Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty

Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty

POCZEKALNIA. Dzieci

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 23-12-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 

U większości ludzi słowo dentysta niesie ze sobą raczej nieprzyjemne skojarzenia. No cóż, nie lubimy wiercenia, borowania, plombowania, konieczności trzymania otwartych ust tak długo, aż żuchwa zupełnie zdrętwieje. Jednak te nieprzyjemne skojarzenia to tylko jedna strona medalu. Prawdopodobnie, gdyby tylko o nie chodziło, dentyści nie byliby kojarzeni z ze strachem. Większość obaw, jakie nosimy w sobie ma korzenie w dzieciństwie. Od tego, jakie wspomnienia związane z leczeniem zębów zachowaliśmy z wczesnego okresu naszego życia zależy w znacznej mierze nasze późniejsze nastawienie.

Czy nie bywa tak, że nawet po kilku wizytach, które były całkiem w porządku, kolejne przejście przez drzwi z tabliczką: stomatolog nadal wywołuje w nas nerwowy skurcz żołądka? Aby uchronić nasze dzieci przed takim postrzeganiem lekarza od zębów, postarajmy się, aby ta tematyka nie kojarzyła się im negatywnie.

Zatem przede wszystkim w myśl zasady - lepiej zapobiegać niż leczyć, już od najmłodszych lat dbajmy o ich uzębienie. Szczotkujmy zęby wspólnie - małe dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych, a więc każdego ranka i wieczora wypełniajmy ten wspólny, rodzinny rytuał. Pilnujmy także, by po zjedzeniu słodyczy dziecko umyło zęby. Wyrobienie takiego nawyku bardzo pomoże w późniejszym okresie dbać o higienę jamy ustnej i będzie uważane za coś naturalnego a nie przykry obowiązek.

Wielu ludzi zastanawia się, kiedy zabrać dziecko po raz pierwszy do dentysty? Najlepiej będzie zrobić to jak najwcześniej. Powinniśmy kilka razy odwiedzić stomatologa z dzieckiem w celu dokonania przeglądu uzębienia. Dziecko, które dostanie nagrodę, na przykład naklejkę, za pokazanie pani doktor ząbków, będzie miało pozytywne skojarzenia z lekarzem i nie będzie się go obawiać. Zanim pojawią się pierwsze ubytki (jeśli się w ogóle pojawią przy odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej), warto kilka razy pojawić się w gabinecie dentystycznym, pozwoli to dziecku oswoić się z nim, poznać lekarza i nie postrzegać sytuacji w gabinecie jako zagrażającej. Regularne wizyty pozwolą też, aby stomatolog na bieżąco kontrolował rozwój uzębienia dziecka i mógł szybko reagować, jeśli wystąpią jakieś niepokojące zmiany.

Najbardziej boimy się tego, co nieznane. Jeśli uda nam się oswoić dziecku sytuację leczenia i kontrolowania zębów, oszczędzimy mu stresu i bólu związanego z zaniedbaniem tego obszaru. Dzięki poznawaniu zagadnień związanych z dbaniem o zęby i ich leczeniem, dziecko nie będzie mitologizować roli lekarza. Wszystkie wykonywane przez niego czynności powinny być dziecku wyjaśnione, wówczas zmniejszą się obawy i nadinterpretacja sytuacji jako zagrażającej. Dla rodzica to również istotne - będziemy spokojni, że nasza pociecha jest pod fachową opieką, i z dużym prawdopodobieństwem nie będzie uważała, że wizyta u dentysty jest czymś przykrym. Wręcz przeciwnie - jeśli odpowiednio dopilnujemy wczesnego nawiązania relacji z jednym lekarzem, z dużym prawdopodobieństwem dziecko włączy go do grona wujków i cioć.

Zadaniem rodziców jest umożliwić dziecku poznawanie świata i wyjaśniać mu to, co nieznane i niezrozumiałe. Zadbajmy o właściwą realizację tego zadania w pierwszych kilku latach życia dziecka, aby w przyszłości dbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo było dla niego oczywistością i dobrym nawykiem. Podejście konfrontacji z powstającym problemem przyda się w życiu nie tylko w przypadku zwalczania zalążków próchnicy. Jeśli młody człowiek nie będzie zamiatał problemów pod dywan, a będzie stawiał im czoło, żadne przeciwności mu nie straszne. Zadbajmy o to, by nasze dzieci miały w życiu taki komfort.

Opracowanie: www.stomatolog-leczyca.pl


NC, 23-12-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe