Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u dzieci?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u d…

Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u dzieci?

POCZEKALNIA. Dzieci

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 04-03-2016

Fot. W. Press
 
Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, dotyka nawet 24 procent mieszkańców Europy. Objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, zwykle już w pierwszym roku życia dziecka, są niezwykle uciążliwe i wymagają odpowiedniego leczenia, zarówno dietą, jak i kosmetykami służącymi do pielęgnacji ciała. Lekarze oceniają, że jest to choroba alergiczna, do tego często dziedziczna. Nieleczona zwiększa ryzyko wystąpienia innych objawów, takich jak zapalenie spojówek, przewlekły nieżyt nosa albo astma.

Uciążliwe swędzenie

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci jest o tyle przykre, że powoduje ciągły świąd skóry. Maluch drapie się, jest niespokojny, ma problem z zasypianiem, jego skóra jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Dziecko czuje się rozdrażnione nawet z powodu szorstkiego ubrania czy potu. Dzieci nie tolerują na przykład wełnianych ubrań, wolą przylegające ściśle bawełniane bluzki i leginsy. Choroba może obejmować skórę całego ciała, jak i pojawiać się w konkretnych miejscach: na policzkach, w zgięciach rąk i nóg. Zmiany są też widoczne na grzebiecie rąk. Na skórze pojawiają się grudki, pęcherzyki, nadżerki, naskórek łuszczy się, a pod wpływem drapania pojawiają się też blizny.

baby303068_1280.jpg

Atopowe zapalenie skóry u dzieci związane jest z uczuleniem na środowisko zewnętrzne, ale także z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego oraz nieprawidłową budową naskórka. U chorób podwyższony jest poziom immunoglobuliny E. Alergia może być związana z mlekiem krowim, białkiem kurzym, glutenem, pyłkami drzew, traw, z roztoczami kurzu czy z sierścią zwierząt albo pleśnią. Nie bez znaczenia są też hormony czy nawet stres, który może wywołać zaostrzenie choroby.

Sposoby leczenia AZS

Gdy zauważymy u niemowlęcia zaczerwienienie policzków albo u starszego dziecka szorstkość skóry, czerwone plamy pod kolanami czy w zgięciach łokci, musimy wybrać się do lekarza. Określi on przyczyny wystąpienia objawów oraz wskaże kierunek i sposoby leczenia. Bardzo często pediatra zleca wizytę u alergologa, a ten kieruje na skórne testy punktowe albo badania krwi z oznaczeniem przeciwciał IgE. Gdy testy skórne czy z krwi pozwolą określić czynniki alergizujące należy ich unikać albo podawać leki łagodzące objawy.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga też odpowiedniej pielęgnacji skóry. Należy ją nawilżać i natłuszczać za pomocą emulsji do kąpieli, kremów i maści, które zmniejszają świąd i zwiększają odporność skóry. Co ważne, w fazie nasilenia objawów należy nawilżać skórę nawet kilka razy dziennie. Oczywiście, do pielęgnacji skóry suchej w przebiegu AZS trzeba używać wyspecjalizowanych kosmetyków, o odpowiednim składzie. Nie może zawierać środków konserwujących, barwników i dodatków zapachowych.

Żmudne leczenie

AZS trudno wyleczyć całkowicie. Choroba ta ma charakter przewlekły i często nawraca w sezonie, kiedy dziecko styka się z dużą ilością alergenów albo w okresie grzewczym. AZS może też towarzyszyć innym objawom, takim jak alergia pokarmowa czy nieleczona rozwinąć się w astmę. Dlatego też, po polepszeniu stanu skóry dziecka w wyniku korzystania z wyspecjalizowanych kosmetyków nie należy rezygnować z ich używania, a kontynuować regularną pielęgnację skóry. Również wprowadzanie zmian w diecie należy przeprowadzać powoli i małymi krokami. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku, gdy starsze dziecko ma AZS, młodsze również prawdopodobnie będzie cierpiało na tę chorobę.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.demsa.pl/atopowe-zapalenie-skory.

W. Press, 04-03-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe