKALNIA. Dzieci

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 25-08-2015

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Magazyn International Journal of Social Media and Interactive Learning Environments opublikował właśnie rezultaty ankiety przeprowadzonej pośród uczniów szkół wyższych i średnich, dotyczącej konkretnie cyberprześladowania i świadomości bezpieczeństwa w internecie.

Okazuje się, że wielu uczniów doświadczyło tego rodzaju wykorzystywania, a bardzo niewielu z nich rozumie, na czym polega bezpieczeństwo w sieci.

Naukowcy z Johnson & Wales University przeprowadzili rozmowy z ponad 4 200 młodymi ludźmi na temat ich znajomości potencjalnych zagrożeń związanych z internetem, właściwego użytkowania oraz na temat ich zachowań w sieci i na portalach społecznościowych, przyglądając się przede wszystkim zachowaniom, mogącym prowadzić do cyberprześladowania i kontaktu z „internetowymi drapieżnikami”.

Okazało się, że alarmująca liczba uczniów przyznaje się do bycia prześladowanym przez rówieśników – aż 30%.

Poza tym, rodzicielski nadzór nad aktywnością internetową uczniów w tej grupie był bardzo niski (1/3 uczniów ze szkoły średniej i 15% ze szkoły wyższej przyznała, że ich rodzice monitorują internet).

W sumie, uczniowie niewiele wiedzieli na temat bezpiecznego korzystania z sieci.

Podczas gdy rodzice i opiekunowie starają się chronić swoich podopiecznych przed zagrożeniami związanymi ze światem zewnętrznym, środowisko, w którym wzrosło „cyfrowe” pokolenie, jest zupełnie inne od świata, w którym dorosłość osiągnęli teraźniejsi rodzice.

Blisko 9 na 10 uczniów ma dostęp do komputera w domu, a 93% dzisiejszych nastolatków używa internetu.

Naukowcy podkreślają: - Potrzeba monitorowania zachowania podopiecznych w internecie jest coraz bardziej paląca i trudna, wraz z coraz większą dostępnością internetu i komórek. Uczniowie nie są już bezpieczni w swoich domach i szkołach. A w rzeczywistości, groźby, które mogą nas spotkać przez internet, są bardziej niebezpieczne, gdyż w internecie często nie ma żadnych granic i hamulców.

Co więcej wiele nastolatków nie ma pojęcia, jakie są zagrożenia związane z niewłaściwym zachowaniem w internecie – uważają je za trywialne, a część z nich uważa, że nigdy im się to nie przydarzy. Niestety, takie bagatelizowanie często prowadzi do ekspozycji na prawdziwe niebezpieczeństwo w wirtualnym świecie.

sciencenews.pl, 25-08-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe