Przeziębienie u dziecka – jak skutecznie z nim walczyć?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Przeziębienie u dziecka – jak skutecznie z nim wal…

Przeziębienie u dziecka – jak skutecznie z nim walczyć?

POCZEKALNIA. Dzieci

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 09-12-2014

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Jesień i zima to okres, kiedy szczególnie łatwo możemy „złapać” jakąś infekcję. Na wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych szczególnie narażone są dzieci, które w żłobku czy przedszkolu mają kontakt z wieloma rówieśnikami. Dołączmy do tego brak dbałości o higienę oraz upodobanie do zabawy na dworze – i przeziębienie gotowe. Jak z nim walczyć?

Gorączka – dobra czy zła?

Nie każdemu przeziębieniu towarzyszy gorączka, jednak podczas choroby jej pojawienie się jest generalnie dobrym znakiem. Oznacza, że organizm podjął walkę i stara się jak najszybciej pozbyć intruza. Musimy jednak pamiętać, że wysoka temperatura ma negatywny wpływ na działanie narządów wewnętrznych oraz samopoczucie malucha. Dlatego, gdy przekroczy ona 38 stopni Celsjusza (a u niemowlaków ok. 37,5 stopnia Celsjusza), powinniśmy spróbować ją obniżyć. W tym celu sięgamy po leki przeciwgorączkowe. Pamiętajmy, aby korzystać jedynie z tych stworzonych specjalnie z myślą o małych pacjentach, rezygnując np. z aspiryny, która u dzieci poniżej 12 roku życia powodować może poważne powikłania. Pragnąc obniżyć temperaturę u dziecka, wybierzmy leki z zawartością paracetamolu lub mającego równocześnie działanie przeciwzapalne ibuprofenu, jak np. Nurofen dla dzieci w postaci zawiesiny o owocowym smaku.

Nurofen_zdrowemiasto.pl.jpg

Jak radzić sobie z bólem gardła?

Jednym z charakterystycznych objawów przeziębienia jest ból gardła. Zapalenie gardła u dziecka ma w większości przypadków podłoże wirusowe, a jego oznaką jest m.in. chrypka, drapanie w gardle, bolesność przy przełykaniu lub mówieniu, przekrwienie błony śluzowej gardła i migdałków. Chociaż w tym przypadku ból gardła u dzieci nie jest zbyt niebezpieczny i mija wraz z innymi objawami przeziębienia, to potrafi porządnie uprzykrzyć życie naszym pociechom. Podstawą leczenia będą środki o działaniu przeciwzapalnym, np. ze wspomnianym wyżej ibuprofenem, a także preparaty odkażające np. do płukania gardła. Warto sięgnąć również po przynoszące ulgę tabletki do ssania oraz specjalne aerozole.

Uporczywy katar i kaszel

Przy infekcji wirusowej katar u dziecka jest w pierwszych dniach wodnisty, a z czasem zaczyna gęstnieć. Ważne jest regularne oczyszczanie noska oraz rozrzedzanie wydzieliny poprzez picie dużej ilości wody i z pomocą leków. W przypadku kaszlu u dziecka bardzo istotne jest rozróżnienie kaszlu suchego od mokrego i sięgnięcie po stosowne preparaty. Zazwyczaj suchy kaszel występuje na początku przeziębienia, z czasem przechodząc w mokry, kiedy organizm próbuje wydalić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.

Przeziębienie to nie koniec świata – każde dziecko musi się z nim zmierzyć nawet kilka razy w roku. Szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich leków pomogą małym pacjentom.

NC, 09-12-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe